Bibla Shqip

Gjoni 12

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Por pėrpara festės sė Pashkės, Jezusi, duke e ditur se kishte ardhur ora e tij tė kalojė nga kjo botė tek Ati, duke i dashur tė vetėt qė ishin nė botė, i deshi deri nė fund.

2

Dhe, kur mbaroi darka, mbasi djalli i kishte shtėnė nė zemėr Judė Iskariotit, birit tė Simonit, ta tradhtonte,

3

Jezusi, duke ditur se Ati i kishte dhėnė gjithēka nė duar, dhe se ai kishte dalė nga Perėndia dhe te Perėndia po kthehej,

4

u ngrit nga darka dhe hoqi rrobat e tij, mori njė peshqir dhe u ngjesh.

5

Mbasi hodhi ujė nė njė legen, filloi tė lante kėmbėt e dishepujve dhe t`ua fshijnte me peshqirin, me tė cilin ishte ngjeshur.

6

Erdhi, pra, te Simon Pjetri. Dhe ai i tha: ``Zot, ti tė m`i lash kėmbėt mua?``.

7

Jezusi u pėrgjigj dhe i tha: ``Atė qė po bėj unė, ti tani nuk e kupton, por do ta kuptosh mbas kėsaj``.

8

Pjetri i tha: ``Ti kurrė nuk do tė m`i lash kėmbėt``. Jezusi iu pėrgjigi: ``Po nuk tė lava, ti nuk do tė kesh pjesė me mua``.

9

Simon Pjetri i tha: ``Zot, jo vetėm kėmbėt, por edhe duart dhe kokėn``.

10

Jezusi i tha: ``Ai qė ėshtė i larė, s`ka nevojė veēse tė lajė kėmbėt dhe ėshtė krejt i pastėr; edhe ju jeni tė pastėr, por jo tė gjithė``.

11

Sepse ai e dinte se kush do ta tradhtonte, prandaj tha: ``Nuk jeni tė gjithė tė pastėr``.

12

Kėshtu, mbasi ua lau kėmbėt, mori pėrsėri rrobat e tij, zuri vend rishtas nė tryezė dhe u tha atyre: ``A e kuptoni kėtė qė ju kam bėrė?

13

Ju mė quani Mėsues dhe Zot, dhe mirė thoni, sepse jam.

14

Nė qoftė se unė, Zoti dhe Mėsuesi, ju kam larė kėmbėt, edhe ju duhet t`i lani kėmbėt njėri-tjetrit.

15

Unė, nė fakt, ju kam dhėnė shėmbullin qė ashtu siē kam bėrė unė, bėni edhe ju.

16

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Shėrbėtori nuk ėshtė mė i madh se padroni i tij, as i dėrguari mė i madh se ai qė e ka dėrguar.

17

Po t`i dini kėto gjėra, tė lumur jeni ju nėse do t`i bėni.

18

Nuk po flas pėr ju tė gjithė; unė i njoh ata qė kam zgjedhur, por duhet tė pėrmbushet ky Shkrim: "Ai qė ha bukėn me mua, ka ngritur thembrėn kundėr meje".

19

Po ju them qė tani, para se tė ndodhė, qė, kur tė ketė ndodhur, tė besoni se unė jam Krishti.

20

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: Kush pranon atė qė dėrgoj unė, mė pranon mua; dhe kush mė pranon mua, pranon atė qė mė ka dėrguar``.

21

Mbasi i tha kėto fjalė, Jezusi, u trondit nė frymė, dhe dėshmoi e tha: ``Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se njė nga ju do tė mė tradhtojė``.

22

Atėherė dishepujt u panė njėri me tjetrin, por nuk arrinin tė kuptonin pėr kė po fliste.

23

Por njė nga dishepujt e tij, tė cilin Jezusi e donte, ishte mbėshtetur te kraharori i Jezusit.

24

Atėherė Simon Pjetri i bėri shenjė tė pyeste kush ishte ai pėr tė cilin foli.

25

Dhe ai dishepull, duke u pėrkulur mbi kraharorin e Jezusit, e pyeti: ``Zot, kush ėshtė?``.

26

Jezusi u pėrgjigj: ``Éshtė ai tė cilit do t`i jap kafshatėn, pasi ta kem ngjyer``. Dhe e ngjeu kafshatėn e ia dha Judė Iskariotit, birit tė Simonit.

27

Dhe pas kafshatės, Satani hyri nė tė. Atėherė Jezusi i tha: ``Ē`ke pėr tė bėrė, bėje shpejt!``.

28

Por asnjė nga ata qė ishin nė tryezė nuk e mori vesh pse ai e tha kėtė.

29

Disa nė fakt mendonin se, duke qenė se Juda e mbante qesen, Jezusi i kishte thėnė: ``Bli gjėrat qė na duhen pėr festėn``; ose qė t`u jepte diēka tė varfėrve.

30

Ai, pra, mori kafshatėn dhe doli menjėherė. Ishte natė.

31

Kur doli ai, Jezusi tha: ``Tani Biri i njeriut ėshtė pėrlėvduar dhe Perėndia ėshtė pėrlėvduar nė tė.

32

Nė qoftė se Perėndia ėshtė pėrlėvduar nė tė, Perėndia do ta pėrlėvdojė edhe nė vetvete dhe do ta pėrlėvdojė menjėherė.

33

Djema, edhe pėr pak kohė jam me ju; ju do tė mė kėrkoni, por ashtu siē u kam thėnė Judenjve: "Atje ku po shkoj unė ju nuk mund tė vini". Kėshtu tani po ju them edhe juve.

34

Po ju jap njė urdhėrim tė ri: ta doni njėri-tjetrin; sikurse unė ju kam dashur, ashtu edhe ju ta doni njėri-tjetrin.

35

Prej kėsaj do t`ju njohin tė gjithė qė jeni dishepujt e mi, nėse keni dashuri pėr njėri-tjetrin``.

36

Simon Pjetri i tha: ``Zot, ku po shkon?``. Jezusi iu pėrgjigj: ``Atje ku po shkoj unė, ti nuk mund tė mė ndjekėsh tani; por mė vonė do tė mė ndjekėsh``.

37

Pjetri i tha: ``Zot, pse nuk tė ndiqkam dot tani? Unė do tė jap jetėn time pėr ty!``.

38

Jezusi iu pėrgjigj: ``Ti do ta japėsh jetėn tėnde pėr mua? Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po tė them: gjeli nuk do tė kėndojė, para se ti tė mė kesh mohuar tri herė!``.

Gjoni 14