Bibla Shqip

Gjoni 9

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė unė po ju them: Ai qė nuk hyn nėpėr derė tė vathės sė deleve, por ngjitet nga njė anė tjetėr, ai ėshtė vjedhės dhe kusar;

2

kurse kush hyn nėpėr derė ėshtė bariu i deleve.

3

Atij ia hap portieri; delet e dėgjojnė zėrin e tij, dhe ai i thėrret delet e tij me emėr dhe i prin jashtė.

4

Dhe, pasi i ka nxjerrė delet e tij, shkon para tyre; dhe delet e ndjekin, sepse njohin zėrin e tij.

5

Por nuk ndjekin asnjė tė huaj, por do tė ikin larg tij, sepse nuk e njohin zėrin e tė huajve``.

6

Jezusi u tha atyre kėtė shėmbėlltyrė, por ata nuk morėn vesh pėr ēfarė po u fliste.

7

Prandaj Jezusi u tha atyre pėrsėri: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: unė jam dera e deleve.

8

Tė gjithė ata qė erdhėn para meje janė vjedhės e kusarė; por delet nuk i kanė dėgjuar.

9

Unė jam dera; nėse dikush hyn nėpėrmjet meje, do tė shpėtohet; do tė hyjė, do tė dalė dhe do tė gjejė kullotė.

10

Vjedhėsi nuk vjen veēse pėr tė vjedhur, pėr tė vrarė e pėr tė shkatėrruar; por unė kam ardhur qė tė kenė jetė e ta kenė me bollėk.

11

Unė jam bariu i mirė; bariu i mirė jep jetėn e vet pėr delet.

12

Kurse rrogėtari, qė nuk ėshtė bari, dhe delet nuk janė tė vetat, sheh ujkun qė po vjen, i braktis delet dhe ikėn; dhe ujku i rrėmben dhe i shpėrndan delet.

13

Rrogėtari ikėn, sepse ėshtė rrogėtar dhe nuk do t`ia dijė pėr delet.

14

Unė jam bariu i mirė, dhe i njoh delet e mia dhe ato mė njohin mua,

15

ashtu siē mė njeh Ati mua dhe unė e njoh Atin dhe lė jetėn time pėr delet.

16

Unė kam edhe dele tė tjera qė nuk janė tė kėsaj vathe; duhet t`i mbledh edhe ato, dhe ato do ta dėgjojnė zėrin tim, dhe do tė jetė njė tufė e vetme dhe njė Bari i vetėm.

17

Prandaj Ati mė do, sepse unė e lė jetėn time qė ta marr pėrsėri.

18

Askush nuk mund tė ma heqė, por e lė nga vetja; unė kam pushtet ta lė e pushtet ta marr pėrsėri; ky ėshtė urdhri qė kam marrė nga Ati im``.

19

Atėherė lindi pėrsėri njė pėrēarje midis Judenjve pėr shkak tė kėtyre fjalėve.

20

Dhe shumė nga ata thoshnin: ``Ai ka njė demon dhe nuk ėshtė nė vete; pėrse e dėgjoni?``.

21

Tė tjerė thoshnin: ``Kėto nuk janė fjalė tė njė tė demonizuari; a mundet njė demon t`ua hap sytė tė verbėrve?``.

22

U kremtua festa e Kushtimit nė Jeruzalem, dhe ishte dimėr.

23

Dhe Jezusi po ecte nė tempull, nėn portikun e Salomonit.

24

E rrethuan, pra, Judenjtė dhe i thanė: ``Deri kur do tė na mbash pezull? Nėse je Krishti, na e thuaj haptas``.

25

Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Unė jua kam thėnė, por ju nuk besoni; veprat qė bėj nė emėr tė Atit tim, janė ato qė dėshmojnė pėr mua.

26

Por ju nuk besoni, sepse nuk jeni nga delet e mia, siē jua kam thėnė.

27

Delet e mia e dėgjojnė zėrin tim, unė i njoh dhe ato mė ndjekin;

28

dhe unė u jap atyre jetėn e pėrjetshme dhe nuk do tė humbasin kurrė, e askush nuk do t`i rrėmbejė nga dora ime.

29

Ati im, qė m`i dha, ėshtė mė i madh se tė gjithė; dhe askush nuk mund t`i rrėmbejė nga dora e Atit tim.

30

Unė dhe Ati jemi njė``.

31

Prandaj Judenjtė morėn pėrsėri gurė pėr ta vrarė me gurė.

32

Jezusi u pėrgjigj atyre: ``Ju tregova shumė vepra tė mira nga Ati im; pėr cilėn nga kėto mė vrisni me gurė?``.

33

Judenjtė u pėrgjigjėn duke thėnė: ``Ne nuk tė vrasim me gurė pėr asnjė vepėr tė mirė, po pėr blasfemi, dhe sepse ti, duke qenė njeri, e bėn veten Perėndi``.

34

Jezusi u pėrgjigj atyre: ``A nuk ėshtė shkruar nė ligjin tuaj: "Unė thashė: Ju jeni perėndi"?

35

Nėse ai i quan perėndi ata, tė cilėve u qe drejtuar fjala e Perėndisė (dhe Shkrimi nuk mund tė bjerė poshtė),

36

ju thoni se ai, qė Ati e ka shenjtėruar dhe e ka dėrguar nė botė, blasfemon, sepse ka thėnė: "Unė jam Biri i Perėndisė"?

37

Nėse unė nuk bėj veprat e Atit tim, mos mė besoni,

38

por nėse i bėj, edhe po tė mos mė besoni mua, u besoni tė paktėn veprave, qė tė njihni e tė besoni se Ati ėshtė nė mua dhe unė nė atė``.

39

Pėr kėtė arsye ata kėrkonin pėrsėri ta kapnin, por ai ikte nga duart e tyre.

40

Dhe shkoi pėrsėri pėrtej Jordanit, nė vendin ku mė parė Gjoni pagėzonte; dhe ndaloi aty.

41

Dhe shumė veta erdhėn tek ai dhe thoshnin: ``Gjoni vėrtet nuk bėri asnjė shenjė, por gjithēka qė Gjoni tha pėr kėtė ishte e vėrtetė``.

42

Dhe atje shumė veta besuan nė tė.

Gjoni 11