Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 21

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 22

1

``Vėllezėr dhe etėr, dėgjoni ēfarė ju them tani pėr mbrojtjen time``.

2

Kur dėgjuan se u fliste atyre nė gjuhėn hebraike, heshtėn edhe mė shumė. Pastaj ai tha:

3

``Nė tė vėrtetė unė jam njė Juda, lindur nė Tars tė Kilikisė dhe rritur nė kėtė qytet te kėmbėt e Gamalielit, edukuar me pėrpikėrinė e ligjit tė etėrve tanė, plot me zell pėr Perėndinė, sikurse jeni ju tė gjithė sot;

4

unė kam pėrndjekur kėtė Udhė deri nė vdekje, duke lidhur dhe duke futur nė burg burra dhe gra,

5

sikurse jep dėshmi pėr mua kryeprifti dhe gjithė sinedri i pleqve, prej tė cilėve mora edhe letra pėr vėllezėrit dhe shkova nė Damask pėr tė sjellė tė lidhur nė Jeruzalem ata qė ishin atje, qė tė ndėshkoheshin.

6

Dhe mė ndodhi qė, kur isha duke udhėtuar dhe po i afrohesha Damaskut, aty nga mesi i ditės, papritmas njė dritė e madhe nga qielli vetėtiu rreth meje.

7

Dhe unė rashė pėrdhe dhe dėgjova njė zė qė po mė thoshte: "Saul, Saul, pėrse mė pėrndjek?".

8

Dhe unė u pėrgjigja: "Kush je ti, o Zot?" Edhe ai mė tha: "Unė jam Jezus Nazareasi, tė cilin ti e pėrndjek".

9

Edhe ata qė ishin me mua e panė dritėn dhe u trembėn, por nuk dėgjuan zėrin e atij qė mė fliste.

10

Unė thashė: "O Zot, ē`duhet tė bėj?". Zoti mė tha: "Ēohu dhe shko nė Damask! Atje do tė tė thuhet ēfarė tė ėshtė urdhėruar tė bėsh".

11

Dhe, mbasi unė nuk shihja asgjė pėr shkak tė shkėlqimit tė asaj drite, mė morėn pėr dore ata qė ishin me mua; dhe hyra nė Damask.

12

Dhe njėfarė Anania, njeri i perėndishėm sipas ligjit, pėr tė cilin jepnin dėshmi tė gjithė Judenjtė qė banonin aty,

13

erdhi tek unė, dhe duke qėndruar pranė meje, tha: "O vėlla Saul, shiko pėrsėri!". Dhe nė atė ēast unė fitova pėrsėri dritėn e syve dhe e shikova.

14

Pastaj vazhdoi: "Perėndia i etėrve tanė tė ka paracaktuar tė njohėsh vullnetin e tij, ta shohėsh tė Drejtin dhe tė dėgjosh njė zė nga goja e tij.

15

Sepse ti duhet tė dėshmosh pėr tė tek tė gjithė njerėzit pėr ato qė ke parė dhe ke dėgjuar.

16

Dhe tani ē`pret? Ēohu dhe ji i pagėzuar dhe i larė nga mėkatet e tua, duke thirrur emrin e Zotit".

17

Dhe ndodhi qė, kur u ktheva nė Jeruzalem dhe isha duke u lutur nė tempull, u rrėmbeva nė ekstazė,

18

dhe pashė Zotin qė mė thoshte: "Nxito dhe dil shpejt nga Jeruzalemi, sepse ata nuk do ta pranojnė dėshminė tėnde pėr mua".

19

Atėherė unė thashė: "O Zot, ata e dinė vetė se unė burgosja dhe rrihja nga njė sinagogė te tjetra ata qė besonin nė ty;

20

kur u derdh gjaku i Stefanit, dėshmorit tėnd, edhe unė isha i pranishėm, e miratoja vdekjen e tij dhe ruaja rrobat e atyre qė e vrisnin.

21

Por ai mė tha: "Shko, sepse unė do tė tė dėrgoj larg midis johebrenjve"``.

22

Ata e dėgjuan deri nė kėtė pikė; pastaj ngritėn zėrin duke thėnė: ``Hiqe nga bota njė njeri tė tillė, sepse nuk ėshtė i denjė tė rrojė!``.

23

Duke qenė se ata bėrtisnin, duke i flakur rrobat e duke ngritur pluhurin nė erė,

24

kryemijėsi urdhėroi ta ēonin Palin nė fortesė, duke urdhėruar qė ta marrin nė pyetje duke e rrahur me kamxhik, qė tė merrej vesh pėr ēfarė arsye ata bėrtisnin kėshtu kundėr tij.

25

Por, kur e shtrinė, tė lidhur me rripa, Pali i tha centurionit qė ishte aty: ``A ėshtė e ligjshme pėr ju tė rrihni me kamxhik njė qytetar romak, ende tė pagjykuar?``.

26

Kur e dėgjoi, centurioni shkoi e i tregoi kryemijėsit duke thėnė: ``Ēfarė do tė bėsh? Ky njeri ėshtė njė qytetar romak!``.

27

Atėherė kryemijėsi shkoi te Pali dhe e pyeti: ``Mė thuaj, a je njė qytetar romak?``. Ai tha: ``Po, jam!``.

28

Kryemijėsi u pėrgjigj: ``Unė e kam fituar kėtė qytetėri me njė shumė tė madhe``. Pali tha: ``Kurse unė e kam qysh prej lindjes!``.

29

Menjėherė ata qė duhet ta merrnin nė pyetje u larguan prej tij; dhe vetė kryemijėsi, kur mori vesh se ai ishte qytetar romak, pati frikė qė e kishte lidhur.

30

Tė nesėrmen, duke dashur tė marrė vesh me saktėsi pėrse ishte akuzuar nga Judenjtė, e zgjidhi nga prangat dhe urdhėroi krerėt e priftėrinjve dhe gjithė sinedrin tė vinin. Pastaj, si e sollėn poshtė Palin, e nxori pėrpara tyre.

Veprat e Apostujve 23