Bibla Shqip

Veprat e Apostujve 28

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Pali, shėrbėtor i Jezu Krishtit, i thirrur pėr tė qenė apostull, i veēuar pėr ungjillin e Perėndisė,

2

siē i kishte premtuar ai me anė tė profetėve tė tij nė Shkrimet e shenjta,

3

lidhur me Birin e tij, tė lindur nga fara e Davidit sipas mishit,

4

i deklaruar Biri i Perėndisė nė fuqi, sipas Frymės sė shenjtėrisė nėpėrmjet ringjalljes prej sė vdekurit: Jezu Krishti Zoti ynė,

5

me anė tė tė cilit ne kemi marrė hir dhe apostullim, pėr bindje nė besim midis tė gjithė kombeve pėr hir tė emrit tė tij,

6

ndėr tė cilėt edhe ju jeni tė thirrur nga Jezu Krishti;

7

pėr ju tė gjithė qė jeni nė Romė, tė dashur nga Perėndia, tė thirrur shenjtorė: hir dhe paqe nga Perėndia, Ati ynė, e nga Zoti Jezu Krishti.

8

Para sė gjithash, falėnderoj Perėndinė tim me anė tė Jezu Krishtit pėr tė gjithė ju, sepse pėr besimin tuaj ėshtė folur nė gjithė botėn.

9

Sepse Perėndia, tė cilit unė i shėrbej me frymėn time nėpėrmjet ungjillit tė Birit tė tij, ėshtė dėshmitari im qė unė nuk pushoj kurrė t`ju kujtoj,

10

duke kėrkuar vazhdimisht nė lutjet e mia qė tė mė lejohet mė nė fund nga vullneti i Perėndisė mundėsia pėr tė ardhur tek ju,

11

sepse unė dėshiroj fort t`ju shoh pėr t`ju komunikuar ndonjė dhunėti frymėror, qė tė fortėsoheni.

12

Dhe kjo ėshtė qė unė tė ngushėllohem bashkė me ju me anė tė besimit qė e kemi tė pėrbashkėt, tuajin dhe timin.

13

Tani, vėllezėr, unė nuk dua qė tė mos e dini se shumė herė kisha vendosur tė vija tek ju qė tė mund tė kem ndonjė fryt midis jush siē kam pasur midis johebrenjve tė tjerė, por deri tash kam qenė i penguar.

14

Unė u jam borxhli Grekėve dhe barbarėve, tė diturve dhe tė paditurve.

15

Kėshtu, aq sa varet nga unė, jam gati t`ju predikoj ungjillin edhe juve qė jeni nė Romė.

16

Nė fakt unė nuk kam turp pėr ungjillin e Krishtit, sepse ai ėshtė fuqia e Perėndisė pėr shpėtimin e cilitdo qė beson, mė parė Judeun e pastaj Grekun.

17

Sepse drejtėsia e Perėndisė ėshtė zbuluar nė tė nga besimi nė besim siē ėshtė shkruar: ``I drejti do tė jetojė me anė tė besimit``.

18

Sepse zemėrimi i Perėndisė zbulohet nga qielli pėr ēdo pabesi e padrejtėsi tė njerėzve, qė mbysin tė vėrtetėn nė padrejtėsi,

19

meqenėse ajo qė mund tė njihet prej Perėndisė ėshtė bėrė e dukshme nė ta, sepse Perėndia ua ka shfaqur atyre.

20

Nė fakt cilėsitė e tij tė padukshme, fuqia e tij e pėrjetshme dhe hyjnia e tij, duke qenė tė dukshme nėpėrmjet veprave tė tij qė nga krijimi i botės, shihen qartė, me qėllim qė ata tė jenė tė pafalshėm.

21

Sepse, megjithėse e njohėn Perėndinė, nuk e pėrlėvduan as e falėnderuan si Perėndi, pėrkundrazi u bėnė tė pamend nė arsyetimet e tyre dhe zemra e tyre pa gjykim u errėsua.

22

Duke e deklaruar veten tė urtė, u bėnė tė marrė,

23

dhe e shndėrruan lavdinė e Perėndisė sė pakalbshėm nė njė shėmbėllim tė ngjashėm me atė tė njė njeriu tė kalbshėm, tė shpendėve, tė kafshėve katėrkėmbėshe dhe tė rrėshqanorėve.

24

Prandaj Perėndia ia dorėzoi papastėrtsė nė epshet e zemrave tė tyre, pėr tė ēnderuar trupat e tyre nė mes vetė atyre,

25

qė e ndryshuan tė vėrtetėn e Perėndisė nė gėnjeshtėr dhe adhuruan dhe i shėrbyen krijesės nė vend tė Krijuesit, qė ėshtė i bekuar pėrjetė. Amen.

26

Prandaj Perėndia i dorėzoi ata nė pasioneve tė ulėta, sepse edhe gratė e tyre i shndėrruan marrėdhėniet natyrore nė atė qė ėshtė kundėr natyrės.

27

Nė tė njejtėn mėnyrė burrat, duke lėnė marrėdheniet e natyrshme me gruan, u ndezėn nė epshin e tyre pėr njėri-tjetrin, duke kryer akte tė pandershme burra me burra, duke marrė nė vetvete shpagimin e duhur pėr gabimin e tyre.

28

Dhe meqenėse nuk e quajtėn me vend tė njihnin Perėndinė, Perėndia i dorėzoi nė njė mendje tė ēoroditur, pėr tė bėrė gjėra tė pahijshme,

29

duke qenė tė mbushur plot me ēdo padrejtėsi, kurvėrim, mbrapshtėsi, lakmi, ligėsi; plot smirė, vrasje, grindje, mashtrim, poshtėrsi,

30

mashtrues, shpifės, armiq tė Perėndisė, fyes, krenarė, mburravecė, trillues ligėsish, tė pabindur ndaj prindėrve,

31

tė paarsyeshėm, tė pabesė, pa dashuri tė natyrshme, tė papajtueshėm, tė pamėshirshėm.

32

Por ata, ndonėse e kanė njohur dekretin e Perėndisė sipas tė cilit ata qė bėjnė gjėra tė tilla meritojnė vdekjen, jo vetėm i bėjnė, por miratojnė edhe ata qė i kryejnė.

Romakėve 2