Bibla Shqip

Gjoni 2

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Midis farisenjve ishte njė njeri me emrin Nikodem, njė krer i Judenjve.

2

Ky erdhi natėn te Jezusi dhe i tha: ``Mėsues, ne e dimė se ti je njė mėsues i ardhur nga Perėndia, sepse askush nuk mund tė bėjė shenjat qė bėn ti, nė qoftė se Perėndia nuk ėshtė me tė``.

3

Jezusi iu pėrgjigj dhe tha: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtete po tė them qė nėse njė nuk ka rilindur, nuk mund ta shohė mbretėrinė e Perėndisė``.

4

Nikodemi i tha: ``Po si mund tė lindė njeriu kur ėshtė plak? A mund tė hyjė ai pėr sė dyti nė barkun e nėnės sė vet dhe tė lindė?``.

5

Jezusi u pėrgjigj: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them se kush nuk ka lindur nga uji dhe nga Fryma, nuk mund tė hyjė nė mbretėrinė e Perėndisė.

6

Ē`ka lindur nga mishi ėshtė mish; por ē`ka lindur nga Fryma ėshtė frymė.

7

Mos u mrrekullo qė tė thashė: "Duhet tė lindni pėrsėri".

8

Era fryn ku tė dojė dhe ti ia dėgjon zėrin, por ti nuk e di nga vjen as ku po shkon; kėshtu ėshtė edhe ēdo njėri qė ka lindur nga Fryma``.

9

Nikodemi, duke u pėrgjigjur, i tha: ``Si mund tė ndodhin kėto gjėra?``.

10

Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Ti je mėsuesi i Izraelit dhe nuk i ditke kėto gjėra?

11

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them se ne flasim atė qė dimė dhe dėshmojmė atė qė pamė, por ju nuk e pranoni dėshminė tonė.

12

Nė qoftė se ju fola pėr gjėrat tokėsore dhe ju nuk besoni, si do tė mė besoni nėse ju flas pėr gjėrat qiellore?

13

Askush nuk u ngjit nė qiell, pėrveē atij qė zbriti nga qielli, pra, Birit tė njeriut qė ėshtė nė qiell.

14

Dhe ashtu si Moisiu e ngriti lart gjarprin nė shkretėtirė, kėshtu duhet tė ngrihet lart Biri i njeriut,

15

qė kushdo qė beson nė tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.

16

Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin, qė, kushdo qė beson nė tė, tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme.

17

Sepse Perėndia nuk e dėrgoi Birin e vet nė botė qė ta dėnojė botėn, por qė bota tė shpėtohet prej tij.

18

Ai qė beson nė tė nuk dėnohet, por ai qė nuk beson tashmė ėshtė dėnuar, sepse nuk ka besuar nė emrin e Birit tė vetėmlindur tė Perėndisė.

19

Tani gjykimi ėshtė ky: Drita erdhi nė botė dhe njerėzit deshėn errėsirėn mė tepėr se dritėn, sepse veprat e tyre ishin tė mbrapshta.

20

Sepse kushdo qė bėn gjėra tė mbrapshta e urren dritėn dhe nuk vjen te drita, qė tė mos zbulohen veprat e tij;

21

por kush bėn tė vėrtetėn vjen te drita, qė veprat e tij tė zbulohen, sepse u bėnė nė Perėndinė``.

22

Pas kėtyre gjėrave, Jezusi erdhi me dishepujt e vet nė tokėn e Judesė dhe qėndroi aty bashkė me ta dhe pagėzonte.

23

Por edhe Gjoni pagėzonte nė Enon, afėr Salimit, sepse aty kishte shumė ujė; dhe njerėzit vinin dhe pagėzoheshin,

24

sepse Gjoni s`ishte hedhur akoma nė burg.

25

Atėherė lindi njė diskutim ndėrmjet dishepujve tė Gjonit me Judenjtė rreth pastrimit.

26

Kėshtu erdhėn te Gjoni dhe i thanė: ``Mėsues, ai qė ishte me ty pėrtej Jordanit, pėr tė cilin ti bėre dėshmi, ja, ai pagėzon dhe tė gjithė shkojnė tek ai``.

27

Gjoni u pėrgjigj dhe tha: ``Njeriu nuk mund tė marrė asgjė, nėse nuk i ėshtė dhėnė nga qielli.

28

Ju vetė mė jeni dėshmitarė se thashė: "Unė nuk jam Krishti, por jam dėrguar pėrpara tij".

29

Ai qė e ka nusen ėshtė dhėndri, por miku i dhėndrit, qė ėshtė i pranishėm dhe e dėgjon, gėzohet shumė pėr zėrin e dhėndrit; prandaj ky gėzimi im ėshtė i plotėsuar!

30

Ai duhet tė rritet dhe unė tė zvogėlohem.

31

Ai qė vjen nga lart ėshtė pėrmbi tė gjithė; ai qė vjen nga dheu ėshtė nga dheu dhe flet pėr dheun; ai qė vjen nga qielli ėshtė pėrmbi tė gjithė.

32

Dhe ai dėshmon ēfarė ka parė dhe dėgjuar, por askush nuk e pranon dėshminė e tij.

33

Ai qė e pranoi dėshminė e tij e vulosi se Perėndia ėshtė i vėrtetė.

34

Sepse ai qė Perėndia ka dėrguar flet fjalėt e Perėndisė, sepse Perėndia nuk e jep Frymėn e tij me masė.

35

Ati e do Birin dhe i ka dhėnė nė dorė ēdo gjė.

36

Kush beson nė Birin ka jetė tė pėrjetshme, kurse kush nuk i bindet Birit nuk do tė shohė jetė, por zemėrimi i Perėndisė qėndron mbi tė``.

Gjoni 4