Bibla Shqip

1 e Korintasve 10

1 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Mė imitoni mua, ashtu si unė jam imitues i Krishtit.

2

Dhe unė po ju lavdėroj, vėllezėr, qė mė kujtoni nė tė gjitha gjėrat dhe i zbatoni porositė ashtu siē ua kam transmetuar.

3

Por dua qė tė dini se kreu i ēdo njeriu ėshtė Krishti, edhe kreu i gruas ėshtė burri; edhe kreu i Krishtit ėshtė Perėndia.

4

Ēdo burrė, kur lutet ose profetizon kokėmbuluar, turpėron kryet e tij.

5

Edhe ēdo grua, qė lutet ose profetizon kokėzbuluar, turpėron kryet e saj, sepse ėshtė njėlloj sikur tė ishte e rruar.

6

Sepse nė qoftė se gruaja nuk mbulohet, le t`ia presin flokėt; por nė qoftė se pėr gruan ėshtė turp tė qethet a tė rruhet, le tė mbulojė kryet.

7

Sepse burri nuk duhet tė mbulojė kryet, sepse ėshtė shėmbėllimi dhe lavdia e Perėndisė, kurse gruaja ėshtė lavdia e burrit,

8

sepse burri nuk ėshtė nga gruaja, por gruaja nga burri,

9

edhe sepse burri nuk u krijua pėr gruan, por gruaja pėr burrin.

10

Prandaj gruaja, pėr shkak tė engjėjve, duhet tė ketė njė shenjė pushteti mbi kryet.

11

Gjithsesi nė Zotin as burri s`ėshtė pa gruan, as gruaja pa burrin,

12

sepse sikurse gruaja vjen nga burri, ashtu edhe burri lind nėpėrmjet gruas, dhe ēdo gjė vjen nga Perėndia.

13

Gjykoni ndėr veten tuaj. A i ka hije gruas t`i lutet Perėndisė pa u mbuluar?

14

Po vetė natyra, a nuk ju mėson se, nė qoftė se njė burrė i mban flokėt tė gjata, kjo ėshtė ēnderim pėr tė?

15

Por nė qoftė se gruaja i ka flokėt tė gjata, kjo ėshtė lavdi pėr tė, sepse flokėt i janė dhėnė asaj pėr mbulesė.

16

Por nė qoftė se ndokush mendon tė kundėrshtojė, ne s`kemi zakon tė tillė, as kishat e Perėndisė.

17

Por, duke porositur kėtė, unė nuk ju lavdėroj, se ju mblidheni, jo pėr mė tė mirėn, po pėr mė tė keqen.

18

Para sė gjithash, sepse dėgjoj se kur bashkoheni nė asamble ka midis jush pėrēarje, dhe pjesėrisht e besoj.

19

Sepse duhet tė ketė midis jush edhe grupime, qė tė njihen nė mes tuaj ata qė janė tė sprovuar.

20

Kur mblidheni bashkė, pra, nė njė vend, kjo qė bėni nuk ėshtė pėr tė ngrėnė darkėn e Zotit,

21

sepse, nė tė ngrėnėt, gjithėsecili merr darkėn e vet mė pėrpara; dhe njėri ka uri dhe tjetri ėshtė i dehur.

22

A nuk keni, pra, shtėpi pėr tė ngrėnė e pėr tė pirė? Apo pėrbuzni kishėn e Perėndisė dhe turpėroni ata qė s`kanė asgjė? Ēfarė t`ju them juve? T`ju lavdėroj? Pėr kėtė nuk ju lėvdoj.

23

Sepse unė mora nga Zoti atė qė ju transmetova edhe juve; se Zoti Jezus, nė atė natė qė po tradhtohej, mori bukėn

24

dhe, si falėnderoi, e theu dhe tha: ``Merrni, hani; ky ėshtė trupi im qė ėshtė thyer pėr ju; bėni kėtė nė pėrkujtimin tim``.

25

Gjithashtu, pas darkės, mori edhe kupėn, duke thėnė: ``Kjo kupė ėshtė besėlidhja e re nė gjakun tim; bėni kėtė sa herė qė tė pini, nė pėrkujtimin tim``.

26

Sepse sa herė tė hani nga kjo bukė ose tė pini nga kjo kupė, ju shpallni vdekjen e Zotit, derisa ai tė vijė.

27

Prandaj ai qė ha nga kjo bukė ose pi nga kjo kupė e Zotit padenjėsisht, do tė jetė fajtor i trupit dhe i gjakut tė Zotit.

28

Por secili tė shqyrtojė vetveten dhe kėshtu tė hajė nga buka e tė pijė nga kupa,

29

sepse ai qė ha dhe pi padenjėsisht, ha dhe pi njė dėnim pėr veten e tij, sepse nuk e dallon trupin e Zotit.

30

Pėr kėtė arsye ka nė mes jush shumė tė dobėt e tė sėmurė, dhe shumė vdesin.

31

Sepse, po tė shqyrtonim veten tonė, nuk do tė gjykoheshim.

32

Por kur gjykohemi, ndreqemi nga Zoti, qė tė mos dėnohemi bashkė me botėn.

33

Prandaj, o vėllezėrit e mi, kur mblidheni pėr tė ngrėnė, pritni njeri tjetrin.

34

Dhe nė qoftė se dikush ka uri, le tė hajė nė shtėpi, qė tė mos mblidheni pėr dėnim. Dhe gjėrat e tjera, kur tė vij, do t`i rregulloj.

1 e Korintasve 12