Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 16

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 17

1

Dhe mbasi kishin kaluar nėpėr Amfipoli dhe nėpėr Apoloni, arritėn nė Thesaloniki, ku ishte sinagoga e Judenjve.

2

Dhe Pali, sipas zakonit tė vet, hyri tek ata dhe tri tė shtuna me radhė u paraqiti argumente nga Shkrimet,

3

duke deklaruar dhe duke treguar atyre se Krishti duhej tė vuante dhe tė ringjallej prej sė vdekurish dhe duke thėnė: ``Ky Jezusi qė unė ju shpall ėshtė Krishti``.

4

Disa nga ata besuan dhe u bashkuan me Palin dhe Silėn, si dhe njė numėr i madh Grekėsh tė pėrshpirtshėm dhe jo pak gra tė rėndėsishme.

5

Por Judenjtė, tė cilėt nuk kishin besuar, patėn smirė dhe morėn me vete disa njerėz tė kėqij nga ata tė rrugėve tė tregut dhe, si mblodhėn njė turmė, e bėnė rrėmujė qytetin; edhe sulmuan shtėpinė e Jasonit dhe kėrkonin ata pėr t`i nxjerrė pėrpara popullit.

6

Por, mbasi nuk i gjetėn, e hoqėn zvarrė Jasonin dhe disa vėllezėr pėrpara krerėve tė qytetit, duke thirrur: ``Ata qė e kanė bėrė rrėmujė botėn, kanė ardhur edhe kėtu,

7

dhe Jasoni kėta i priti; tė gjithė kėta veprojnė kundėr statuteve tė Cezarit, duke thėnė se ėshtė njė mbret tjetėr, Jezusi``.

8

Edhe nxitėn popullin dhe krerėt e qytetit, qė i dėgjonin kėto gjėra.

9

Por ata, mbasi morėn njė dorėzani nga Jasoni dhe nga tė tjerėt, i lejuan tė shkojnė.

10

Atėherė vėllezėrit menjėherė natėn i nisėn Palin dhe Silėn pėr nė Berea dhe ata, sapo arritėn atje, hynė nė sinagogėn e Judenjve.

11

Por kėta ishin mė fisnikė nga ndjenjat se ata tė Thesalonikit dhe e pranuan fjalėn me gatishmėri tė madhe, duke i shqyrtuar ēdo ditė Shkrimet pėr tė parė nėse kėto gjėra ishin ashtu.

12

Shumė nga ata, pra, besuan bashkė me njė numėr jo tė vogėl grash fisnike greke dhe burrash.

13

Por, kur Judenjtė e Thesalonikit morėn vesh se fjala e Perėndisė ishte shpallur nga Pali edhe nė Berea, shkuan edhe atje dhe e turbulluan turmėn.

14

Atėherė vėllezėrit e nisėn menjėherė Palin nė drejtim tė detit, por Sila dhe Timoteu qėndruan atje.

15

Ata qė i prinin Palit e ēuan deri nė Athinė; pastaj, mbasi morėn porosi pėr Silėn dhe Timoteun qė tė arrijnė sa mė parė tek ai, u kthyen prapa.

16

Ndėrsa Pali po i priste nė Athinė, po i ziente fryma pėrbrenda, kur pa qytetin plot me idhuj.

17

Ai, pra, po diskutonte nė sinagogė me Judenjtėt dhe me njerėz tė pėrshpirtshėm dhe ēdo ditė nė sheshin e tregut me ata qė takonte.

18

Diskutonin me tė edhe disa filozofė epikurianė dhe stoikė. Disa thoshnin: ``Vallė ē`do tė thotė ky llafazan``. Dhe tė tjerė thoshnin: ``Ai duket se ėshtė njė kasnec i perėndivė tė huaja``, sepse u shpall atyre Jezusin dhe ringjalljen.

19

Dhe e zunė dhe e ēuan nė Areopag, duke thėnė: ``A mund ta marrim vesh ē`ėshtė kjo doktrinė e re pėr tė cilėn ti flet?

20

Sepse ti sjell disa gjėra tė huaja nė veshėt tanė, prandaj duam tė dimė ē`kuptim kanė ato.

21

Atėherė gjithė Athinasit dhe tė huajt qė banonin atje nuk e kalonin kohėn mė mirė sesa duke folur ose duke dėgjuar ndonjė fjalė tė re.

22

Atėherė Pali, duke qėndruar nė kėmbė nė mes tė Areopagut, tha: ``O burra athinas, unė shoh se nė tė gjitha gjėrat ju jeni shumė fetarė``.

23

Sepse, duke ecur e duke vėnė re objektet e kultit tuaj, gjeta edhe njė altar mbi tė cilin ėshtė shkruar: "PERÉNDISÉ SÉ PANJOHUR". Atė, pra, qė ju e adhuroni pa e njohur, unė po jua shpall.

24

Perėndia qė bėri botėn dhe tė gjitha gjėrat qė janė nė tė, duke qenė Zot i qiellit dhe i tokės, nuk banon nė tempuj tė bėrė nga duart e njeriut,

25

dhe as shėrbehet nga duart e njerėzve, sikur tė kishte nevojė pėr ndonjė gjė, sepse ai u jep tė gjithėve jetė, hukatje dhe ēdo gjė;

26

dhe ai ka bėrė nga njė gjak i vetėm tė gjitha racat e njerėzve, qė tė banojnė nė mbarė faqen e dheut, dhe caktoi kohėrat me radhė dhe caqet e banimit tė tyre,

27

qė tė kėrkojnė Zotin, mbase mund ta gjejnė duke prekur, ndonėse ai nuk ėshtė larg nga secili prej nesh.

28

Sepse nė tė ne jetojmė, lėvizim dhe jemi, sikurse kanė thėnė edhe disa nga poetėt tuaj: "Sepse jemi edhe ne pasardhės tė tij".

29

Duke qenė, pra, se ne jemi pasardhės tė Perėndisė, nuk duhet tė mendojmė qė natyra e perėndishme ėshtė e ngjashme me arin ose me argjendin, ose me gurin ose me njė vepėr arti tė latuar dhe tė shpikur nga njeriu.

30

Perėndia, pra, duke kaluar pėrmbi kohėrat e padijes, i urdhėron tė gjithė njerėzit dhe kudo qė tė pendohen.

31

Sepse ai ka caktuar njė ditė nė tė cilėn do tė gjykojė me drejtėsi botėn me anė tė atij njeriu tė cilin ai e ka caktuar; dhe pėr kėtė u ka dhėnė tė gjithėve njė provė tė sigurt, duke e ringjallur prej tė vdekurit``.

32

Kur dėgjuan tė flitej pėr ringjalljen e tė vdekurve, disa e pėrqeshėn dhe tė tjerė thoshnin: ``Do tė tė dėgjojmė pėrsėri pėr kėtė gjė``.

33

Kėshtu Pali doli nga mesi i tyre.

34

Por disa u bashkuan me tė dhe besuan, ndėr kėta edhe Dionis areopagiti, njė grua qė quhej Damaris dhe ca tė tjerė me ta.

Veprat e Apostujve 18