Bibla Shqip

Romakėve 12

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Ēdo njeri le t`i nėnshtrohet pushteteve tė sipėrm, sepse nuk ka pushtet veēse prej Perėndisė; dhe pushtetet qė janė, janė caktuar nga Perėndia.

2

Prandaj ai qė i kundėrvihet pushtetit, i kundėrvihet urdhėrit tė Perėndisė; dhe ata qė i kundėrvihen do tė marrin mbi vete dėnimin.

3

Sepse eprorėt s`ke pse t`i kesh frikė pėr vepra tė mira, por pėr tė kėqijat; a do, pra, tė mos i kesh frikė pushtetit? Bėj tė mirėn, dhe do tė kesh lavdėrim nga ai,

4

sepse eprori ėshtė shėrbėtor i Perėndisė pėr ty pėr tė mirė; por, po tė bėsh tė kėqija, druaj, sepse nuk e mban kot shpatėn; sepse ai ėshtė shėrbėtor i Perėndisė, hakmarrės plot zemėrim kundėr atij qė bėn tė keqen.

5

Prandaj ėshtė e nevojshme t`i nėnshtroheni, jo vetėm nga druajtje e zemėrimit, por edhe pėr arsye tė ndėrgjegjes.

6

Sepse pėr kėtė paguani edhe tatimet, sepse ata janė shėrbėtorė tė Perėndisė, qė i kushtohen vazhdimisht kėtij shėrbimi.

7

I jepni, pra, secilit atė qė i takon: tatimin atij qė i pėrket, druajtje atij qė ėshtė pėr t`u druajtur, nderimin atij qė ėshtė pėr nderim.

8

Mos i kini asnjė detyrim askujt, pėrveē se ta doni njėri-tjetrin, sepse ai qė e do tjetrin e tij e ka pėrmbushur ligjin.

9

Sepse urdhėrimet: ``Mos shkel kurorė, mos vraj, mos vidh, mos thua dėshmi tė rreme, mos lakmo``, dhe nė pastė ndonjė urdhėrim tjetėr, pėrmblidhen nė kėtė fjalė: ``Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!``.

10

Dashuria nuk i bėn keq tė afėrmit; dashuria, pra, ėshtė pėrmbushja e ligjit.

11

Dhe kėtė aq mė shumė duhet tė bėjmė, duke ditur kohėn, sepse tanimė erdhi ora tė zgjohemi nga gjumi, sepse shpėtimi ynė ėshtė mė afėr, se kur besuam.

12

Nata u thye dhe dita u afrua; le tė flakim, pra, veprat e errėsirės dhe tė veshim armėt e dritės.

13

Le tė ecim me ndershmėri, si ditėn, jo nė orgji dhe nė dehje, jo nė imoralitet dhe sensualizėm, jo nė grindje e nė smirė.

14

Por vishuni me Zotin Jezu Krisht dhe mos tregoni kujdes pėr mishin, qė t`ia kėnaqni lakmitė.

Romakėve 14