Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 7

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Por Sauli e kishte miratuar vrasjen e tij. Nė atė kohė u bė njė pėrndjekje e madhe kundėr kishės qė ishte nė Jeruzalem; dhe tė gjithė u shpėrndanė nėpėr krahinat e Judesė dhe tė Samarisė, me pėrjashtim tė apostujve.

2

Disa njerėz tė pėrshpirtshėm e varrosėn Stefanin dhe bėnė gjėmė tė madhe pėr tė.

3

Por Sauli po shkatėrronte kishėn: hynte shtėpi mė shtėpi, merrte me vete burra dhe gra dhe i fuste nė burg.

4

Ata, pra, qė ishin shpėrndarė shkonin rreth e pėrqark, duke shpallur fjalėn.

5

Dhe Filipi zbriti nė qytetin e Samarisė dhe u predikoi atyre Krishtin.

6

Dhe turmat, me njė mendje tė vetme, dėgjonin me vėmendje gjėrat qė thoshte Filipi, duke dėgjuar dhe duke parė mrekullitė qė ai bėnte.

7

Frymėra tė ndyra, pra, dilnin nga shumė tė idemonizuar, duke bėrtitur me zė tė lartė; dhe shumė tė paralizuar e tė ēalė shėroheshin.

8

Dhe nė atė qytet u bė gėzim i madh.

9

Prej kohėsh nė atė qytet ishte njė njeri qė quhej Simon, i cili merrej me magji dhe i bėnte tė ēuditeshin njerėzit e Samarisė, gjoja sikur ishte njeri i madh.

10

Dhe tė gjithė, nga mė i madhi te mė i vogli, ia vinin veshin, duke thėnė: ``Ky ėshtė fuqia e madhe e Perėndisė``.

11

Dhe e dėgjonin, sepse prej njė kohe tė gjatė ai i kishte mahnitur me mjeshtrinė e tij prej magjistari.

12

Por, kur i besuan Filipit, qė shpalli lajmin e mirė tė gjėrave tė mbretėrisė sė Perėndisė dhe emrin e Jezu Krishtit, burra dhe gra u pagėzuan.

13

Besoi edhe Simoni dhe, mbasi u pagėzua, rrinte vazhdimisht me Filipin; dhe, duke parė veprat e fuqishme dhe shenjat qė ishin bėrė, mbeti i ēuditur.

14

Por kur apostujt dėgjuan nė Jeruzalem se Samaria kishte pranuar fjalėn e Perėndisė, i dėrguan atyre Pjetrin dhe Gjonin.

15

Kur kėta arritėn, u lutėn pėr ta, qė tė merrnin Frymėn e Shenjtė,

16

sepse ende nuk kishte zbritur mbi asnjė prej tyre, por ata vetėm ishin pagėzuar nė emėr tė Zotit Jezus.

17

Atėherė vunė duart mbi ta dhe ata morėn Frymėn e Shenjtė.

18

Dhe Simoni, kur pa se me vėnien e duarve tė apostujve jepej Fryma e Shenjtė, u ofroi atyre para,

19

duke thėnė: ``Ma jepni edhe mua kėtė pushtet, qė ai tė cilit do t`i vė duart, tė marrė Frymėn e Shenjtė``.

20

Por Pjetri i tha: ``Le tė humbasė paraja jote dhe ti bashkė me tė, sepse ti mendove se mund ta blesh me para dhuratėn e Perėndisė.

21

Ti nuk ke as pjesė as short nė kėtė gjė, sepse zemra jote nuk ėshtė e drejtė pėrpara Perėndisė.

22

Pendohu, pra, pėr kėtė ligėsi qė ke dhe lutju Perėndisė qė, po tė jetė e mundur, tė tė falet mendimi i zemrės sate.

23

Sepse unė tė shoh se je nė vrerin e hidhėsisė dhe nė prangat e paudhėsisė``.

24

Dhe Simoni, duke u pėrgjigjur, tha: ``Lutjuni ju Zotit pėr mua, qė tė mos mė ndodhė asgjė nga ato qė thatė``.

25

Ata, pra, pasi dhanė dėshmi dhe predikuan fjalėn e Zotit, u kthyen nė Jeruzalem, mbasi ungjillzuan shumė fshatra tė Samaritanėve.

26

Dhe njė engjėll i Zotit i foli Filipit, duke i thėnė: ``Ēohu dhe shko drejt jugut, nė rrugėn qė nga Jeruzalemi zbret nė Gaza; ajo ėshtė e shkretė``.

27

Ai u ngrit dhe u nis; dhe ja, njė njeri Etiopas, eunuk, njė zyrtar i lartė i Kandaces, mbretėreshės sė Etiopisė, pėrgjegjės i tė gjitha thesareve tė saj, i cili kishte ardhur nė Jeruzalem pėr tė adhuruar.

28

Tani ai po kthehej dhe, i ulur nė karrocėn e vet, lexonte profetin Isaia.

29

Dhe Fryma i tha Filipit: ``Afrohu dhe arrije atė karrocė!``.

30

Filipi iu turr afėr dhe, duke dėgjuar se po lexonte profetin Isaia, i tha: ``A e kupton atė qė lexon?``.

31

Ai tha: ``E si do tė mundja, po s`pata njė qė tė mė udhėzojė?``. Pastaj iu lut Filipit tė hipė dhe tė ulet pranė tij.

32

Por pjesa e Shkrimit qė ai po lexonte ishte kjo: ``Atė e ēuan si delja nė thertore; dhe ashtu si qengji ėshtė memec pėrpara qethtarit, kėshtu ai nuk e hapi gojėn e vet.

33

Nė pėruljen e tij iu mohua ēfarėdolloj drejtėsie; po kush do tė mund ta pėrshkruajė brezin e tij? Sepse jeta e tij u hoq nga toka``.

34

Dhe eunuku iu kthye Filipit dhe tha: ``Tė lutem, pėr kė e thotė profeti kėtė? Pėr veten e vet apo pėr ndonjė tjetėr?``.

35

Atėherė e mori fjalėn Filipi dhe, duke filluar nga ky Shkrim, i shpalli Jezusin.

36

Dhe, ndėrsa po vazhdonin rrugėn, arritėn nė njė vend me ujė. Dhe eunuku tha: ``Ja uji! Ēfarė mė pengon tė pagėzohem?``.

37

Dhe Filipi tha: ``Nėse ti beson me gjithė zemėr, mund ta bėsh``. Dhe ai u pėrgjigj duke thėnė: ``Unė besoj se Jezu Krishti ėshtė Biri i Perėndisė``.

38

Urdhėroi atėherė tė ndalet karroca, dhe tė dy, Filipi dhe eunuku, zbritėn nė ujė dhe ai e pagėzoi.

39

Kur dolėn nga uji, Fryma e Zotit e rrėmbeu Filipin dhe eunuku nuk e pa mė; por e vazhdoi rrugėn e tij me plot gėzim.

40

Por Filipi u gjet nė Azot; dhe, duke vazhduar, ungjillėzoi tė gjitha qytetet, derisa arriti nė Cezare.

Veprat e Apostujve 9