Bibla Shqip

Romakėve 11

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

O vėllezėr, po ju bėj thirrje, nėpėrmjet dhembshurisė sė Perėndisė, ta paraqisni trupin tuaj si fli tė gjallė, tė shenjtėruar, tė pėlqyer te Perėndia, qė ėshtė shėrbesa juaj e mėnēur.

2

Dhe mos u konformoni me kėtė botė, por transformohuni me anė tė ripėrtėritjes sė mendjes suaj, qė tė provoni cili ėshtė i miri, i pėlqyeri dhe i pėrsosuri vullnet i Perėndisė.

3

Sepse, pėr hirin qė mė ėshtė dhėnė, unė i them secilit prej jush tė mos e vlerėsojė veten mė shumė se sa duhet ta ēmojė, por tė ketė njė vlerėsim tė pėrkorė, sipas masės sė besimit qė Perėndia i ndau secilit.

4

Sepse, sikurse nė njė trup kemi shumė gjymtyrė dhe tė gjitha gjymtyrėt nuk kanė tė njėjtėn funksion,

5

kėshtu edhe ne, megjithse jemi shumė, jemi njė trup nė Krishtin dhe secili jemi gjymtyrė tė njeri tjetrit.

6

Dhe tani, duke pasur dhunti tė ndryshme sipas hirit qė na u dha, nėse kemi profecinė, tė profetizojmė sipas masės sė besimit;

7

nėse kemi shėrbim, le t`i kushtohemi shėrbimit; po kėshtu mėsuesi tė jepet pas mėsimit;

8

dhe ai qė nxit, le t`i kushtohet nxitjes; ai qė ndan, le ta bėjė me thjeshtėsi; ai qė kryeson le tė kryesojė me zell; ai qė bėn vepra mėshirė, le t`i bėjė me gėzim.

9

Dashuria le tė mos jetė me hipokrizi; urreni tė keqen dhe ngjituni pas sė mirės.

10

Duani njeri tjetrin me dashuri vėllazėrore; nė nderim tregoni kujdes njeri me tjetrin.

11

Mos u tregoni tė pėrtuar nė zell; jini tė zjarrtė nė frymė, shėrbeni Perėndisė,

12

tė gėzuar nė shpresė, tė qėndrueshėm nė shtrėngime, kėmbėngulės nė lutje;

13

ndihmoni pėr nevojat e shenjtorėve, jini mikpritės.

14

Bekoni ata qė ju pėrndjekin, bekoni dhe mos mallkoni.

15

Gėzohuni me ata qė gėzohen, dhe qani me ata qė qajnė.

16

Kini tė njėjtat mendime njeri me tjetrin; mos lakmoni pėr lart, por rrini me tė pėrunjurit; mos e mbani veten pėr tė mėnēur.

17

Mos ia ktheni kurrkujt tė keqen me tė keqe, kėrkoni tė bėni tė mirėn pėrpara gjithė njerėzve.

18

Po tė jetė e mundur dhe aq sa varet prej jush, jetoni nė paqe me gjithė njerėzit.

19

Mos u hakmerrni pėr veten tuaj, o tė dashur, por i jepni vend zemėrimit tė Perėndisė, sepse ėshtė shkruar: ``Mua mė pėrket hakmarrja, unė kam pėr tė shpaguar, thotė Zoti``.

20

``Nė qoftė se armiku yt, pra, ka uri, jepi tė hajė; nė pastė etje, jepi tė pijė; sepse, duke bėrė kėtė, do tė grumbullosh mbi krye tė tij thėngjij tė ndezur``.

21

Mos u mund nga e keqja, por munde tė keqen me tė mirėn.

Romakėve 13