Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 26

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 27

1

Kur u vendos qė ne tė lundrojmė pėr nė Itali, Pali dhe disa tė burgosur tė tjerė iu dorėzuan njė centurioni me emėr Jul, i kohortės Augusta.

2

Hipėm nė njė anije tė Adramitit, qė duhej tė kalonte nga portet e brigjeve tė Azisė, dhe lundronim duke pasur me vete Aristarkun, njė maqedonas nga Thesaloniki.

3

Tė nesėrmen arritėm nė Sidon; dhe Juli, duke u treguar njerėzor me Palin, i dha leje tė shkojė te miqtė e vet dhe qė tė kujdesen pėr tė.

4

Pastaj, si u nisėm prej andej, lundruam tė mbrojtur nga Qipro, sepse erėrat ishin tė kundėrta.

5

Si e kaptuam detin e Kilikisė dhe tė Panfilisė, arritėm nė Mirė tė Likisė.

6

Centurioni gjeti atje njė anije tė Aleksandrisė, qė do tė shkonte pėr nė Itali, dhe na futi nė tė.

7

Duke lundruar ngadalė pėr shumė ditė, arritėm me vėshtirėsi deri pėrballė Knidit, sepse nuk na linte era; pastaj filluam tė lundrojmė tė mbrojtur nga Kreta nga ana e Salmonit.

8

Dhe duke lundruar me shumė vėshtirėsi pėrbri brigjeve tė saj, arritėm nė njė vend qė quhet Limanet e Bukur, pranė tė cilit ishte qyteti Lasea.

9

Dhe, duke qenė se kishte kaluar mjaft kohė dhe lundrimi ishte bėrė i rrezikshėm, sepse edhe agjėrimi tashmė kishte kaluar, Pali i kėshilloi ata tė anijes,

10

duke thėnė: ``O burra, unė po shoh se lundrimi do tė bėhet me rrezik dhe me dėm tė madh jo vetėm pėr ngarkesėn dhe pėr anijen, por edhe pėr ne vetė.

11

Por centurioni kishte mė shumė besim te timonieri dhe te kapiteni i anijes sesa nė ato qė thoshte Pali.

12

Dhe duke qenė se ai liman nuk ishte i pėrshtatshėm pėr tė dimėruar, shumica qe e mendimit tė lundronim prej andej pėr t`u pėrpjekur tė arrijnim nė njėfarė mėnyre nė Fenike, njė liman i Kretės, qė

13

Dhe kur filloi tė fryjė lehtė juga, duke menduar se mund tė realizohej qėllimi i tyre, i ngritėn spirancat dhe filluan tė lundrojnė afėr brigjeve tė Kretės.

14

Por, pak mė vonė, shpėrtheu mbi ishull njė erė e vrullshme, qė e quajnė euroklidon.

15

Duke qenė se anija po ikte pa qenė nė gjendje t`i qėndronte erės, e lamė nė mėshirė tė fatit dhe kėshtu filluam tė shkojmė sa andej-kėtej.

16

Si kaluam me tė shpejtė pranė njė ishulli tė vogėl, qė quhet Klauda, arritėm me vėshtirėsi ta vėmė nėn kontroll sandallin.

17

Dhe, mbasi e ngritėn nė bordin, detarėt pėrdorėn tė gjitha mėnyrat pėr ta ngjeshur nga poshtė anijen dhe, nga frika se mos ngecnin nė cekėtinat ranore tė Sirtės, i ulėn velat dhe kėshtu shkonin andej-kėtej.

18

Por mbasi furtuna na vuri pėrpara me forcė, tė nesėrmen filluan ta hedhim nė det ngarkesėn.

19

Ditėn e tretė, hodhėn me duart e tyre, pajisjet e anijes nė det.

20

Dhe, duke qenė se prej shumė ditėsh nuk dukeshin as dielli as yjet, dhe furtuna po tėrbohej, humbi tashmė ēdo shpresė shpėtimi.

21

Edhe, mbasi kishin mbetur shumė kohė pa ushqim, Pali u ēua nė mes tė tyre dhe tha: ``O burra, po tė mė kishit dėgjuar dhe tė mos ishit nisur nga Kreta, do t`i ishim shmangur kėtij rreziku dhe kėsaj humbjeje.

22

Dhe tani ju kėshilloj tė mos e humbni torruan sepse asnjė shpirt nga ne nuk do tė humbasė, pėrveē anijes.

23

Sepse kėtė natė m`u shfaq njė engjėll i Perėndisė, tė cilit unė i pėrkas dhe tė cilit unė i shėrbej,

24

duke thėnė: "Pal, mos druaj, ti duhet tė dalėsh para Cezarit; dhe ja, Perėndia ty t`i ka dhėnė tė gjithė ata qė lundrojnė me ty".

25

Prandaj, o burra, kini zemėr tė gėzuar, sepse unė besoj nė Perėndinė se do tė ndodhė pikėrisht ashtu siē m`u tha.

26

Edhe duhet tė ngecim nė njė ishull``.

27

Kur erdhi nata e katėrmbėdhjetė qė po kalonim andej e kėndej nė detin Adriatik, aty nga mesnata detarėt patėn pėrshtypjen se po i afroheshin njė toke.

28

Dhe, si hodhėn matėsin e thellėsisė, gjetėn njėzet pashė thellėsi; pastaj, pak mė tutje e hodhėn pėrsėri matėsin e thellėsisė dhe gjetėn pesėmbėdhjetė pashė.

29

Atėherė, nga frika se mos pėrplaseshin kundėr shkėmbinjve, hodhėn nga kiēi katėr spiranca, duke pritur me ankth qė tė bėhej ditė.

30

Por, duke qenė se detarėt kėrkonin tė iknin prej anijes dhe po e ulnin sandallen nė det gjoja pėr tė hedhur spirancat nga bashi,

31

Pali u tha centurionit dhe ushtarėve: ``Po nuk qėndruan kėta nė anije, ju nuk do tė mund tė shpėtoni``.

32

Atėherė ushtarėt i prenė litarėt e sandallit dhe e lanė tė bjerė jashtė.

33

Dhe nė pritje qė tė bėhej ditė, Pali i nxiti tė gjithė tė hanin diēka, duke thėnė: ``Sot ėshtė e katėrmbėdhjeta ditė qė, duke pritur, jeni tė uritur, pa ngrėnė asgjė.

34

Prandaj ju kėshilloj tė hani diēka, sepse kjo ėshtė pėr shpėtimin tuaj; sepse as edhe njė fije floku nga kokat tona nuk do tė bjerė``.

35

Si tha kėto, mori bukė, iu falėnderua Perėndisė pėrpara tė gjithėve, pastaj e theu dhe filloi tė hajė.

36

Atėherė tė gjithė, si morėn zemėr, morėn edhe ata nga ushqimi.

37

Dhe nė anijen ne ishim gjithsej dyqind e shtatėdhjetė e gjashtė veta.

38

Dhe mbasi hėngrėn sa u ngopėn, e lehtėsuan anijen duke hedhur grurin nė det.

39

Dhe kur u gdhi, nuk e njihnin dot vendin, por vunė re njė gji me njė breg dhe vendosėn ta shtyjnė anijen aty, po tė mundnin.

40

I zgjidhėn spirancat dhe i lanė tė fundosen nė det, duke zgjidhur nė tė njėjtėn kohė tė lidhurat e timonit; pastaj, si e ngritėn velėn kryesore nga era, u drejtuan pėr te bregu.

41

Por, mbasi ranė nė njė cekėtinė qė kishte deti nga tė dy anėt, anija ngeci dhe mbeti me bashin tė zėnė e tė palėvizshėm, ndėrsa kiēi po shkallmohej nga furia e valėve.

42

Ushtarėt ishin tė mendimit t`i vritnin robėrit, qė asnjė tė mos ikte me not.

43

Por centurioni, duke dashur tė shpėtojė Palin, ua largoi mendimin pėr kėtė propozim dhe u dha urdhėr atyre qė dinin tė notonin tė hidheshin tė parėt nė det dhe tė dilnin nė tokė;

44

pastaj tė tjerėt, kush mbi dėrrasa, kush mbi pjesė tė anijes; dhe kėshtu ndodhi qė tė gjithė mundėn tė shpėtojnė nė tokė.

Veprat e Apostujve 28