Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 9

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Por nė Cezare ishte njėfarė njeriu me emėr Kornel, centurion i kohortės, qė quhej Italik;

2

ai ishte njeri i perėndishėm dhe qė e druante Perėndinė me gjithė shtėpinė e tij; i jepte shumė lėmoshė popullit dhe vazhdimisht i lutej Perėndisė.

3

Ai pa qartė nė njė vegim, aty nga ora e nėntė e ditės, njė engjėll tė Perėndisė qė hyri tek ai dhe i tha: ``Kornel!``.

4

dhe ai, duke ia ngulur sytė dhe shumė i trembur, i tha: ``Ē`ėshtė, Zot?``. Atėherė engjėlli i tha: ``Lutjet e tua dhe lėmoshat e tua, janė ngjitur para Perėndisė, si njė kujtesė;

5

tani, pra, dėrgo disa njerėz nė Jopė dhe thirre Simonin, qė e thėrrasin Pjetėr.

6

Ai gjendet pranė njėfarė Simoni, regjės lėkurėsh, qė e ka shtėpinė afėr detit; ai do tė tė thotė ēfarė duhet tė bėsh``.

7

Sapo u largua engjėlli qė i foli, Korneli thirri dy nga shėrbėtorėt e tij dhe njė ushtar besnik, nga ata qė ishin nė shėrbimin e tij personal,

8

u tregoi ēdo gjė dhe i nisi pėr nė Jope.

9

Tė nesėrmen, ndėrsa ata po udhėtonin dhe po i afroheshin qytetit, Pjetri u ngjit nė tarracė, rreth orės sė gjashtė pėr t`u lutur.

10

E mori uria dhe donte tė hante; dhe, ndėrsa ata tė shtėpisė po i pėrgatitnin ushqimin, u rrėmbye nė ekstazė;

11

dhe pa qiellin e hapur dhe njė send qė i pėrngjante njė ēarēafi tė madh qė po zbriste drejt tij; ishte lidhur nė tė katėr cepat dhe kishte zbritur nė tokė,

12

dhe brenda tij ishin tė gjitha llojet e katėrkėmbėsheve, bisha, zvarranikė tė tokės dhe shpendė qielli.

13

Dhe njė zė i tha: ``Pjetėr, ēohu, ther dhe ha!``.

14

Por Pjetri u pėrgjigj: ``Kurrsesi, o Zot, sepse unė nuk kam ngrėnė kurrė asgjė tė papastėr ose tė ndotur!``.

15

Dhe zėri i tha pėr tė dytėn herė: ``Gjėrat qė Perėndia i ka pastruar, ti mos i bėj tė papastra``.

16

Kjo ndodhi tri herė; pastaj ai send u ngrit sėrish nė qiell.

17

Dhe ndėrsa Pjetri po mendohej me mėdyshje ē`kuptim mund tė kishte vegimi qė kishte parė, ja qė njerėzit e dėrguar nga Korneli, mbasi pyetėn pėr shtėpinė e Simonit, u paraqitėn te dera.

18

Dhe thirrėn e pyetėn nėse Simoni, i mbiquajtur Pjetėr, ndodhej aty.

19

Ndėrsa Pjetri po mendohej lidhur me vegimin, Fryma i tha: ``Ja, po tė kėrkojnė tre burra.

20

Ēohu, pra, zbrit e shko me ta pa asnjė ngurrim, sepse unė jam ai qė t`i kam dėrguar``.

21

Atėherė Pjetri zbriti te njerėzit qė i ishin dėrguar nga Korneli dhe u tha atyre: ``Ja, unė jam ai qė kėrkoni; cila ėshtė arsyeja pėr tė cilėn jeni kėtu?``.

22

Dhe ata i thanė: ``Centurioni Kornel, njeri i drejtė dhe qė e druan Perėndinė, pėr tė cilin gjithė kombi i Judenjve dėshmon, ėshtė lajmėruar nė mėnyrė hyjnore nga njė engjėll i shenjtė tė tė thėrrasė ty nė shtėpinė e tij pėr tė dėgjuar fjalėt qė ke pėr t`i thėnė``.

23

Atėherė Pjetri i ftoi tė hyjnė dhe i pėrbujti; pastaj, tė nesėrmen, shkoi me ta; dhe disa nga vėllezėrit e Jopes e shoqėruan.

24

Njė ditė mė pas hynė nė Cezare. Por Korneli po i priste dhe kishte mbledhur farefisin e tij dhe miqtė e tij tė ngushtė.

25

Kur hyri Pjetri, Korneli i doli para, i ra ndėr kėmbė dhe e adhuroi.

26

Por Pjetri e ngriti duke thėnė: ``Ēohu, edhe unė jam njė njeri!``.

27

Dhe, duke biseduar me tė, hyri dhe gjeti mbledhur shumė njerėz.

28

Dhe ai u tha atyre: ``Ju e dini se nuk ėshtė e ligjshme qė njė Juda tė shoqėrohet me njė tė huaj ose tė hyjė nė shtėpinė e tij; por Perėndia mė dėftoi qė tė mos e quaj asnjė njeri tė papastėr a tė ndotur.

29

Prandaj, sapo mė ftuat tė vij, erdha pa kundėrshtuar. Tani po ju pyes: pėr ē`arsye mė keni dėrguar ftesė?``.

30

Dhe Korneli u pėrgjigj: ``Para katėr ditėsh kisha agjėruar deri nė kėtė orė, dhe nė orėn e nėntė po lutesha nė shtėpinė time, kur ja, njė njeri me rroba tė shndritshme qėndroi para meje,

31

dhe tha: "Kornel, lutja jote t`u plotėsua dhe lėmoshat e tua u kujtuan para Perėndisė.

32

Dėrgo, pra, ndonjė njeri nė Jope dhe thirre Simonin, tė mbiquajtur Pjetėr; ai ndodhet nė shtėpinė e Simonit, regjės lėkurėsh, pranė detit; dhe, kur tė vijė, ai do tė tė flasė".

33

Kėshtu dėrgova menjėherė tė tė thėrrasin, dhe ti bėre mirė qė erdhe; tani ne kėtu jemi tė gjithė nė prani tė Perėndisė pėr tė dėgjuar gjithēka qė Perėndia tė ka urdhėruar``.

34

Atėherė Pjetri hapi gojėn dhe tha: ``Nė tė vėrtetė unė po e marr vesh se Perėndia nuk tregohet i anshėm;

35

por, nė ēfarėdo kombi, ai qė ka frikė prej tij dhe qė vepron drejtėsisht, ėshtė i pranuar nga ai,

36

sipas fjalės qė ai u ka dhėnė bijve tė Izraelit, duke u shpallur paqen me anė tė Jezu Krishtit, qė ėshtė Zoti i tė gjithėve.

37

Ju e dini se ē`ka ndodhur nė mbarė Judenė, duke filluar nga Galilea, pas pagėzimit qė predikoi Gjoni:

38

se si Perėndia vajosi me Frymėn e Shenjtė dhe me fuqi Jezusin prej Nazareti, i cili e pėrshkoi vendin duke bėrė mirė dhe duke shėruar tė gjithė ata qė ishin tė pushtuar nga djalli, sepse Perėndia ishte me tė.

39

Dhe ne jemi dėshmitarė pėr tė gjitha ato qė ai bėri nė vendin e Judesė dhe nė Jeruzalem; dhe se si ata e vranė, duke e varur nė njė dru.

40

Por Perėndia e ringjalli tė tretėn ditė dhe e bėri qė ai tė dėftohet,

41

jo mbarė popullit, por dėshmitarėve tė paracaktuar nga Perėndia, neve, qė hėngrėm dhe pimė me tė, mbasi ai u ngjall sė vdekuri.

42

Tani ai na urdhėroi t`i predikojmė popullit dhe tė dėshmojmė se ai ėshtė ai qė Perėndia e ka caktuar si gjykatės tė tė gja-llėve dhe tė tė vdekurve.

43

Pėr tė bėjnė dėshmi tė gjithė profetėt, qė kushdo qė beson nė tė merr faljen e mėkateve me anė tė emrit tė tij``.

44

Ndėrsa Pjetri ende po i thoshte kėto fjalė, Fryma e Shenjtė zbriti mbi tė gjithė ata qė po e dėgjonin fjalėn.

45

Dhe tė gjithė besimtarėt qė ishin tė rrethprerė, tė cilėt kishin ardhur me Pjetrin, u mrekulluan qė dhurata e Frymės se Shenjtė u shpėrnda edhe mbi johebrenjtė,

46

sepse i dėgjonin duke folur gjuhė tė tjera dhe duke madhėruar Perėndinė. Atėherė Pjetri filloi tė thotė:

47

``A mund ta ndalojė dikush ujin, qė tė mos pagėzohen kėta qė kanė marrė Frymėn e Shenjtė pikėrisht si ne?``.

48

Kėshtu ai urdhėroi qė ata tė pagėzoheshin nė emėr tė Zotit Jezus. Ata pastaj iu lutėn tė qėndronte disa ditė me ta.

Veprat e Apostujve 11