Bibla Shqip

Gjoni 17

Gjoni

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Mbasi i tha kėto gjėra, Jezusi doli me dishepujt e vet dhe shkoi pėrtej pėrroit tė Kedronit, ku ishte njė kopsht, nė tė cilin hyri ai me dishepujt e tij.

2

Dhe Juda, i cili po e tradhtonte, e njihte edhe ai atė vend, sepse shpesh herė Jezusi tėrhiqej atje me dishepujt e tij.

3

Atėherė Juda mori njė grup ushtarėsh dhe rojat e dėrguara nga krerėt e priftėrinjve dhe nga farisenjtė, erdhi atje me fenerė, pishtarė dhe me armė.

4

Atėherė Jezusi, duke ditur gjithēka qė do t`i ndodhte, doli dhe i pyeti: ``Kė kėrkoni?``.

5

Ata iu pėrgjigjėn: ``Jezusin Nazareas``. Jezusi u tha atyre: ``Unė jam!``. Por Juda, qė po e tradhtonte, ishte edhe ai me ta.

6

Sapo ai u tha atyre: ``Unė jam``, ata u zmbrapsėn dhe ranė pėr dhe.

7

Atėherė Jezusi i pyeti pėrsėri: ``Kė kėrkoni?``. Ata thanė: ``Jezusin Nazareas``.

8

Jezusi u pėrgjigj: ``Ju kam thėnė se unė jam; prandaj nėse mė kėrkoni mua, i lini kėta tė shkojnė``;

9

qė tė pėrmbushej fjala qė kishte thėnė: ``Nuk kam humbur asnjė nga ata qė mė ke dhėnė``.

10

Atėherė Simon Pjetri, qė kishte njė shpatė, e nxori, i ra shėrbėtorit tė kryepriftit dhe ia preu veshin e djathtė; dhe ai shėrbėtor quhej Malk.

11

Por Jezusi i tha Pjetrit: ``Fute shpatėn tėnde nė mill; a nuk do ta pi unė kupėn qė mė ka dhėnė Ati?``.

12

Atėherė grupi i ushtarėve, kapiteni dhe rojet e Judenjve e kapėn Jezusin dhe e lidhėn.

13

E ēuan mė parė te Ana, sepse ishte vjehrri i Kajafės, qė ishte kryeprifti i atij viti.

14

Kajafa ishte ai qė i kishte kėshilluar Judenjtė se ishte e leverdishme qė njė njeri tė vdiste pėr popullin.

15

Por Simon Pjetri dhe njė dishepull tjetėr ndiqnin Jezusit. Dhe ky dishepull ishte i njohur i kryepriftit; dhe hyri me Jezusin nė oborrin e kryepriftit.

16

Por Pjetri mbeti pėrjashta te dera. Atėherė dishepulli tjetėr, qė ishte i njohur i kryepriftit, doli dhe i foli portieres dhe bėri tė hyjė Pjetri.

17

Dhe shėrbėtorja portiere i tha Pjetrit: ``Mos je edhe ti nga dishepujt e atij njeriu?``. Ai u pėrgjigj: ``Nuk jam``.

18

Ndėrkaq shėrbėtorėt dhe rojat ndezėn njė zjarr me qymyr dhe qėndronin nė kėmbė e ngroheshin, sepse bėnte ftohtė; edhe Pjetri qėndronte nė kėmbė me ta dhe ngrohej.

19

Por kryeprifti e pyeti Jezusin pėr dishepujt e tij dhe pėr doktrinėn e tij.

20

Jezusi iu pėrgjigj: ``Unė i kam folur haptas botės; gjithmonė kam mėsuar nė sinagogė e nė tempull, ku mblidhen tė gjithė Judenjtė, dhe s`kam thėnė asgjė nė fshehtėsi.

21

Pėrse mė pyet mua? Pyet ata qė kanė dėgjuar ē`u kam thėnė atyre; ja, ata i dinė gjėrat qė kam thėnė``.

22

Posa i tha kėto fjalė, njė nga rojat qė i rrinin afėr, i ra Jezusit me shuplakė, duke thėnė: ``Kėshtu i pėrgjigjesh kryepriftit?``.

23

Jezusi i tha: ``Po tė kem folur keq, trego ku ėshtė e keqja; por, po tė kem folur mirė, pėrse po mė bie?``.

24

Atėherė Ana e dėrgoi tė lidhur te Kajafa, kryeprifti.

25

Ndėrkaq Simon Pjetri qėndronte aty e ngrohej. I thanė, pra: ``Mos je dhe ti nga dishepujt e tij?``. Ai e mohoi dhe tha: ``Nuk jam``.

26

Por njė nga shėrbėtorėt e kryepriftit, farefisi i atij, tė cilit Pjetri ia kishte prerė veshin, tha: ``A s`tė pashė nė kopsht me tė?``.

27

Dhe Pjetri e mohoi sėrish, dhe menjėherė kėndoi gjeli.

28

Pastaj nga Kajafa e ēuan Jezusin nė pretorium; ishte mėngjes herėt. Por ata nuk hynė nė pretorium, qė tė mos bėheshin tė papastėr, por tė mund tė hanin Pashkėn.

29

Dhe kėshtu Pilati doli jashtė drejt tyre dhe tha: ``Ē`padi sillni kundėr kėtij njeriu?``.

30

Ata u pėrgjigjėn dhe i thanė: ``Nėse ai tė mos ishte keqbėrės, nuk do ta kishim dorėzuar``.

31

Atėherė Pilati u tha atyre: ``Merreni ju dhe gjykojeni sipas ligjit tuaj`` Por Judenjtė i thanė: ``Neve nuk na lejohet tė vrasim njeri``.

32

Kjo ndodhi qė tė pėrmbushej fjala qė kishte thėnė Jezusi, kur kishte thėnė se me ē`vdekje duhej tė vdiste.

33

Atėherė Pilati hyri pėrsėri nė pretorium, e thirri Jezusin dhe i tha: ``A je ti mbreti i Judenjve?``.

34

Jezusi iu pėrgjigj: ``E thua ti nga vetja, apo ta kanė thėnė tė tjerė pėr mua?``.

35

Pilati iu pėrgjigj: ``Jam unė vallė Juda? Kombi yt dhe krerėt e priftėrinjve tė dorėzuan tek unė; ēfarė ke bėrė?``.

36

Jezusi u pėrgjigj: ``Mbretėria ime nuk ėshtė e kėsaj bote; po tė ishte mbretėria ime e kėsaj bote, shėrbėtorėt e mi do tė luftonin qė tė mos u dorėzohesha Judenjve; porse tani mbretėria ime nuk ėshtė prej kėtej``.

37

Atėherė Pilati i tha: ``Ti, pra, qenke mbret?``. Jezusi u pėrgjigj: ``Ti thua se unė jam mbret; pėr kėtė unė kam lindur dhe pėr kėtė kam ardhur nė botė; qė tė dėshmoj pėr tė vėrtetėn; kush ėshtė pėr tė vėrtetėn, e dėgjon zėrin tim``.

38

Pilati e pyeti: ``Ē`ėshtė e vėrteta?``. Dhe, si foli kėtė, doli pėrsėri para Judenjve dhe u tha atyre: ``Unė nuk po gjej nė tė asnjė faj!

39

Por ndėr ju ėshtė zakon qė unė t`ju liroj dikė pėr Pashkė; a doni, pra, qė t`ju liroj mbretin e Judenjve?``.

40

Atėherė tė gjithė bėrtitėn pėrsėri, duke thėnė: ``Jo kėtė, por Barabanė!``. Por Baraba ishte njė kusar.

Gjoni 19