Bibla Shqip

1 e Korintasve 11

1 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 12

1

Edhe pėr sa u pėrket dhuntive frymėrore, o vėllezėr, nuk dua tė jeni tė paditur.

2

Ju e dini se, kur ishit paganė, tėrhiqeshit pas idhujve tė pagojė, nėn shtytje tė ēastit.

3

Prandaj ju bėj tė ditur se askush qė flet nė Frymėn e Shenjtė nuk thotė: ``Mallkuar qoftė Jezusi!``; edhe asnjė nuk mund tė thotė: ``Jezusi ėshtė Zot``, veē se nė Frymėn e Shenjtė.

4

Ka larmi dhuntish, por i njėjti Frymė.

5

Ka edhe larmi shėrbimėsh, por i njėjti Zot.

6

Dhe ka larmi veprimtarish por ėshtė i njejti Perėndi i cili i bėn tė gjitha gjėrat nė tė gjithė.

7

Dhe secilit i jepet shfaqja e Frymės pėr dobinė e pėrbashkėt.

8

Dikujt, pra, i jepet, me anė tė Frymės, fjalė diturie; njė tjetri, sipas tė po atij Frymė, fjalė njohurie;

9

njė tjetri besim, nga po ai Frymė; njė tjetri dhuntitė e shėrimeve, nėpėrmjet po atij Frymė; njė tjetri pushtet pėr tė kryer veprime tė fuqishme; njė tjetri profeci; njė tjetri tė dallojė frymėrat;

10

njė tjetri larmi gjuhėsh; njė tjetri interpretimi i gjuhėve.

11

Dhe tė gjitha kėto i bėn i njėjti dhe i vetmi Frymė, duke i ndarė gjithsecilit dhunti veē e veē ashtu si do vetė.

12

Sepse ashtu si trupi ėshtė njė, por ka shumė gjymtyrė, dhe tė gjitha gjymtyrėt e tė njėtit trup, megjithse janė shumė, formojnė njė trup tė vetėm, kėshtu ėshtė edhe Krishti.

13

Sepse tė gjithė ne jemi pagėzuar nė njė Frym tė vetėm nė tė njėjtin trup, qofshin Hebrenjtė apo Grekėt, qofshin skllevėrit a tė liruarit, dhe tė gjithė e kemi jemi uijtur nė tė njėjtin Frymė.

14

Sepse edhe trupi nuk ėshtė njė gjymtyrė e vetme, por shumė.

15

Sikur tė thoshte kėmba: ``Mbasi nuk jam dorė, unė nuk jam pjesė e trupit``, mos pėr kėtė nuk ėshtė pjesė e trupit?

16

Dhe sikur veshi tė thoshte: ``Mbasi nuk jam sy, unė nuk jam pjesė e trupit``, mos pėr kėtė nuk ėshtė pjesė e trupit?

17

Po tė ishte gjithė trupi sy, ku do tė ishte dėgjimi? Po tė ishte gjithė dėgjim, ku do tė ishte tė nuhaturit?

18

Por Perėndia ka vėnė ēdo gjymtyrė tė trupit si ka dashur.

19

Po tė ishin tė gjitha gjymtyrėt njė gjymtyrė e vetme, ku do tė ishte trupi?

20

Kėshtu, pra, janė shumė gjymtyrė, por njė trup i vetėm.

21

Dhe syri nuk mund t`i thotė dorės: ``Unė nuk kam nevojė pėr ty``; dhe po ashtu koka nuk mund t`u thotė kėmbėve: ``Unė nuk kam nevojė pėr ju``.

22

Madje, gjymtyrėt e trupit qė duken se janė mė tė dobėta, janė shumė mė tė nevojshme se tė tjerat;

23

dhe ato qė ne i konsiderojmė mė pak tė nderuara, pikėrisht ata rrethojmė me mė shumė nderim; dhe tė pahijshmet tona kanė mė tepėr hijė.

24

Por gjymtyrėt tona tė hijshme nuk kanė nevojė. Por Perėndia e ndėrtoi trupin duke i dhėnė mė tepėr nder asaj pjese qė e kishte mangut,

25

qė tė mos kishte pėrēarje nė trup, por tė gjitha gjymtyrėt tė kenė tė njėjtin kujdes pėr njera-tjetrėn.

26

Dhe nėse vuan njė gjymtyrė, tė gjitha gjymtyrėt vuajnė; kurse po tė nderohet njė gjymtyrė, tė gjitha gjymtyrėt gėzohen bashkė me tė.

27

Dhe ju jeni trupi i Krishti dhe gjymtyrėt e tij, veē e veē.

28

Dhe Perėndia i vuri disa nė kishė, sė pari apostuj, sė dyti profetė, sė treti mėsues; pastaj vepra tė fuqishme; pastaj dhuntitė e shėrimit, tė ndihmės e tė qeverisjes dhe tė larmive tė gjuhėve.

29

A janė vallė tė gjithė apostuj? Janė tė gjithė profetė? Janė tė gjithė mėsues?

30

A kanė tė gjithė dhuntinė e veprave tė fuqishme? A kanė tė gjithė dhuntitė e shėrimeve? A flasin tė gjithė gjuhė tė ndryshme? A interpretojnė tė gjithė?

31

Por kėrkoni me zemėr tė zjarrtė dhuntitė mė tė mira; dhe unė do t`ju tregoj njė udhė shumė mė tė lartė.

1 e Korintasve 13