Bibla Shqip

Romakėve 5

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Ēfarė tė themi, pra? A tė mbetemi nė mėkat, qė tė teprojė hiri?

2

Aspak! Ne qė jemi tė vdekur pėr mėkatin, si do tė jetojmė akoma nė tė?

3

Po a nuk e dini se ne tė gjithė qė u pagėzuam nė Jezu Krishtin, u pagėzuam nė vdekjen e tij?

4

Ne, pra, u varrosėm me tė me anė tė pagėzimit nė vdekje, qė, ashtu si Krishti u ringjall prej sė vdekurish me anė tė lavdisė sė Atit, kėshtu edhe ne gjithashtu tė ecim nė risinė e jetės.

5

Sepse, nėse u bashkuam me Krishtin nė njė vdekje tė ngjashme me tė tijėn, do tė jemi edhe e ringjalljes sė tij,

6

duke ditur kėtė: se njeriu ynė i vjetėr u kryqėzua me tė, qė trupi i mėkatit mund tė jetė anuluar dhe qė ne tė mos i shėrbejmė mė mėkatit.

7

Nė fakt, ai qė ka vdekur ėshtė shfajėsuar nga mėkati.

8

Tani nėse vdiqėm me Krishtin, ne besojmė gjithashtu qė do tė jetojmė me tė,

9

duke ditur se Krishti, qė u ringjall prej sė vdekurish, nuk vdes mė; vdekja s`ka mė pushtet mbi tė.

10

Sepse nė atė qė vdiq, vdiq pėr mėkatin njė herė e pėr gjithmonė; por nė atė qė rron, rron pėr Perėndinė.

11

Kėshtu edhe ju, konsideroheni veten tė vdekur pėr mėkatin, por tė gjallė pėr Perėndinė, nė Jezu Krishtin, Zotin tonė.

12

Le tė mos mbretėrojė, pra, mėkati nė trupin tuaj tė vdekshėm, qė t`i bindeni atij nė epshet e veta.

13

As mos i jepni gjymtyrėt tuaja nė shėrbim tė mėkatit si mjete paudhėsie, por tregoni veten tuaj te Perėndia, si tė gjallė prej sė vdekurish, dhe gjymtyrėt tuaja si mjete drejtėsie pėr Perėndinė.

14

Nė fakt mėkati nuk do tė ketė mė pushtet mbi ju, sepse nuk jeni nėn ligj, por nėn hir.

15

Atėherė, ēfarė? Tė mėkatojmė sepse nuk jemi nėn ligj, por nėn hir? Kėshtu mos qoftė!

16

A nuk e dini ju se nėse e tregoni veten shėrbėtorė tė atij qė i bindeni, jeni shėrbėtorė tė atij qė i bindeni, qoftė mėkatit pėr vdekje, qoftė dėgjesės pėr drejtėsi?

17

Por qoftė falenderuar Perėndia, sepse ishit shėrbėtorė tė mėkatit, por iu bindėt me zemėr atij mėsimi qė iu ėshtė transmetuar.

18

Dhe, mbasi u liruat nga mėkati, u bėtė shėrbėtorė tė drejtėsisė.

19

Unė po flas njerėzisht pėr shkak tė dobėsisė sė mishit tuaj. Sepse ashtu si njė kohė i kishit pėrkushtuar gjymtyrėt tuaja pėr tė qenė shėrbėtorė tė papastėrtisė dhe tė paudhėsisė pėr tė bėrė paudhėsinė, kėshtu tani pėrkushtoni gjymtyrėt tuaj pėr tė qėnė shėrbėtorė tė drejtėsisė pėr shenjtėrim.

20

Sepse, kur ishit shėrbėtorė tė mėkatit, ishit tė lirė nė lidhje me drejtėsinė.

21

Dhe ēfarė fryt kishit, pra, atėherė, nga ato gjėra, pėr tė cilat tani keni turp? Sepse fundi i tyre ėshtė vdekja.

22

Por tani, pasi u liruat nga mėkati dhe u bėtė shėrbėtorė tė Perėndisė keni pėr frytin tuaj shenjtėrimin dhe pėr fund jeta e pėrjetshme.

23

Sepse paga e mėkatit ėshtė vdekja, por dhuntia e Perėndisė ėshtė jeta e pėrjetshme nė Jezu Krishtin, Zotin tonė.

Romakėve 7