Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 27

Veprat e Apostujve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 28

1

Dhe si shpėtuan, morėn vesh atėherė se ishulli quhej Maltė.

2

Barbarėt treguan ndaj nesh njė mirėsjellje tė pazakontė, sepse ndezėn njė zjarr tė madh dhe na morėn tė gjithėve brenda, sepse binte shi dhe bėnte ftohtė.

3

Dhe, ndėrsa Pali mblidhte ca shkarpa dhe i vinte mbi zjarr, nga tė nxehtit doli njė nepėrkė dhe iu ngjit te dora.

4

Barbarėt, kur panė gjarprin qė i varej nga dora, i thanė njėri-tjetrit: ``Me siguri ky njeri ėshtė njė vrasės, sepse, edhe pse shpėtoi nga deti, drejtėsia hyjnore nuk e lė tė rrojė``.

5

Por Pali, si e shkundi gjarprin nė zjarr, nuk pėsoi ndonjė tė keqe.

6

Dhe ata po prisnin qė ai tė fryhej ose tė binte i vdekur nė ēast; por, mbasi pritėn gjatė dhe panė se nuk po i ndodhte asgjė e pazakontė, ndryshuan mendim dhe thanė se ishte njė perėndi.

7

Edhe rreth atij vendi i kishte arat i pari i ishullit me emėr Publius; ai na priti dhe na mbajti nė shtėpi tri ditė miqėsisht.

8

Dhe ndodhi qė i ati i Publit dergjej nė shtrat, i sėmurė me ethe dhe me dizenteri; Pali i shkoi dhe, mbasi ishte lutur, vuri duart mbi tė dhe e shėroi.

9

Mbas kėsaj edhe banorė tė tjerė tė ishullit qė kishin sėmundje vinin tek ai dhe u shėruan;

10

dhe kėta na nderuan me shumė ndere dhe, kur u nisėm pėr tė lundruar, na furnizuan gjėrat e nevojshme.

11

Pas tre muajsh u nisėm me njė anije tė Aleksandrisė, qė kishte dimėruar nė ishull dhe qė kishte si shenjė Dioskurėt.

12

Dhe, si arritėm nė Sirakuzė, qėndruam atje tri ditė.

13

Dhe, prej andej, duke lundruar afėr bregut, arritėm nė Rexho. Tė nesėrmen fryu juga dhe pėr dy ditė arritėm nė Pocuoli.

14

Kur gjetėm atje vėllezėr, na lutėn tė rrimė tek ata shtatė ditė. Dhe kėshtu mbėrritėm nė Romė.

15

Dhe vėllezėrit e atjeshėm, kur dėgjuan pėr ne, na dolėn para deri te Fori Apian dhe te Tri Tavernat; dhe Pali, kur i pa, e falėnderoi Perėndinė dhe mori zemėr.

16

Kur arritėm nė Romė, centurioni ia dorėzoi robėrit komandantit tė kampit; por Palit iu dha leja tė rrijė mė vete me njė ushtar si roje.

17

Pas tri ditėsh, Pali thirri krerėt e Judenjve. Kur ata u mblodhėn, u tha atyre: ``Vėllezėr, ndonėse nuk bėra asgjė kundėr popullit dhe kundėr zakoneve tė etėrve, jam arrestuar nė Jeruzalem dhe mė kanė dorėzuar nė duart e Romakėve.

18

Ata, si mė pyetėn, donin tė mė lėshonin, sepse tek unė nuk kishte asnjė faj qė tė meritonte vdekjen.

19

Por, duke qenė se Judenjtė kundėrshtonin, u detyrova t`i apelohem Cezarit, jo se kam ndonjė akuzė kundėr kombit tim.

20

Pėr kėtė arsye, pra, ju kam thirrur, ė t`ju shoh dhe t`ju flas, sepse pėr shpresėn e Izraelit jam lidhur me kėta hekura``.

21

Edhe ata i thanė: ``Ne nuk kemi marrė asnjė letėr pėr ty nga Judeja, as nuk erdhi ndonjė nga vėllezėrit tė na tregojė ose tė thotė ndonjė tė keqe pėr ty.

22

Por ne dėshirojmė tė dėgjojmė prej teje ē`mendon, sepse pėr kėtė sekt ne dimė se kudo flitet kundra``.

23

Dhe, mbasi i caktuan njė ditė, erdhėn shumė veta tek ai nė banesėn e tij; dhe ai shtjellonte dhe u dėshmonte atyre pėr mbretėrinė e Perėndisė dhe, me anė tė ligjit tė Moisiut dhe tė profetėve kėrkonte

24

Disa bindeshin nga ato qė u thoshte, por tė tjerė nuk besonin.

25

Dhe, duke qenė nė mospajtim njėri me tjetrin, u larguan, pasi Pali u tha pikėrisht kėto fjalė: ``Mirė u foli Fryma e Shenjtė me anė tė profetit Isaia etėrve tanė,

26

duke thėnė: "Shko tek ai popull dhe i thuaj: "Do tė dėgjoni, por nuk do tė merrni vesh, do tė vėshtroni, por nuk do tė shikoni;

27

nė fakt zemra e kėtij populli u bė e ngurtė, dhe i janė rėnduar veshėt dhe kanė mbyllur sytė, qė tė mos shohin me sy dhe tė mos dėgjojnė me veshė dhe tė mos kuptojnė me zemėr dhe tė mos kthehen dhe unė tė mos i shėroj.

28

Ta dini, pra, se ky shpėtim i Perėndisė iu dėrgua johebrenjve, dhe ata do ta dėgjojnė!``.

29

Dhe si i tha kėto fjalė, Judenjve ikėn duke u ngrėnė me shumė fjalė njėri me tjetrin.

30

Dhe Pali ndenji plot dy vjet nė shtėpinė qė kishte marrė me qira dhe priste tė gjithė ata qė vinin tek ai,

31

duke predikuar mbretėrinė e Perėndisė dhe duke mėsuar gjėrat e Zotit Jezu Krisht me shumė liri dhe pa ndalim.

Romakėve 1