Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 17

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 18

1

Pas kėtyre gjėrave Pali u nis nga Athina dhe erdhi nė Korint.

2

Dhe si gjeti njė farė Judeu, me emėr Akuila, lindur nė Pont, i ardhur rishtas nga Italia bashkė me gruan e tij Priskilėn (sepse Klaudi kishte urdhėruar qė tė gjithė Judenjtė tė largohen nga Roma), shkoi tek ata.

3

Dhe duke qenė se kishin tė njėjtėn mjeshtėri, shkoi tė banojė me ta dhe punonte; se mjeshtėria e tyre ishte tė bėnin ēadra.

4

Ēdo tė shtunė mėsonte nė sinagogė dhe bindte Judenj dhe Grekė.

5

Kur Sila dhe Timoteu zbritėn nga Maqedonia, Pali shtyhej nga Fryma pėr t`u dėshmuar Judenjve se Jezusi ishte Krishti.

6

Por duke qenė se ata kundėrshtonin dhe blasfemonin, ai i shkundi rrobat e tij dhe u tha atyre: ``Gjaku juaj qoftė mbi kokėn tuaj, unė jam i pastėr; qė tashti e tutje do tė shkoj te johebrenjtė``.

7

Dhe, mbasi u largua prej andej, hyri nė shtėpinė e njė farė njeriu me emėr Just, i cili i shėrbente Perėndisė dhe e kishte shtėpinė ngjtur me sinagogėn.

8

Dhe Krispi, kreu i sinagogės, besoi te Zoti me gjithė shtėpinė e tij; edhe shumė Korintas, duke dėgjuar Palin, besuan dhe u pagėzuan.

9

Njė natė Zoti i tha Palit nė vegim: ``Mos druaj, por fol dhe mos pusho,

10

sepse unė jam me ty dhe askush nuk do tė vėrė dorė mbi ty qė tė tė bėjė keq, sepse unė kam njė popull tė madh nė kėtė qytet``.

11

Kėshtu ai qėndroi atje njė vit e gjashtė muaj, duke mėsuar ndėr ta fjalėn e Perėndisė.

12

Por, kur Galioni ishte prokonsull i Akaisė, Judenjtė u ngritėn me njė mendje kundėr Palit dhe e ēuan nė gjykatė,

13

duke thėnė: ``Ky ua mbush mendjen njerėzve t`i shėrbejnė Perėndisė, nė kundėrshtim me ligjin``.

14

Dhe kur Pali donte tė hapte gojėn, Galioni u tha Judenjve: ``Po tė qe puna pėr ndonjė padrejtėsi ose keqbėrje, o Judenj, do t`ju dėgjoja me durim, sipas arsyes;

15

por nėse janė ēėshtje pėr fjalė, pėr emra dhe ligjin tuaj, shikojeni ju vetė, sepse unė nuk dua tė jem gjykatės i kėtyre gjėrave``.

16

Dhe i pėrzuri ata nga gjykata.

17

Atėherė tė gjithė Grekėt zunė Sostenin, kreun e sinagogės, dhe e rrahėn para gjykatės. Por Galioni nuk donte t`ia dinte fare pėr kėto gjėra.

18

Dhe Pali, mbasi qėndroi atje edhe shumė ditė, u nda nga vėllezėrit dhe lundroi pėr nė Siri me Priskilėn dhe Akuilėn, pasi e qethi kokėn nė Kenkrea, sepse kishte bėrė njė premtim solemn.

19

Dhe, kur arriti nė Efes, i la aty, po vetė hyri nė sinagogė dhe filloi tė diskutojė me Judenjtė.

20

Ata iu lutėn tė rrinte me ta mė gjatė, por ai nuk pranoi;

21

por u nda prej tyre duke thėnė: ``Mė duhet gjithsesi ta kaloj festėn e ardhshme nė Jeruzalem, por, nė dashtė Perėndia, do tė kthehem pėrsėri te ju``. Dhe u nis nga Efesi nėpėr det.

22

Si zbarkoi nė Cezari, u ngjit nė Jeruzalem, dhe si u pėrshėndet me kishėn, zbriti nė Antioki.

23

Dhe, mbasi qėndroi atje pak kohė, u nis dhe pėrshkoi me radhė rrethinat e Galatisė dhe tė Frigjisė, duke forcuar gjithė dishepujt.

24

Por njė Juda, me emėr Apollo, lindur nė Aleksandri, njeri orator dhe njohės i Shkrimit, arriti nė Efes.

25

Ai ishte i mėsuar nė udhėn e Zotit dhe, i zjarrtė nė frymė, fliste dhe mėsonte me zell gjėrat e Zotit, por njihte vetėm pagėzimin e Gjonit.

26

Ai filloi tė flasė lirisht nė sinagogė. Dhe, kur Akuila dhe Priskila e dėgjuan, e morėn me vete dhe ia shtjelluan mė thellė udhėn e Perėndisė.

27

Pastaj, mbasi ai donte tė shkonte nė Akai, vėllezėrit i dhanė zemėr dhe u shkruan dishepujve qė ta prisnin. Mbasi arriti atje, ai i ndihmoi shumė ata qė kishin besuar me anė tė hirit.

28

Ai nė fakt, i kundėrshtonte botėrisht me forcė tė madhe Judenjtė, duke treguar me anė tė Shkrimeve se Jezusi ėshtė Krishti.

Veprat e Apostujve 19