Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 6

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Atėherė kryeprifti i tha: ``A janė kėto gjėra pikėrisht kėshtu?``.

2

Ai tha: ``Vėllezėr dhe etėr, dėgjoni. Perėndia i lavdisė iu shfaq Abrahamit, atit tonė, kur ai ishte nė Mesopotami, pėrpara se tė banonte nė Haran,

3

dhe i tha: "Dil prej vendit tėnd e prej farefisit tėnd dhe shko nė vendin qė unė do tė tė tregoj".

4

Atėherė ai doli nga vendi i Kaldeasve dhe banoi nė Haran; prej andej, mbasi i vdiq i ati, Perėndia e bėri tė vijė nė kėtė vend, ku banoni ju tani.

5

Ai nuk i dha kurrfarė trashėgimie, as edhe vend pėr tė vėnė njė kėmbė. Por i premtoi t`ia japė pėr pronė atij dhe pasardhėsve tė tij, pas tij, kur ai ende s`kishte asnjė fėmijė.

6

Dhe Perėndia foli kėshtu: "Pasardhėsit e tij do tė banonin si tė huaj nė njė vend tė huaj, dhe atje do tė mbaheshin nė skllavėri dhe do tė tė keqtrajtoheshin pėr katėrqind vjet.

7

Por Perėndia shtoi: "Unė do ta gjykoj atė komb tė cilit ata do t`i shėrbejnė; dhe pas kėsaj ata do tė dalin dhe do tė mė shėrbejnė nė kėtė vend".

8

Pastaj i dha atij besėlidhjen e rrethprerjes. Dhe kėshtu Abrahamit i lindi Isaku dhe e rrethpreu tė tetėn ditė; Isakut i lindi Jakobi, dhe Jakobit dymbėdhjetė patriarkė.

9

Patriarkėt, duke pasur smirė Jozefin, e shitėn nė Egjipt, por Perėndia ishte me tė;

10

dhe e shpėtoi nga tė gjitha mundimet e tij dhe i dha hir e urtėsi para Faraonit, mbretit tė Egjiptit, i cili e caktoi guvernator tė Egjiptit dhe tė mbarė shtėpisė sė tij.

11

Por ra njė zi buke dhe u bė njė shtrėngesė nė gjithė vendin e Egjiptit dhe tė Kanaanit, dhe etėrit tanė nuk gjenin ushqime.

12

Por Jakobi dėgjoi se nė Egjipt kishte grurė, dhe dėrgoi atje herėn e parė etėrit tanė.

13

Herėn e dytė Jozefi u tregoi qė ta njihnin vėllezėrit e tij dhe Faraonit iu njoftua farefisnia e Jozefit.

14

Atėherė Jozefi dėrgoi ta thėrresin atin e vet Jakobin dhe gjithė farefisin e vet, gjithsej shtatėdhjetė e pesė veta.

15

Jakobi zbriti nė Egjipt, ku vdiq ai dhe etėrit tanė.

16

Ata pastaj i mbartėn nė Sikem dhe i varrosėn nė varrin qė Abrahami pati blerė me argjend nga bijtė e Emorit, ati i Sikemit.

17

Por, ndėrsa po afrohej koha e premtimit qė Perėndia i ishte betuar Abrahamit, populli u shtua dhe u shumua nė Egjipt,

18

derisa doli nė Egjipt njė mbret tjetėr qė nuk e kishte njohur Jozefin.

19

Ky, duke vepruar me ligėsi kundėr skotės sonė, i keqtrajtoi etėrit tanė deri sa t`i ekspozojnė foshnjat e tyre, qė tė mos mbeteshin gjallė.

20

Nė atė kohė lindi Moisiu, dhe ishte i bukur nė sytė e Perėndisė; ai u ushqye pėr tre muaj nė shtėpinė e tė atit.

21

Dhe kur u ekspozua, e mori e bija e faraonit dhe e rriti si birin e vet.

22

Kėshtu Moisiu u arsimua me gjithė diturinė e Egjiptasve dhe ishte i pushtetshėm nė fjalė e nė vepra.

23

Po kur arriti nė moshėn dyzet vjeēare, i erdhi nė zemėr tė shkojė e tė vizitojė vė-llezėrit e tij: bijtė e Izraelit.

24

Kur pa se dikujt po i bėhej njė padrejtėsi, e mbrojti dhe ia mori hakun tė shtypurit, duke vrarė Egjiptasin.

25

Dhe ai mendonte se vėllezėrit e tij do ta kuptonin se Perėndia do t`u jepte ēlirimin me anė tė tij, por ata nuk e kuptuan.

26

Tė nesėrmen ai u duk nė mes tyre, ndėrsa po ziheshin dhe i kėshilloi pėr paqe, duke thėnė: "O burra, ju jeni vėllezėr, pse ia bėni me tė padrejtė njėri-tjetrit?".

27

Por ai qė ia bėnte me tė padrejtė fqinjit tė vete shtyu, duke thėnė: "Kush tė ka vėnė ty tė parė dhe gjykatės mbi ne?

28

Don tė mė vrasėsh mua, ashtu si vrare dje Egjiptasin?".

29

Pėr shkak tė kėtyre fjalėve Moisiu iku dhe banoi si i huaj nė vendin e Madianit, ku i lindėn dy bij.

30

Si kaluan dyzet vjet, engjėlli i Zotit iu shfaq nė shkretėtirėn e malit Sinai, nė flakėn e zjarrit tė njė ferrishteje.

31

Kur e pa, Moisiu mbeti i habitur nga sa shihte; dhe, kur po afrohej pėr tė vėrejtur, dėgjoi zėrin e Zotit,

32

qė thoshte: "Unė jam Perėndia e etėrve tė tu, Perėndia e Abrahamit, Perėndia e Isakut dhe Perėndia e Jakobit". Por Moisiu, qė dridhej i tėri, nuk guxonte tė shikonte.

33

Atėherė Perėndia i tha: "Hiqi sandalet nga kėmbėt e tua, sepse vendi ku ti po qėndron ėshtė tokė e shenjtė.

34

Unė e kam parė qartė pikėllimin e popullit tim nė Egjipt dhe i dėgjova psherėtimat e tyre, dhe kam zbritur pėr t`i ēliruar; tani, pra, eja, unė do tė tė dėrgoj nė Egjipt!".

35

Atė Moisiun qė e kishin refuzuar, duke thėnė: "Kush tė vuri ty tė parė dhe gjykatės?", po atė u dėrgoi Perėndia si kryetar dhe ēlirues me anė tė engjėllit qė i ishte shfaqur nė ferrishte.

36

Ai i nxori jashtė, duke kryer shenja e mrekulli nė vendin e Egjiptit, nė Detin e Kuq dhe nė shkretirė pėr dyzet vjet.

37

Ky ėshtė ai Moisi qė u tha bijve tė Izraelit: "Zoti, Perėndia juaj do tė nxjerrė pėr ju, nga mesi i vėllezėrve tuaj, njė profet si mua. Dėgjojeni!".

38

Ky ėshtė ai qė nė kuvend, nė shkretėtirė, ishte me engjėllin qė i fliste mbi malin Sinai dhe me etėrit tanė; dhe mori fjalėt e jetės pėr tė na e pėrēuar neve.

39

Etėrit tanė nuk deshėn t`i binden atij; madje e hodhėn poshtė dhe me zemrat e tyre u kthyen nga Egjipti,

40

duke i thėnė Aaronit: "Na bėj disa perėndi qė tė na prijnė, sepse nuk dimė ē`i ka ndodhur kėtij Moisiu qė na nxori nga vendi i Egjiptit".

41

Dhe nė ato ditė ata bėnė njė viē, i ofruan flijim idhullit dhe u gėzuan me veprėn e duarve tė tyre.

42

Atėherė Perėndia u tėrhoq dhe i la t`i shėrbejnė ushtrisė sė qiellit, ashtu siē ėshtė shkruar nė librin e profetėve: "O shtėpi e Izraelit, a mė keni kushtuar flijime dhe olokauste pėr dyzet vjet nė shkretėtirė?

43

Apo mė shumė mbartėt ēadrėn e Molokut dhe yllin e perėndisė suaj Remfan, imaxhe qė i bėtė vetė pėr t`i adhuruar; pėr kėtė arsye unė do t`ju shpėrngul pėrtej Babilonisė".

44

Etėrit tuaj nė shkretėtirė kishin tabernakullin e dėshmisė, ashtu siē kishte urdhėruar ai qė i pati thėnė Moisiut ta bėjė sipas modelit qė kishte parė.

45

Dhe etėrit tanė, pasi e morėn, e mbartėn me Jozueun nė vendin qė e kishin pushtuar johebrenjtė, tė cilėt Perėndia i dėboi para etėrve tanė; dhe aty qėndroi deri nė ditėt e Davidit,

46

i cili gjeti hir pėrpara Perėndisė dhe kėrkoi tė mund tė gjente njė banesė pėr Perėndinė e Jakobit.

47

Por qe Salomoni ai qė ia ndėrtoi njė shtėpi.

48

Por Shumė i Larti nuk banon nė tempuj tė ndėrtuar nga dora e njeriut, sikurse thotė profeti:

49

``Qielli ėshtė froni im dhe toka stoli i kėmbėve tė mia; ēfarė shtėpie do tė mė ndėrtonit ju, thotė Zoti, ose cili do tė qe vendi i pushimit tim?

50

A nuk i bėri tė gjitha kėto gjėra dora ime?``.

51

O njerėz qafėfortė dhe me zemėr e veshė tė parrethprerė, ju gjithnjė e kundėrshtoni Frymėn e Shenjtė; ashtu siē bėnin etėrit tuaj, ashtu bėni edhe ju.

52

Cilin nga profetėt nuk e pėrndoqėn etėrit tuaj? Ata vranė edhe ata qė paralajmeronin ardhjen e tė Drejtit, pėr tė cilin tani ju jeni bėrė tradhtarė dhe vrasės;

53

ju, qė e morėt ligjin tė shpallur nga engjėjt dhe nuk e keni respektuar!``.

54

Kur i dėgjuan kėto fjalė, ata thereshin nė zemėr tė tyre dhe kėrcėllonin dhėmbėt kundėr tij.

55

Por ai, mbushur me Frymė tė Shenjtė, i nguli sytė nga qielli, pa lavdinė e Perėndisė dhe Jezusin qė rrinte nė kėmbė nė tė djathtėn e Perėndisė,

56

dhe tha: ``Ja, unė po shoh qiejt e hapur dhe Birin e njeriut qė rri nė kėmbė nė tė djathtėn e Perėndisė``.

57

Por ata, duke lėshuar britma tė forta, i zunė veshėt dhe tė gjithė tok u sulėn mbi tė;

58

dhe, si e nxorėn jashtė qytetit, e vranė me gurė. Dėshmitarėt i vunė rrobat e tyre te kėmbėt e njė djaloshi, tė quajtur Saul.

59

Kėshtu e vranė me gurė Stefanin, qė i thėrriste Jezusit dhe thoshte: ``O Zoti Jezus, pranoje frymėn time!``.

60

Atėherė ra nė gjunjė dhe bėrtiti me zė tė lartė: ``O Zot, mos ua ngarko atyre kėtė mėkat!``. Dhe, si tha kėtė, fjeti.

Veprat e Apostujve 8