Bibla Shqip

Gjoni 10

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Ishte atėherė i sėmurė njė farė Llazari nga Betania, fshati i Marisė dhe i Martės, motrės sė saj.

2

Maria ishte ajo qė e vajosi me vaj erėkėndėshėm Zotin dhe ia fshiu kėmbėt me flokėt e saj; dhe vėllai i saj, Llazari, ishte i sėmurė.

3

Prandaj motrat i dėrguan fjalė Jezusit: ``Zot, ja, ai qė ti e do shumė ėshtė i sėmurė``.

4

Dhe Jezusi si dėgjoi kėto tha: ``Kjo sėmundje nuk ėshtė pėr vdekje, po pėr lavdinė e Perėndisė, qė nėpėrmjet saj tė pėrlėvdohet Biri i Perėndisė``.

5

Por Jezusi e donte Martėn, motrėn e saj dhe Llazarin.

6

Kur dėgjoi se Llazari ishte i sėmurė, qėndroi edhe dy ditė nė vendin ku ishte.

7

Pastaj u tha dishepujve: ``Tė kthehemi pėrsėri nė Juda``.

8

Dishepujt i thanė: ``Mėsues, pak mė parė Judenjtė kėrkonin tė tė vrisnin me gurė dhe ti po shkon pėrsėri atje?``.

9

Jezusi u pėrgjigj: ``Nuk janė vallė dymbėdhjetė, orėt e ditės? Kur dikush ecėn ditėn, nuk pengohet, sepse sheh dritėn e kėsaj bote,

10

por nėse dikush ecėn natėn, pengohet, sepse drita nuk ėshtė nė tė``.

11

Mbasi i tha kėto gjėra, shtoi: ``Mikun tonė, Llazarin e ka zėnė gjumi, por unė po shkoj ta zgjoj``.

12

Atėherė dishepujt e tij thanė: ``Zot, po tė flejė, do tė shpėtojė``.

13

Por Jezusi u kishte folur pėr vdekjen e tij, kurse ata pandehnin se kishte folur pėr fjetjen e gjumit.

14

Atėherė Jezusi u tha atyre haptas: ``Llazari ka vdekur.

15

Edhe unė gėzohem pėr ju qė nuk isha atje, qė tė besoni; por le tė shkojmė tek ai``.

16

Atėherė Thomai, i quajtur Binjaku, u tha bashkėdishepujve: ``Tė shkojmė edhe ne, qė tė vdesim me tė``.

17

Kur arriti Jezusi, pra, gjeti qė Llazari ishte qė prej katėr ditėsh nė varr.

18

Por Betania ishte rreth pesėmbėdhjetė stade larg Jeruzalemit.

19

Dhe shumė Judenj kishin ardhur te Marta dhe te Maria pėr t`i ngushėlluar pėr vėllanė e tyre.

20

Marta, pra, si e mori vesh se po vinte Jezusi, i doli pėrpara; kurse Maria ishte ulur nė shtėpi.

21

Marta i tha Jezusit: ``Zot, po tė ishe kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur,

22

por edhe tani e di se tė gjitha ato qė ti i kėrkon Perėndisė, Perėndia do tė t`i japė``.

23

Jezusi i tha: ``Yt vėlla do tė ringjallet``.

24

Marta i tha: ``E di se do tė ringjallet, nė ringjallje, ditėn e fundit``.

25

Jezusi i tha: ``Unė jam ringjallja dhe jeta; ai qė beson nė mua, edhe sikur tė duhej tė vdesė do tė jetojė.

26

Dhe ai qė jeton e beson nė mua, nuk do tė vdesė kurrė pėrjetė. A e beson kėtė?``.

27

Ajo i tha: ``Po, Zot, unė besoj se ti je Krishti, Biri i Perėndisė, qė duhet tė vinte nė botė``

28

Dhe, si tha kėshtu, shkoi tė thėrrasė fshehtas Marinė, motrėn e saj, duke thėnė: ``Mėsuesi ėshtė kėtu dhe po tė thėrret``.

29

Posa e dėgjoi, ajo u ēua me nxitim dhe erdhi tek ai.

30

Por Jezusi ende nuk kishte arritur nė fshat, por ndodhej nė vendin ku Marta e kishte takuar.

31

Prandaj Judenjtė qė ishin me tė nė shtėpi pėr ta ngushėlluar, kur panė se Maria u ēua me nxitim dhe doli, e ndoqėn, duke thėnė: ``Ajo po shkon te varri pėr tė qarė aty``.

32

Sapo Maria arriti te vendi ku ndodhej Jezusi dhe e pa atė, i ra ndėr kėmbė duke i thėnė: ``Zot, po tė ishe ti kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur``.

33

Atėherė Jezusi, kur pa se ajo dhe Judenjtė qė kishin ardhur me tė po qanin, u psherėtiu nė frymė dhe u trondit,

34

dhe tha: ``Ku e keni vėnė?``. Ata i thanė: ``Zot, eja e shih!``.

35

Jezusi qau.

36

Atėherė Judenjtė thanė: ``Shih, sa e donte!``.

37

Por disa nga ata thanė: ``Ky, qė i hapi sytė tė verbėrit, s`mund tė bėnte qė ky tė mos vdiste?".

38

Prandaj Jezusi, pėrsėri i tronditur pėrbrenda, erdhi te varri; por ky ishte njė guvė dhe kishte pėrpara njė gur.

39

Jezusi tha: ``Hiqni gurin!``. Marta, motra e tė vdekurit, i tha: ``Zot, ai tashmė qelbet, sepse ka vdekur prej katėr ditėsh``.

40

Jezusi i tha: ``A nuk tė thashė se po tė besosh, do tė shohėsh lavdinė e Perėndisė?``.

41

Atėherė ata e hoqėn gurin prej vendit ku ishte shtrirė i vdekuri. Dhe Jezusi i ngriti sytė lart dhe tha: ``O Atė, tė falėnderoj qė mė ke dėgjuar.

42

Unė e dija mirė se ti gjithnjė mė dėgjon, por i kam thėnė kėto pėr turmėn qė ėshtė pėrreth, qė tė besojnė se ti mė ke dėrguar``.

43

Dhe, mbasi tha kėto, thirri me zė tė lartė: ``Llazar, eja jashtė!``.

44

Atėherė i vdekuri doli, me duart e kėmbėt tė lidhura me rripa pėlhure dhe me fytyrėn tė mbėshtjellė nė njė rizė. Jezusi u tha atyre: ``Zgjidheni dhe lėreni tė shkojė!``.

45

Atėherė shumė nga Judenjtė, qė kishin ardhur te Maria dhe kishin parė gjithēka kishte bėrė Jezusi, besuan nė tė.

46

Por disa nga ata shkuan te farisenjtė dhe u treguan atyre ē`kishte bėrė Jezusi.

47

Atėherė krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė mblodhėn sinedrin dhe thanė: ``Ē`tė bėjmė? Ky njeri po bėn shumė shenja.

48

Po ta lėmė tė vazhdojė kėshtu, tė gjithė do tė besojnė nė tė, do tė vijnė Romakėt dhe do tė shkatėrrojnė vendin dhe kombin tonė``.

49

Por njė nga ata, Kajafa, qė ishte kryeprifti i atij viti, u tha atyre: ``Ju nuk kuptoni asgjė;

50

dhe as nuk e konceptoni se ėshtė e leverdishme pėr ne qė tė vdesė vetėm njė njeri pėr popullin, dhe tė mos humbasė gjithė kombi``.

51

Por kėtė ai nuk e tha nga vetja; por, duke qenė kryeprift i atij viti, profetizoi se Jezusi duhej tė vdiste pėr kombin,

52

dhe jo vetėm pėr kombin, por edhe pėr t`i mbledhur nė njė, bijtė e Perėndisė qė ishin tė shpėrndarė.

53

Qė nga ajo ditė, pra, ata vendosėn ta vrasin.

54

Pėr kėtė arsye Jezusi nuk ecte mė haptasi midis Judenjve, por u tėrhoq nė njė krahinė afėr shkretėtirės, nė njė qytet qė quhej Efraim dhe aty rrinte me dishepujt e tij.

55

Dhe Pashka e Judenjve ishte afėr dhe shumė veta nga ajo krahinė u ngjitėn nė Jeruzalem pėrpara Pashkės pėr t`u pastruar.

56

E kėrkonin, pra, Jezusin dhe, duke qėndruar nė tempull, thoshnin nė mes tyre: ``Si ju duket juve? A do tė vijė ai pėr festė?``.

57

Krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė kishin dhėnė urdhėr qė, po ta dinte ndokush se ku ishte ai, tė sinjalizonte qė ta kapnin.

Gjoni 12