Bibla Shqip

Romakėve 6

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Apo nuk e dini o vėllezėr, (sepse unė po u flas njerėzve qė e njohin ligjin), se ligji ka pushtet mbi njeriun pėr sa kohė ai rron?

2

Sepse gruaja e martuar ėshtė e lidhur nga ligji me burrin deri sa ai rron, por, po i vdiq burri, lirohet nga ligji i burrit.

3

Prandaj, nėse, kur i rron burri, ajo bashkohet me njė burrė tjetėr, do tė quhet shkelėse e kurorės; por kur i vdes burri ajo ėshtė e liruar nga ligji, qė tė mos jetė shkelėse e kurorės, po u bė gruaja e njė burrė tjetėr.

4

Kėshtu, pra, vėllezėr tė mi, edhe ju jeni tė vdekur pėr ligjin me anė tė trupit tė Jezu Krishtit qė tė bashkoheni me njė tjetėr, qė u ringjall prej tė vdekurit, qė t`i japim fryte Perėndisė.

5

Sepse, kur ishim nė mish, pasionet mėkatare qė ishin me anė tė ligjit, vepronin nė gjymtyrėt tona, duke sjellė fryte vdekjeje,

6

por tani jemi zgjidhur nga ligji duke qėnė tė vdekur nga ē`ka na mbante tė lidhur, prandaj shėrbejmė nė risinė e frymės dhe jo nė vjetėrsinė e shkronjės.

7

Ēfarė tė themi, pra? Se ligji ėshtė mėkat? Ashtu mos qoftė! Mėkatin unė nuk do ta kisha njohur, veē se me anė tė ligjit; sepse unė nuk do ta kisha njohur lakminė, po tė mos thoshte ligji: ``Mos lakmo!``.

8

Por mėkati, duke marrė shkas nga ky urdhėrim, ngjalli nė mua ēdo lakmi,

9

sepse, pa ligj, mėkati ėshtė i vdekur. Dikur unė jetoja pa ligj, por, kur erdhi urdhėrimi, mėkati u ngjall dhe unė vdiqa,

10

dhe urdhėrimi qė u dha pėr jetė, mė solli vdekjen.

11

Sepse mėkati, duke gjetur rastin me anė tė urdhėrit, mė mashtrojė dhe me anė tė tij mė vrau.

12

Kėshtu ligji ėshtė i shenjtė, dhe urdhėrimi i shenjtė, i drejtė dhe i mirė.

13

Ajo gjė, pra, qė ėshtė e mirė u bė vdekje pėr mua? Ashtu mos qoftė; por mėkati, qė tė duket mėkat, me anė tė sė mirės mė pruri vdekjen, qė mėkati tė bėhet edhe mė tepėr mėkat nėpėrmjet urdhėrimit.

14

Sepse ne e dimė se ligji ėshtė frymėror, por unė jam i mishė, i shitur mėkatit si skllav.

15

Sepse unė nuk kuptoj atė qė bėj, sepse nuk bėj atė qė dua, por bėj atė qė urrej.

16

Edhe, nėse bėj atė qė nuk dua, unė pranoj qė ligji ėshtė i mirė.

17

Por tani nuk jam mė unė qė veproj, por mėkati qė banon nė mua.

18

Nė fakt unė e di se nė mua domėthėnė nė mishin tim nuk banon asgjė e mirė, sepse, ndonėse e kam dėshirėn pėr tė bėrė tė mirėn, nuk ia gjej mėnyrėn.

19

Nė fakt tė mirėn qė unė e dua nuk e bėj; por tė keqen qė s`dua, atė bėj.

20

Edhe, nė qoftė se bėj atė qė nuk dua, s`jam mė vetė ai qė e bėj, por ėshtė mėkati qė banon nė mua.

21

Unė, pra, po zbuloj kėtė ligj: duke dashur tė bėj tė mirėn, e keqja gjindet nė mua.

22

Nė fakt unė gjej kėnaqėsi nė ligjin e Perėndisė sipas njeriut tė brendshėm,

23

por shoh njė ligj tjetėr nė gjymtyrėt e mia, qė lufton kundėr ligjit tė mendjes sime dhe qė mė bėn skllav tė ligjit tė mėkatit qė ėshtė nė gjymtyrėt e mia.

24

Oh, njeri i mjerė qė jam! Kush do tė mė ēlirojė nga ky trup i vdekjes?

25

I falem nderit Perėndisė me anė tė Jezu Krishtit, Zotit tonė. Unė vetė, pra, me mendjen, i shėrbej ligjit tė Perėndisė, por, me mishin ligjit tė mėkatit.

Romakėve 8