Bibla Shqip

1 e Korintasve 5

1 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

A guxon ndonjė nga ju, kur ka ndonjė ēėshtje kundėr njė tjetri, tė gjykohet pėrpara tė padrejtėve dhe jo pėrpara shenjtorėve?

2

A nuk e dini ju se shenjtorėt do tė gjykojnė botėn? Dhe nėse bota do tė gjykohet nga ju, a thua nuk jeni tė zotėt tė gjykoni gjėrat mė tė vogla?

3

A nuk e dini ju se ne do tė gjykojmė engjėj? Dhe aq mė tepėr mund tė gjykojmė gjėrat e kėsaj jete!

4

Pra, nė qoftė se keni pėr tė gjykuar ēėshtje tė kėsaj jete, vini gjykatės ata qė ēmohen mė pak nė kishė.

5

Kėtė e them pėr turpin tuaj. Kėshtu midis jush nuk paska asnjė tė urtė, i cili tė jetė i zoti tė gjykojė nė mes tė vėllezėrve tė tij?

6

Por njė vėlla hyn nė gjyq me tė vė-llanė, dhe kjo pėrpara tė pabesėve.

7

Gjithsesi ėshtė njė e keqe qė tė keni gjyqe njėri me tjetrin. Pse nuk lejoni mė mirė qė t`ju bėhet padrejtėsi? Pse nuk lejoni mė mirė qė tė mashtroheni?

8

Po, pėrkundrazi, ju bėni padrejtėsi dhe mashtroni, dhe kėto ua bėni vėllezėrve.

9

A nuk e dini ju se tė padrejtėt nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė? Mos u gėnjeni: as kurvarėt, as idhujtarėt, as shkelėsit e kurorės, as tė zhburrėruarit, as homoseksualėt,

10

as vjedhėsit, as lakmuesit, as pijanecėt, as pėrqeshėsit, as grabitėsit nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė.

11

Dhe tė tillė ishit disa nga ju; por u latė, por u shenjtėruat, por u shfajėsuat nė emėr tė Zotit Jezus dhe me anė tė Frymės sė Perėndisė tonė.

12

Ēdo gjė mė lejohet, por jo gjithēka ėshtė e dobishme; ēdo gjė mė lejohet, por unė nuk do tė nėnshtrohem asnjėrės.

13

Gjellėt janė pėr barkun dhe barku pėr gjellėt; por Perėndia do tė shkatėrrojė edhe kėtė edhe atė; por trupi nuk ėshtė pėr kurvėri, po pėr Zotin, dhe Zoti pėr trupin.

14

Tani Perėndia siē e ringjalli Zotin kėshtu do tė na ringjallė edhe ne me fuqinė e tij.

15

A nuk e dini ju se trupat tuaj janė gjymtyrė tė Krishtit? Tė marr, pra, unė gjymtyrėt e Krishtit dhe t`i bėj gjymtyrė tė njė kurve? mos qoftė ashtu!

16

A nuk e dini ju se ai qė bashkohet me njė kurvė bėhet njė trup me tė? Sepse thuhet: ``Do tė jenė tė dy, thotė Zoti, njė mish i vetėm``.

17

Por ai qė bashkohet me Zotin ėshtė njė frymė me tė.

18

Largohuni nga kurvėria! Ēdo mėkat qė kryen njeriu ėshtė jashtė trupit, po ai qė kurvėron mėkaton kundėr trupit tė vet.

19

A nuk e dini se trupi juaj ėshtė tempulli i Frymės sė Shenjtė qė ėshtė nė ju, tė cilin e keni nga Perėndia, dhe se nuk i pėrkitni vetvetes?

20

Sepse u bletė me njė ēmim! Pėrlėvdoni Perėndinė, pra, nė trupin tuaj dhe nė frymėn tuaj, qė i pėrkasin Perėndisė.

1 e Korintasve 7