Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 20

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 21

1

Mbasi u ndamė nga ta, lundruam dhe, duke shkuar drejt, arritėm nė Koos, ditėn tjetėr nė Rodos dhe qė andej nė Patara.

2

Edhe, si gjetėm njė anije qė shkonte pėr Feniki, hipėm dhe lundruam.

3

Pamė nga larg Qipron dhe e lamė nė tė majtė, vazhduam lundrimin pėr nė Siri dhe dolėm nė Tiro, sepse atje anija kishte pėr tė shkarkuar.

4

Dhe, si i gjetėm dishepujt, qėndruam atje shtatė ditė; tė shtyrė nga Fryma, ata i thoshin Palit tė mos ngjitej nė Jeruzalem.

5

Kur i plotėsuam ato ditė, u nisėm dhe shkuam; dhe na pėrcollėn tė gjithė, me gra e me fėmijė, deri jashtė qytetit; dhe si u ulėm nė gjunjė nė breg, u lutėm.

6

Dhe, mbasi u pėrshėndetėm, hipėm nė anije, kurse ata u kthyen nė shtėpitė e veta.

7

Kur mbaruam lundrimin, nga Tiro erdhėm nė Ptolemaidė dhe, si pėrshėndetėm vėllezėrit, kaluam njė ditė me ta.

8

Tė nesėrmen u nisėm (ne qė ishim shokė me Palin), arritėm nė Cezare dhe hymė nė shtėpinė e Filip ungjilltarit, qė ishte njė nga tė shtatėt, dhe ndenjėm tek ai.

9

Por ai kishte katėr bija virgjėresha, qė profetizonin.

10

Dhe, pasi qėndruam ne atje shumė ditė, zbriti nga Judeja njė farė profeti me emėr Agabo.

11

Si erdhi te ne, ai mori brezin e Palit, lidhi duart dhe kėmbėt e veta dhe tha: ``Kėtė thotė Fryma e Shenjtė: Kėshtu do ta lidhin Judenjtė nė Jeruzalem burrin, tė cilit i pėrket ky brez dhe do t`a dorėzojnė johebrenjve``.

12

Kur i dėgjuam kėto gjėra, ne dhe vendėsit iu lutėm qė tė mos ngjitej nė Jeruzalem.

13

Por Pali u pėrgjigj: ``Ē`po bėni ju, duke qarė e duke ma copėtuar zemrėn? Sepse unė jam gati jo vetėm pėr tė qenė i lidhur, por edhe pėr tė vdekur nė Jeruzalem pėr emrin e Zotit Jezus``.

14

Dhe, mbasi nuk i mbushej mendja, ne pushuam duke thėnė: ``U bėftė vullneti i Zotit!``.

15

Dhe pas atyre ditėve, bėmė gati gjėrat tona, dhe u ngjitėm nė Jeruzalem.

16

Me ne erdhėn edhe disa dishepuj nga Cezareja dhe prunė me ta njėfarė Mnasoni, lindur nė Qipro, njė dishepull i vjetėr, tek i cili do tė bujtnim.

17

Kur arritėm nė Jeruzalem, vėllezėrit na pritėn me gėzim.

18

Tė nesėrmen Pali u tėrhoq me ne te Jakobi, dhe erdhėn tė gjithė pleqtė.

19

Mbasi i pėrshėndeti, Pali u tregoi atyre, njė pėr njė, tė gjitha sa kishte bėrė Zoti ndėr johebrenjtė me anė tė shėrbesės sė tij.

20

Dhe ata, kur dėgjuan kėtė, pėrlėvduan Perėndinė dhe i thanė Palit: ``Vėlla, ti po sheh sa mijėra Judenj ka qė kanė besuar; dhe tė gjithė i pėrbahen me zell ligjit.

21

Tani ata morėn vesh pėr ty se ti i mėson tė gjithė Judenjtės qė jetojnė midis johebrenjve tė shkėputen nga Moisiu, duke thėnė qė tė mos i rrethpresin djemtė dhe tė mos ndjekin mė zakonet.

22

Po atėherė, ē`duhet tė bėhet? Duhet patjetėr qė tė mblidhet populli, sepse do ta marrin vesh se ke ardhur.

23

Bėje, pra, atė qė tė themi: ne kemi katėr burra, qė kanė bėrė njė premtim solemn;

24

merri dhe pastrohu me ta, dhe paguaj pėr ta qė tė rruajnė kokėn; kėshtu tė gjithė do ta mėsojnė se s`janė gjė ato qė kanė dėgjuar pėr ty, por se edhe ti ecėn duke respektuar ligjin.

25

Dhe sa pėr johebrenjtė qė kanė besuar, ne u kemi shkruar atyre, mbasi vendosėm qė ata nuk kanė ē`tė respektojnė lidhur me kėtė, por se tė ruhen nga gjėrat qė u flijohen idhujve, nga gjaku, nga gjėrat e mbytura dhe nga kurvėria``.

26

Atėherė Pali i mori me vete ata burra dhe, tė nesėrmen, pasi u pastrua bashkė me ta, hyri nė tempull dhe deklaroi plotėsimin e ditėve tė pastrimit, dhe kur do tė paraqitej oferta pėr secilin nga ata.

27

Por, kur po mbusheshin shtatė ditėt, Judenjtė e Azisė, duke e parė nė tempull, e nxitėn turmėn dhe vunė duart mbi tė,

28

duke bėrtitur: ``O burra tė Izraelit, na ndihmoni! Ky ėshtė ai njeri qė u mėson tė gjithėve dhe kudo kundėr popullit, kundėr ligjit dhe kundėr kėtij vendi; pėrveē kėsaj ai i ka sjellė Grekėt nė tempull dhe e ka ndotur kėtė vend tė shenjtė``.

29

Sepse ata kishin parė mė pėrpara Trofimin nga Efesi bashkė me Palin nė qytet, dhe mendonin se ai e kishte sjellė nė tempull.

30

Dhe gjithė qyteti ziente, dhe u mblodhėn njerėzit; dhe, si e kapėn Palin, e nxorrėn jashtė tempullit dhe dyert u mby-llėn menjėherė.

31

Dhe, ndėrsa kėrkonin ta vrisnin, tribunit tė kohortės i shkoi lajmi se gjithė Jeruzalemi ishte turbulluar.

32

Ai mori menjėherė ushtarė dhe centurionė dhe u sul kundėr tyre. Dhe kėta, kur panė tribunin dhe ushtarėt, pushuan sė rrahuri Palin.

33

Atėherė tribuni u afrua, e zuri dhe urdhėroi qė ta lidhnin me dy zinxhirė, pastaj pyeti cili ishte dhe ē`kishte bėrė.

34

Nė turmė disa bėrtisnin njė gjė, tė tjerė njė tjetėr; dhe, mbasi nuk mori vesh dot tė vėrtetėn pėr trazirėn, urdhėroi qė ta sillnin nė fortesė.

35

Dhe kur arriti te shkallaret, ndodhi qė, pėr shkak tė dhunės sė turmės, duhej tė bartej nga ushtarėt,

36

sepse masa e popullit vinte pas duke bėrtitur: ``Vdekje!``.

37

Kur Pali do tė hynte nė fortesė, i tha tribunit: ``A mė lejohet tė them diēka?``. Ai u pėrgjigj: ``A di greqisht?

38

Mos je vallė ai Egjiptasi qė disa ditė mė parė ngriti krye dhe nxori nė shkretėtirė katėr mijė gjakėsorė?``.

39

Dhe Pali tha: ``Unė jam njė Juda nga Tarsi, qytetar i njė qyteti tė Kilikisė qė s`ėshtė i padėgjuar; dhe tė lutem mė lejo t`i flas popullit``.

40

Dhe, mbasi e lejoi, Pali, duke qėndruar nė kėmbė mbi shkallarėt, i bėri shenjė me dorė popullit. Dhe, si u bė heshtje e madhe, i foli nė gjuhėn hebraike, duke thėnė:

Veprat e Apostujve 22