Bibla Shqip

Romakėve 15

Romakėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Dhe unė po jua rekomandoj Febėn, motrėn tonė, qė ėshtė dhjake e kishės qė ndodhet nė Kenkrea,

2

qė ta pranoni nė Zotin, sikurse u ka hije shenjtorėve, dhe ta ndihmoni nė ēdo gjė qė tė ketė nevojė nga ju, sepse edhe ajo ka ndihmuar shumė veta, edhe mua vetė.

3

U bėni tė fala Prishilės dhe Akuilės, bashkėpunėtorė tė mi nė Krishtin Jezus,

4

tė cilėt pėr jetėn time vunė kokėn nė rrezik; ata i falendėroj jo vetėm unė, por tė gjitha kishat e johebrenjve.

5

I bėni tė fala edhe kishės qė ėshtė nė shtėpinė e tyre, tė fala edhe Epenetit tim tė dashur, i cili ėshtė fryti i parė i Akaisė nė Krishtin.

6

Tė fala Marisė, e cila u mundua shumė pėr ne.

7

Tė fala Andronikut dhe Juniės, kushėrinj tė mi dhe shokė burgu, tė cilėt janė dalluar midis apostujve dhe kanė qenė nė Krishtin pėrpara meje.

8

Tė fala Ampliut, tė dashurit tim nė Zotin.

9

Tė fala Urbanit, bashkėpunėtorit tonė nė Krishtin dhe Stakit tim tė dashur.

10

Tė fala Apelit, tė provuarit nė Krishtin. Tė fala atyre tė shtėpisė sė Aristobulit.

11

Tė fala Herodionit, kushėririt tim. Tė fala atyre tė shtėpisė sė Narkisit qė janė nė Zotin.

12

U bėni tė fala Trifenės dhe Trifozės, tė cilat mundohen nė Zotin. Tė fala Persidės sė dashur, e cila ėshtė munduar shumė nė Zotin.

13

Tė fala Rufit, tė zgjedhurit nė Zotin, dhe nėnės sė tij qė ėshtė edhe imja.

14

Tė fala Asinkritit, Flegontit, Ermės, Patrobės, Ermit dhe vėllezėrve qė janė me ta.

15

Tė fala Filologut, Julisė, Nereut dhe motrės sė tij Olimpės, dhe gjithė shenjtorėve qė janė me ta.

16

Pėrshėndetni njeri tjetrin me njė tė puthur tė shenjtė; kishat e Krishtit ju pėrshėndesin.

17

Tani unė ju bėj thirrje, o vėllezėr, tė ruheni nga ata qė shkaktojnė pėrēarje dhe skandale kundėr doktrinės qė keni mėsuar dhe tė largoheni nga ata;

18

sepse ata nuk i shėrbejnė Zotit tonė Jezu Krisht, por barkut tė tyre, dhe me fjalė tė ėmbla dhe tė bukura gėnjejnė zemrat e tė thjeshtit?.

19

Sepse tė bindurit tuaj arriti kudo; prandaj unė gėzohem pėr ju; dhe dėshiroj qė tė jeni tė mėncur pėr tė mirėn dhe tė thjesht pėr tė keqen.

20

Tani Perėndia e paqes do ta dėrmojė sė shpejti Satananė nėn kėmbėt tuaja. Hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me ju.

21

Timoteu, bashkėpunėtori im, Luci, Jasoni dhe Sosipatri, kushėrinj tė mi, ju pėrshendesin.

22

Unė, Terci, qė shkrova kėtė letėr ju pėrshėndes nė Zotin.

23

Gai, mikpritėsi im dhe i mbarė kishės, ju bėn tė fala. Erasti, arkėtari i qytetit, dhe vėllai Kuarti, ju dėrgojnė tė fala.

24

Hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me ju tė gjithė. Amen.

25

Dhe atij qė mund t`ju forcojė juve sipas ungjillit tim dhe predikimit tė Jezu Krishtit, sipas zbulesės sė misterit, tė mbajtur fshehur prej kohėsh tė pasosur,

26

por tani u shfaq e u zbulua me anė tė Shkrimeve tė profetėve, sipas urdhėrimit tė Perėndisė tė pėrjetshme dhe u njoh ndėr tė gjitha kombet, pėr t`i sjellė nė dėgjesėn e besimit,

27

Perėndisė, tė vetmin tė ditshėm, i qoftė lavdi nė pėrjetėsi me anė tė Jezu Krishtit. Amen.

1 e Korintasve 1