Bibla Shqip

1 e Korintasve 2

1 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Dhe unė, o vėllezėr, nuk munda t`ju flas si njerėz frymėror, por ju fola si njerėz tė mishit, si foshnja nė Krisht.

2

Ju dhashė qumėsht pėr tė pirė dhe nuk ju dhashė ushqim tė fortė, sepse nuk ishit nė gjendje ta asimilonit, madje edhe tani jo, sepse jeni akoma tė mishit;

3

nė fakt sepse midis jush ka smirė, grindje e pėrēarje a nuk jeni tė mishit dhe a nuk ecni sipas mėnyrės sė njerėzve?

4

Sepse, kur dikush thotė: ``Unė jam i Palit``, dhe njė tjetėr: ``Unė jam i Apolit``, a nuk jeni ju tė mishit?

5

Kush ėshtė, pra, Pali dhe kush ėshtė Apoli, veēse shėrbėtor me anė tė tė cilėve ju besuat, edhe ashtu si Zoti i dha gjithsecilit?

6

Unė mbolla, Apoli ujiti, po Perėndia i bėri tė rriten.

7

Kėshtu, pra, as ai qė mbjell, as ai qė ujit, nuk ėshtė gjė, por Perėndia qė rrit.

8

Por ai qė mbjell dhe ai qė ujit janė njė, dhe secili do tė marrė shpėrblimin e vet sipas mundit tė tij.

9

Ne, pra, jemi bashkėpunėtorė tė Perėndisė; ju jeni ara e Perėndisė, ndėrtesa e Perėndisė.

10

Sipas hirit tė Perėndisė qė mė ėshtė dhėnė, si arkitekt i ditur, unė kam hedhur themelin dhe njė tjetėr ndėrton mbi tė; por secili tė ketė kujdes se si ndėrton mbi tė,

11

sepse askush nuk mund tė hedhė themel tjetėr pėrveē atij qė ėshtė hedhur, i cili ėshtė Jezu Krishti.

12

Dhe, nė qoftė se dikush ndėrton mbi kėtė themel ar, argjend, gurė tė ēmuar, dru, sanė, kashtė,

13

vepra e secilit do tė shfaqet, sepse dita do ta tregojė; sepse do tė zbulohet me anė tė zjarrit, dhe zjarri do tė provojė veprėn e secilit e ē`lloji ėshtė.

14

Nė qoftė se vepra qė dikush ka ndėrtuar mbi themelin qėndron, ai do tė marrė njė shpėrblim,

15

nė qoftė se vepra e tij digjet, ai do tė pėsojė humbje, por ai vetė do tė shpėtohet, si pėrmes zjarrit.

16

A nuk e dini ju se jeni tempulli i Perėndisė dhe se Fryma e Perėndisė banon nė ju?

17

Nė qoftė se dikush e prish tempullin e Perėndisė, Perėndia do ta prishė atė, sepse tempulli i Perėndisė, i cili jeni ju, ėshtė i shenjtė.

18

Askush tė mos mashtrojė vetveten; nė qoftė se ndonjė nga ju mendon se ėshtė i urtė nė kėtė kohė, le tė bėhet i marrė, qė tė mund tė bėhet i urtė.

19

Sepse dituria e kėsaj bote ėshtė marrėzi pranė Perėndisė, sepse ėshtė shkruar: ``Ai i zė tė urtėt nė dinakėrinė e tyre``;

20

dhe pėrsėri: ``Zoti i njeh mendimet e tė urtėve se janė tė kota``.

21

Prandaj asnjė tė mos mburret nė njerėzit, sepse tė gjitha gjėrat janė tuajat;

22

Pali, Apoli, Kefa, bota, jeta, vdekja, gjėrat e tanishme dhe gjėrat e ardhshme, tė gjitha gjėrat janė tuajat.

23

Dhe ju jeni tė Krishtit dhe Krishti ėshtė i Perėndisė.

1 e Korintasve 4