Bibla Shqip

Romakėve 14

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 15

1

Edhe ne, qė jemi tė fortė, duhet tė mbajmė dobėsitė e atyre qė janė tė dobėt dhe jo t`i pėlqejmė vetes.

2

Secili nga ne le t`i pėlqejė tė afėrmit pėr tė mirė, pėr ndėrtim,

3

sepse edhe Krishti nuk i pėlqeu vetes sė tij, por sikurse ėshtė shkruar: ``Sharjet e atyre qė tė shanin ty, ranė mbi mua``.

4

Sepse tė gjitha gjėrat qė u shkruan nė tė kaluarėn u shkruan pėr mėsimin tonė, qė me anė tė kėmbėnguljes dhe tė ngushėllimit tė Shkrimeve, tė kemi shpresė.

5

Dhe Perėndia i durimit dhe i ngushėllimit ju dhėntė juve tė keni po ato mendime njeri me tjetrin, sipas Jezu Krishtit,

6

qė me njė mendje tė vetme dhe njė gojė tė vetme ta pėrlėvdoni Perėndinė, Atin e Perėndisė tonė Jezu Krisht.

7

Prandaj pranoni njėri-tjetrin, sikurse edhe Krishti na pranoi pėr lavdinė e Perėndisė.

8

Tani unė po ju them se Jezu Krishti u bė shėrbėtor i tė rrethprerėve pėr tė vėrtetėn e Perėndisė, pėr tė vėrtetuar premtimet e dhėna etėrve,

9

dhe i pranoi johebrenjtė pėr mėshirė tė vet, qė ta lėvdojnė Perėndinė sikurse ėshtė shkruar: ``Pėr kėtė do tė tė pėrlėvdoj ndėr kombe, dhe do t`i kėndoj lavdėrime emrit tėnd!``.

10

Dhe pėrsėri ai thotė: ``Gėzohuni, o njerėz, me popullin e tij``.

11

Dhe pėrsėri: ``Lavdėroni Zotin, tė gjithė njerėzit; dhe le ta lėvdojnė tė gjithė popujt``.

12

Dhe pėrsėri Isaia thotė: ``Do tė mbijė njė filiz nga rrėnja e Jeseut dhe ai qė ngrihet pėr tė sunduar njerėzit; kombet do tė shpresojnė nė tė!``.

13

Dhe Perėndia i shpresės le t`ju mbushė me ēfarėdo gėzimi dhe paqe me anė tė besimit, qė tė keni mbushulli nė shpresė, me anė tė fuqisė sė Frymės sė Shenjtė!

14

Dhe, sa pėr ju, o vėllezėr, mė ėshtė mbushur mendja pėr ju, se edhe ju jeni plot mirėsi, plot me ēdo njohuri, tė zotė tė kėshilloni njėri-tjetrin.

15

Por unė ju shkrova nė njė farė shkalle mė me guxim qė t`ju kujtoj pėr hirin qė m`u dha prej Perėndisė,

16

qė tė jem shėrbėtor i Jezu Krishtit pranė johebrenjve, duke punuar nė shėrbesėn e shenjtėruar tė ungjillit tė Perėndisė, qė oferta e johebrenjve tė jetė e pėlqyer, dhe e shenjtėruar nga Fryma e Shenjtė.

17

Kam, pra, me se tė mburrem nė Jezu Krishtin pėr punėt qė kanė tė bėjnė me Perėndinė.

18

Sepse nuk do tė guxoja tė flas pėr ndonjė nga ato gjėra tė cilat Krishti nuk i bėri nėpėrmjet meje, pėr t`i sjell nė dėgjes johebrenjtė me fjalė dhe me vepėr,

19

me fuqi shenjash dhe ēudirash, me fuqi tė Frymės sė Perėndisė; kėshtu, prej Jeruzalemit e pėrqark dhe gjer nė Iliri, kam kryer shėrbimin e ungjillit tė Krishtit,

20

duke u pėrpjekur tė ungjillėzoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit, qė tė mos ndėrtoj mbi themelin e tjetėrit.

21

Por, sikurse ėshtė shkruar: ``Ata, ndėr tė cilėt nuk u qe shpallur, do tė shohin, dhe ata qė nuk kishin dėgjuar pėr tė, do tė kuptojnė``.

22

Edhe pėr kėtė arsye u pengova shumė herė tė vij tek ju.

23

Por tani, duke mos pasur mė fushė veprimi pėr tė ungjillizuar nė kėto vise, dhe duke pasur prej shumė vjetėsh mall tė vij tek ju,

24

kur tė shkoj nė Spanjė, do tė vij ndėr ju; sepse shpresoj, pra, t`ju shoh dhe tė mė pėrcillni deri atje, pasi tė kėnaqem, sado pak, me ju.

25

Por tani unė po shkoj nė Jeruzalem, pėr t`u shėrbyer shenjtorėve,

26

sepse atyre nga Maqedonia dhe Akaia u pėlqeu tė japin njė ndihmesė pėr tė varfėrit qė janė ndėr shenjtorėt e Jeruzalemit.

27

Kjo u pėlqeu atyre me tė vėrtetė, sepse u janė debitorė; sepse, nė qoftė se johebrenjtė, pra, janė bėrė pjestarė bashkė me ta pėr tė mirat frymėrore, kanė detyrė t`u shėrbejnė atyre edhe me tė mira materiale.

28

Si ta kem kryer kėtė punė dhe t`ua kem dorėzuar kėtė fryt, do tė shkoj nė Spanjė, duke kaluar nga ju.

29

Dhe unė e di se, duke ardhur tek ju, do tė vij nė tėrėsinė e bekimeve tė ungjillit tė Krishtit.

30

Dhe ju bėj thirrje, o vėllezėr, pėr Zotin tonė Jezu Krisht dhe pėr dashurinė e Frymės, tė luftoni bashkė me mua nė lutje te Perėndia pėr mua,

31

qė unė tė shpėtoj nga tė pabesėt nė Juda, dhe qė shėrbesa ime qė po bėj pėr Jeruzalemin t`u pėlqejė shenjtorėve,

32

qė unė tė vij tek ju, nė dashtė Perėndia, dhe tė freskohem bashkė me ju.

33

Edhe Perėndia e paqes qoftė me ju tė gjithė. Amen.

Romakėve 16