Bibla Shqip

Romakėve 4

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Tė shfajėsuar, pra, me anė tė besimit, kemi paqe me Perėndinė nėpėrmjet Jezu Krishtit, Zotit tonė,

2

me anė tė tė cilit edhe patėm, nėpėrmjet besimit, hyrjen nė kėtė hir nė tė cilin qėndrojmė tė patundur dhe mburremi nė shpresėn e lavdisė sė Perėndisė.

3

Dhe jo vetėm kaq, por mburremi edhe nė shtrėngimet, duke ditur qė shtrėngimi prodhon kėmbėnguljen,

4

kėmbėngulja pėrvojėn dhe pėrvoja shpresėn.

5

Por shpresa nuk turpėron, sepse dashuria e Perėndisė ėshtė derdhur nė zemrat tona me anė tė Frymės sė Shenjtė qė na ėshtė dhėnė.

6

Sepse, ndėrsa ishin akoma pa forcė, Krishti vdiq nė kohėn e tij pėr tė paudhėt.

7

Vėshtirė nė fakt se vdes dikush pėr njė tė drejtė; mbase ndonjė do tė guxonte tė vdiste pėr njė njeri tė mirė.

8

Por Perėndia e tregon dashurinė e tij ndaj nesh nė atė qė, kur ende ishim mėkatarė, Krishti vdiq pėr ne.

9

Shumė mė tepėr, pra, duke qenė tani tė shfajėsuar nė gjakun e tij, do tė shpėtojmė nga zemėrimi me anė tė tij.

10

Nė fakt, ndėrsa ishim armiq, u pajtuam me Perėndinė nėpėrmjet vdekjes sė Birit tė tij, akoma mė shumė tani, qė jemi pajtuar, do tė shpėtohemi nėpėrmjet jetės sė tij.

11

E jo vetėm kaq, por edhe mburremi nė Perėndinė, nėpėrmjet Zotit tonė Jezu Krisht, me anė tė tė cilit tani kemi marrė pajtimin.

12

Prandaj, ashtu si me anė tė njė njeriu tė vetėm mėkati hyri nė botė dhe me anė tė mėkatit vdekja, po ashtu vdekja u shtri tek tė gjithė njerėzit, sepse tė gjithė mėkatuan;

13

sepse, derisa u shpall ligji, mėkati ekzistonte nė botė; por mėkati nuk numėrohet nėse nuk ka ligj;

14

por vdekja mbretėroi nga Adami deri te Moisiu edhe mbi ata qė nuk kishin mėkatuar me njė shkelje tė ngjashme nga ajo e Adamit, qė ėshtė figura e atij qė duhej tė vinte.

15

Mirėpo hiri nuk ėshtė si shkelja; nėse nė fakt pėr shkak tė shkeljes sė njė njeriu tė vetėm vdiqėn shumė, shumė mė tepėr hiri i Perėndisė dhe dhurata me anė tė hirit e njė njeriu, Jezu Krishtit, i teproi pėr shumė tė tjerė.

16

Sa pėr dhuntinė, nuk ndodhi si pėr atė njė qė mėkatoi, sepse gjykimi prodhoi dėnimin nga njė shkelje e vetme, por hiri prodhoi shfajėsimin nga shumė shkelje.

17

Nė fakt, nė qoftė se prej shkeljes sė kėtij njėrit vetėm vdekja mbretėroi pėr shkak tė atij njėrit, akoma mė shumė ata qė marrin bollėkun e hirit dhe tė dhuratės se drejtėsisė do tė mbretėrojnė nė jetė me anė tė atij njėrit, qė ėshtė Jezu Krishtit.

18

Prandaj, ashtu si pėr njė shkelje tė vetme dėnimi u shtri mbi tė gjithė njerėzit, ashtu edhe me njė akt tė vetėm drejtėsie, hiri u shtri mbi gjithė njerėzit pėr shfajėsimin e jetės.

19

Nė fakt, ashtu si nga mosbindja e njė njeriu tė vetėm tė shumtėt u bėnė mėkatarė, ashtu edhe nga bindja e njė tė vetmi tė shumtėt do tė bėhen tė drejtė.

20

Por ligj i ndėrhyri me qėllim qė shkelja tė teprohej; por aty ku mėkati ėshtė i tepruar, hiri ėshtė akoma mė i tepėrt,

21

me qėllim qė ashtu si mėkati ka mbretėruar te vdekja, ashtu edhe hiri tė mbretėrojė me anė tė drejtėsisė nė jetėn e pėrjetshme nėpėrmjet Jezu Krishtit, Zotit tonė.

Romakėve 6