Bibla Shqip

Romakėve 16

1 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Pali, i thirrur apostull i Jezu Krishtit, me anė tė vullnetit tė Perėndisė, dhe vėllai Sosten,

2

kishės sė Perėndisė qė ėshtė nė Korint, tė shenjtėruarve nė Krishtin Jezus, tė thirrur shenjtorė, bashkė me tė gjithė ata qė nė ēdo vend e thėrrasin emrin e Jezu Krishtit, Zotit tė tyre dhe tonit:

3

hir dhe paqe pėr ju nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

4

Pėrherė i falem nderit Perėndisė tim pėr ju, pėr hirin e Perėndisė, i cili ju ėshtė dhėnė me anė tė Jezu Krishtit,

5

sepse nė atė ju u bėtė tė pasur nė tė gjitha, nė ēdo fjalė dhe nė ēdo njohuri,

6

sikurse dėshmimi i Krishtit qė u vėrtetua ndėr ju,

7

kaq sa nuk ju mungon asnjė dhunti, ndėrsa prisni zbulesėn e Zotit tonė Jezu Krishtit,

8

i cili edhe do t`ju vėrtetojė deri nė fund, qė tė jeni tė paqortueshėm nė ditėn e Zotit tonė Jezu Krishtit.

9

Besnik ėshtė Perėndia, nga i cili jeni thirrur nė bashkėsinė e Birit tė tij Jezu Krishtit, Zotit tonė.

10

Tani vėllezėr, ju bėj thirrje nė emėr tė Zotit tonė Jezu Krishtit tė flisni qė tė gjithė tė njėjtėn gjė dhe tė mos keni ndasi midis jush, por tė jeni plotėsisht tė bashkuar, duke pasur njė mendje dhe njė vullnet.

11

Sepse mė ėshtė treguar pėr ju, o vė-llezėr, nga ata tė shtėpisė sė Kloes, se nė mes jush ka grindje.

12

Dhe dua tė them kėtė, qė secili nga ju thotė: ``Unė jam i Palit``, ``unė i Apolit``, ``unė i Kefės`` dhe ``unė i Krishtit``.

13

Vallė i ndarė qenka Krishti? Mos Pali u kryqėzua pėr ju? Apo ju u pagėzuat nė emėr tė Palit?

14

E falėnderoj Perėndinė qė nuk kam pagėzuar asnjė nga ju, me pėrjashtim tė Krispit dhe tė Gait,

15

qė askush tė mos thotė se e pagėzova nė emrin tim.

16

Unė pagėzova edhe familjen e Stefanės; pėrveē tyre nuk di tė kem pagėzuar ndonjė tjetėr.

17

Sepse Krishti nuk mė dėrgoi tė pagėzoj, por tė predikoj ungjillin, jo me dituri fjale, qė kryqi i Krishtit tė mos dalė i kotė.

18

Sepse mesazhi i kryqit ėshtė marrėzi pėr ata qė humbin, por pėr ne qė shpėtohemi ėshtė fuqia e Perėndisė.

19

Sepse ėshtė shkruar: ``Do tė bėj tė humbasė dituria e tė diturve, dhe do ta asgjėsoj zgjuarėsinė e tė zgjuarve``.

20

Ku ėshtė i dituri? Ku ėshtė skribi? Ku ėshtė debatuesi i kėsaj epoke? A nuk e bėri tė marrė Perėndia diturinė e kėsaj bote?

21

Sepse, duke qenė se nėpėrmjet diturisė sė Perėndisė bota nuk e njohu Perėndinė me urtinė e vet, Perėndisė i pėlqeu tė shpėtojė ata qė besojnė nėpėrmjet marrėzisė sė predikimit,

22

sepse Judenjtė kėrkojnė njė shenjė dhe Grekėt kėrkojnė dituri,

23

por ne predikojmė Krishtin tė kryqėzuar, skandal pėr Judenjtė dhe marrėzi pėr Grekėt,

24

kurse pėr ata qė janė tė thirrur, qofshin Judenj ose Grekė, predikojmė Krishtin, fuqia e Perėndisė dhe diturinė e Perėndisė;

25

sepse marrėzia e Perėndisė ėshtė mė e ditur se njerėzit dhe dobėsia e Perėndisė mė e fortė se njerėzit.

26

Shikoni nė fakt thirrjen tuaj, vėllezėr, sepse ndėr ju ka jo shumė tė ditur sipas mishit, jo shumė tė fuqishėm, jo shumė fisnikė,

27

por Perėndia ka zgjedhur gjėrat e marra tė botės pėr tė turpėruar tė urtėt; dhe Perėndia ka zgjedhur gjėrat e dobėta tė botės pėr tė turpėruar tė fortėt;

28

dhe Perėndia ka zgjedhur gjėrat jo fisnike tė botės dhe gjėrat e pėrēmuara, edhe gjėrat qė nuk janė, pėr tė asgjėsuar ato qė janė,

29

qė asnjė mish tė mos mburret pėrpara tij.

30

Por prej tij ju jeni nė Krishtin Jezus, i cili nga Perėndia u bė pėr ne dituri, drejtėsi, shenjtėrim dhe shpengim,

31

qė, sikurse ėshtė shkruar: ``Ai qė mburret, le tė mburret nė Zotin``.

1 e Korintasve 2