Bibla Shqip

Gjoni 11

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Jezusi, pra, gjashtė ditė pėrpara Pashkės, erdhii nė Betani, ku banonte Llazari, ai qė kishte vdekur dhe Jezusi e kishte ringjallur prej sė vdekurish.

2

Dhe aty i shtruan njė darkė: Marta shėrbente dhe Llazari ishte njė nga ata qė rrinin nė tryezė me tė.

3

Atėherė Maria mori njė liber vaj erėkėndshėm prej nardi tė pastėr shumė tė kushtueshėm, vajosi me tė kėmbėt e Jezusit dhe i fshiu kėmbėt e tij me flokėt e saj; dhe shtėpia u mbush me erėn e kėtij vaji.

4

Atėherė njė nga dishepujt e tij, Juda Iskarioti, bir i Simonit, ai qė do ta tradhtonte, tha:

5

``Pse nuk u shit ky vaj pėr treqind denarė dhe t`u jepej fitimi tė varfėrve?``.

6

Por ai e tha kėtė, jo se kujdesej pėr tė varfrit, por sepse ishte vjedhės dhe, duke qenė se ai e mbante qesen, mbante ē`shtinin atje brenda.

7

Jezusi, pra, tha: ``Lėre! Ajo e ka ruajtur pėr ditėn e varrimit tim.

8

Tė varfrit nė fakt, i keni gjithmonė me ju, por mua nuk mė keni gjithmonė``.

9

Ndėrkaq njė turmė e madhe Judenjsh mori vesh se ai ishte atje dhe erdhi jo vetėm pėr shkak tė Jezusit, por edhe pėr tė parė Llazarin, te cilin ai e kishte ngjallur prej sė vdekurish.

10

Atėherė krerėt e priftėrinjve vendosėn ta vrasin edhe Llazarin,

11

sepse pėr shkak tė tij, shumė veta braktisnin Judenjtė dhe besonin nė Jezusin.

12

Tė nesėrmen, njė turmė e madhe qė kishte ardhur nė festė, kur dėgjoi se Jezusi po vinte nė Jeruzalem,

13

mori degė palmash dhe i doli para, duke thirrur: ``Hosana! Bekuar ai qė vjen nė emėr tė Zotit, mbreti i Izraelit!``.

14

Dhe Jezusi gjeti njė kėrriē dhe hipi nė tė, siē ėshtė shkruar:

15

``Mos druaj, o bijė e Sionit; ja, mbreti yt po vjen duke kalėruar mbi njė kėrriē gomareje!``.

16

Dishepujt e tij nuk i kuptuan pėr momentin kėto gjėra, po, kur Jezusi ishte pėrlėvduar, atėherė u kujtuan se kėto gjėra ishin shkruar pėr tė, dhe qė i kishin bėrė kėto gjėra pėr tė.

17

Kėshtu turma, qė ishte me tė kur ai e kishte thirrur jashtė Llazarin nga varri dhe e kishte ringjallur prej sė vdekuri, jepte dėshmi pėr tė.

18

Prandaj turma i doli pėrpara, sepse kishte dėgjuar se ai kishte bėrė kėtė shenjė.

19

Atėherė farisenjtė thanė midis tyre: ``A e shihni se s`po bėni asgjė; ja, bota shkon pas tij``.

20

Dhe midis atyre qė ishin ngjitur pėr tė adhuruar gjatė festės ishin edhe disa Grekė.

21

Ata, pra, iu afruan Filipit, qė ishte nga Betsaida e Galilesė, dhe iu lutėn duke thėnė: ``Zot, duam tė shohim Jezusin``.

22

Filipi shkoi e ia tha Andreas; dhe pėrsėri Andrea dhe Filipi ia thanė Jezusit.

23

Por Jezusi u pėrgjigj atyre duke thėnė: ``Ora ka ardhur, nė tė cilėn Biri i njeriut duhet tė pėrlėvdohet,

24

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Nėse kokrra e grurit e rėnė nė dhe nuk vdes, ajo mbetet e vetme; por, po tė vdesė, jep shumė fryt!

25

Kush e do jetėn e vet do ta humbasė; dhe kush e urren jetėn e vet nė kėtė botė, do ta ruajė pėr jetėn e pėrjetshme.

26

Nė qoftė se dikush mė shėrben, tė mė ndjekė; dhe ku jam unė, atje do tė jetė dhe shėrbėtori im; nė qoftė se dikush mė shėrben, Ati im do ta nderojė.

27

Tani shpirti im ėshtė i tronditur dhe ēfarė tė them: O Atė, mė shpėto nga kjo orė? Por pėr kėtė unė kam ardhur nė kėtė orė.

28

O Atė, pėrlėvdo emrin tėnd!`` Atėherė njė zė erdhi nga qielli: ``E kam pėrlėvduar dhe do ta pėrlėvdoj akoma!``.

29

Turma, pra, qė ishte e pranishme dhe e dėgjoi zėrin, thoshte se qe njė bubullimė. Tė tjerė thoshnin: ``Njė engjėll i ka folur!``.

30

Dhe Jezusi u pėrgjigj dhe tha: ``Ky zė nuk ka ardhur pėr mua, por pėr ju.

31

Tani ėshtė gjykimi i kėsaj bote; tani do tė hidhet jashtė princi i kėsaj bote!

32

Dhe unė, kur tė jem ngritur lart nga toka, do t`i tėrheq tė gjithė tek unė``.

33

Por ai i thoshte kėto pėr tė treguar nga ē`lloj vdekje duhet tė vdiste.

34

Turma iu pėrgjigj: ``Ne kemi dėgjuar nga ligji se Krishti mbetet pėrjetė; tani si mund tė thuash ti se Biri i njeriut duhet tė ngrihet lart? Kush ėshtė ky Bir i njeriut?``.

35

Atėherė Jezusi u tha atyre: ``Drita ėshtė me ju edhe pėr pak kohė; ecni gjersa keni dritė, qė tė mos ju zėrė errėsira; kush ecėn nė errėsirė nuk di se ku shkon``.

36

``Gjersa keni dritė, besoni nė dritė, qė tė bėheni bij tė dritės``. Kėto gjėra tha Jezusi; pastaj u largua dhe u fsheh prej tyre.

37

Ndonėse kishte bėrė shumė shenja para tyre, ata nuk besonin nė tė,

38

qė tė pėrmbushej fjala e profetit Isaia qė tha: ``Zot, kush i ka besuar predikimit tonė? Dhe kujt iu shfaq krahu i Zotit?``.

39

Prandaj ata nuk mund tė besonin, sepse Isaia gjithashtu tha:

40

``Ai i ka verbuar sytė e tyre dhe i ka ngurtėsuar zemrat e tyre, qė tė mos shohin me sy dhe tė mos kuptojnė me zemėr, tė mos kthehen dhe unė tė mos i shėroj``.

41

Kėto gjėra tha Isaia, kur e pa lavdinė e tij dhe foli pėr tė.

42

Megjithatė, edhe midis krerėve, shumė besuan nė tė; por, pėr shkak tė farisenjve, nuk e rrėfenin, pėr tė mos qenė tė pėrjashtuar nga sinagoga,

43

sepse donin lavdinė e njerėzve mė tepėr, se lavdinė e Perėndisė.

44

Pastaj Jezusi thirri dhe tha: ``Kush beson nė mua, nuk beson nė mua, por nė atė qė mė ka dėrguar.

45

Dhe kush mė sheh mua, sheh atė qė mė ka dėrguar.

46

Unė kam ardhur si drita pėr botėn, qė kushdo qė beson nė mua tė mos mbetet nė errėsirė.

47

Dhe nėse ndokush i dėgjon fjalėt e mia dhe nuk beson, unė nuk e gjykoj; sepse unė nuk kam ardhur ta gjykoj botėn, por ta shpėtoj botėn.

48

Kush mė hedh poshtė dhe nuk i pranon fjalėt e mia, ka kush e gjykon; fjala qė kam shpallur do tė jetė ajo qė do ta gjykojė nė ditėn e fundit.

49

Sepse unė nuk kam folur nga vetja ime, por Ati vetė mė ka dėrguar dhe mė ka urdhėruar ē`duhet tė them e tė shpall.

50

Dhe unė e di se urdhėrimi i tij ėshtė jetė e pėrjetshme; gjėrat, pra, qė them unė, i them ashtu siē m`i ka thėnė Ati``.

Gjoni 13