Bibla Shqip

Romakėve 1

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Prandaj, o njeri, cilido tė jesh ti qė e gjykon, je i pafalshėm sepse nė kėtė qė gjykon tjetrin, dėnon vetveten, sepse ti qė gjykon bėn tė njėjtat gjėra.

2

Por ne e dimė se gjykimi i Perėndisė ėshtė sipas sė vėrtetės mbi ata qė bėjnė gjėra tė tilla.

3

Dhe mendon, vallė, o njeri qė gjykon ata qė bėjnė tė tilla gjėra qė edhe ti i bėn, t`i shpėtosh gjykimit tė Perėndisė?

4

Apo i pėrēmon pasuritė e mirėsisė sė tij, tė durimit dhe zemėrgjerėsisė sė tij, duke mos njohur qė mirėsia e Perėndisė tė prin nė pendim?

5

Por ti, pėr shkak tė ashpėrsisė sate dhe tė zemrės sė papenduar, po mbledh pėr veten tėnde zemėrim pėr ditėn e zemėrimit dhe tė zbulesės sė gjykimit tė drejtė tė Perėndisė,

6

qė do ta shpaguajė secilin sipas veprave tė tij:

7

jetė tė pėrjetshme atyre qė kėrkojnė lavdi, nder e pavdekėsi, duke ngulmuar nė veprat e mira;

8

ndėrsa atyre qė kundėrshtojnė e nuk i binden sė vėrtetės, por i binden padrejtėsisė, indinjatė dhe zemėrim.

9

Mundim dhe ankth mbi ēdo shpirt njeriu qė bėn tė ligėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut;

10

por lavdi, nder e paqe cilitdo qė bėn tė mirėn, Judeut mė parė e pastaj Grekut.

11

Sepse te Perėndia nuk ka anėsi.

12

Nė fakt tė gjithė ata qė kanė mėkatuar pa ligjin, do tė humbasin gjithashtu pa ligj; dhe tė gjithė ata qė kanė mėkatuar nėn ligjin do tė gjykohen sipas ligjit,

13

sepse jo ata qė dėgjojnė ligjin janė tė drejtė para Perėndisė, por ata qė e zbatojnė ligjin do tė shfajėsohen.

14

Nė fakt kur johebrenjtė, qė s`kanė ligjin, nga natyra bėjnė punėt e ligjit, ata, megjithėse s`kanė ligjin, janė ligj pėr vetveten;

15

kėta tregojnė veprėn e ligjit tė shkruar nė zemrat e tyre pėr dėshminė qė jep ndėrgjegja e tyre, dhe sepse mendimet e tyre shfajėsojnė ose edhe akuzojnė njėri-tjetrin,

16

ditėn nė tė cilėn Perėndia do tė gjykojė tė fshehtat e njerėzve me anė tė Jezu Krishtit, sipas ungjillit tim.

17

Ja, ti quhesh Juda, bazohesh mbi ligjin dhe lėvdohesh nė Perėndinė,

18

njeh vullnetin e tij dhe dallon gjėrat e rėndėsishme, duke qenė i mėsuar prej ligjit,

19

dhe je i bindur se je prijėsi i tė verbėrve, drita e atyre qė janė nė errėsirė,

20

udhėzues i tė marrėve, mėsues i tė miturve, sepse ke formėn e njohurisė dhe tė sė vėrtetės nė ligj.

21

Ti, pra, qė mėson tė tjerėt, nuk mėson veten? Ti qė predikon se nuk duhet vjedhur, vjedh?

22

Ti qė thua se nuk duhet shkelur kurora, shkel kurorėn? Ti qė ke neveri pėr idhujt, pse i plaēkit tempujt?

23

Ti qė lėvdohesh me ligjin, e ēnderon Perėndinė duke e shkelur ligjin?

24

Nė fakt, siē ėshtė shkruar: ``Pėr shkakun tuaj, emri i Perėndisė blasfemohet ndėr johebrenj``.

25

Sepse rrethprerja ėshtė e dobishme nė qoftė se ti respekton ligjin, por nė qoftė se je shkelės i ligjit, rrethprerja jote bėhet mosrrethprerje.

26

Prandaj nė qoftė se njė i parrethprerė respekton statutet e ligjit, a nuk do tė ēmohet parrethprerja e tij si rrethprerje?

27

Dhe, nė qoftė se ai qė prej natyrės ėshtė i parrethprerė e plotėson ligjin, a nuk do tė tė gjykojė ai ty qė me shkronjėn dhe me rrethprerjen je shkelės i ligjit?

28

Nė fakt Juda nuk ėshtė ai qė duket i tillė nga jashtė, dhe rrethprerja nuk ėshtė ajo qė duket nė mish;

29

por Juda ėshtė ai qė ėshtė i tillė pėrbrenda, dhe rrethprerja ėshtė ajo e zemrės, nė frymė dhe jo nė shkronjė; dhe pėr njė Juda tė tillė lavdėrimi nuk buron nga njerėzit, por nga Perėndia.

Romakėve 3