Bibla Shqip

Gjoni 15

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

``Jua kam thėnė kėto gjėra, qė tė mos skandalizoheni.

2

Do t`ju pėrjashtojnė nga sinagogat; madje po vjen ora kur, kushdo qė t`ju vrasė, do tė mendojė se i ka kryer njė shėrbim Perėndisė.

3

Dhe do t`ju bėjnė kėto gjėra, sepse nuk kanė njohur as Atin, as mua.

4

Por unė jua kam thėnė kėto gjėra qė, kur tė vijė momenti, tė kujtoheni se unė jua kisha thėnė; por nga fillimi kėto fjalė nuk jua pata thėnė, sepse isha me ju.

5

Por tani unė po shkoj tek ai qė mė ka dėrguar, dhe askush nga ju s`po mė pyet: "Ku po shkon?".

6

Madje, pėr shkak se ju thashė kėto gjėra, trishtimi e ka mbushur zemrėn tuaj.

7

Megjithatė unė ju them tė vėrtetėn: ėshtė mirė pėr ju qė unė tė shkoj, sepse, po nuk shkova, nuk do tė vijė te ju Ngushėlluesi; por, po shkova, unė do t`jua dėrgoj.

8

Dhe kur tė ketė ardhur, ai do ta bindė botėn pėr mėkat, pėr drejtėsi dhe pėr gjykim.

9

Pėr mėkat, sepse nuk besojnė nė mua;

10

pėr drejtėsi, sepse unė po shkoj tek Ati dhe nuk do tė mė shihni mė;

11

pėr gjykim, sepse princi i kėsaj bote ėshtė gjykuar.

12

Kam edhe shumė gjėra tė tjera pėr t`ju thėnė, por ato ende ju nuk mund t`i mbani.

13

Por, kur tė vijė ai, Fryma e sė vėrtetės, ai do t`ju prijė nė ēdo tė vėrtetė, sepse ai nuk do tė flasė nga vetja, por do tė thotė gjitha ato gjėra qė ka dėgjuar dhe do t`ju kumtojė gjėrat qė do vijnė.

14

Ai do tė mė pėrlėvdojė, sepse do tė marrė prej meje dhe do t`jua kumtojė.

15

Tė gjitha gjėrat qė ka Ati janė tė miat; pėr kėtė ju thashė se ai do tė marrė prej simes dhe do t`jua kumtojė.

16

Pas pak nuk do tė mė shihni mė; e pėrsėri njė kohė e shkurtėr e do tė mė shihni, sepse unė po shkoj tek Ati``.

17

Atėherė disa nga dishepujt e tij thoshnin midis tyre: ``Ē`ėshtė kjo qė po na thotė: "Pas pak nuk do tė mė shihni mė", dhe: "e pėrsėri njė kohė e shkurtėr e do tė mė shihni" dhe: "Sepse unė po shkoj te Ati"?``.

18

Thoshnin pra: ``Ē`ėshtė kjo "Pas pak", pėr tė cilėn flet? Ne s`dimė ē`don tė thotė``.

19

Jezusi, pra, e kuptoi se ata donin ta pyesnin dhe u tha atyre: ``Ju po pyesni njeri tjetrin pse thashė: "Pas pak nuk do tė mė shihni mė", dhe: "E pėrsėri njė kohė e shkurtėr e do tė mė shihni"?

20

Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them: ju do tė qani dhe do tė mbani zi dhe bota do tė gėzohet. Ju do tė pikėlloheni, por pikėllimi juaj do tė kthehet nė gėzim.

21

Gruaja, kur lind, ka dhembje, sepse i erdhi ora; por, sapo e ka lindur fėmijėn, nuk kujton mė ankthin prej gėzimit qė lindi njė qenie njerėzore nė botė.

22

Kėshtu edhe ju tani jeni nė dhembje, por unė do t`ju shoh pėrsėri dhe zemra juaj do tė gėzohet, dhe askush nuk do t`ua heqė gėzimin tuaj.

23

Atė ditė ju nuk do tė mė bėni mė asnjė pyetje. Nė tė vėrtetė, nė tė vėrtetė po ju them se ēdo gjė qė t`i kėrkoni Atit nė emrin tim, ai do t`jua japė.

24

Deri tani ju s`keni kėrkuar asgjė nė emrin tim; kėrkoni dhe do tė merrni, qė gėzimi juaj tė jetė i plotė.

25

Jua kam thėnė kėto gjėra nė shėmbėlltyra, por po vjen ora kur nuk do t`ju flas mė me shėmbėlltyra, por do t`ju flas haptas pėr Atin.

26

Nė atė ditė ju do tė kėrkoni nė emrin tim; dhe nuk po them se unė do t`i lutem Atit pėr ju;

27

Ati vetė nė fakt ju do, sepse ju mė deshėt mua dhe keni besuar se unė dola nga Perėndia.

28

Unė dola nga Ati dhe erdha nė botė; pėrsėri po e lė botėn dhe kthehem tek Ati``.

29

Dishepujt e tij i thanė: ``Ja, ti tani po flet haptas dhe s`po pėrdor asnjė shėmbėlltyrė.

30

Tani ne njohim se ti di gjithēka dhe s`ke nevojė qė ndokush tė tė pyesė; prandaj ne besojmė se ke dalė nga Perėndia``.

31

Jezusi u pėrgjigj atyre: ``A besoni tani?

32

Ja, po vjen ora, madje tashmė ka ardhur, nė tė cilėn ju do tė shpėrndaheni, secili pėr punė tė vet, dhe do tė mė lini vetėm; por unė nuk jam vetėm, sepse Ati ėshtė me mua.

33

Jua kam thėnė kėto gjėra, qė ta keni paqen nė mua; nė botė do tė keni mundime, por merrni zemėr, unė e munda botėn!``.

Gjoni 17