Bibla Shqip

1 e Korintasve 13

1 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 14

1

Kėrkoni dashurinė dhe lypni me zemėr tė zjarrtė dhuntitė frymėrore, por sidomos qė tė mund tė profetizoni,

2

sepse ai qė flet njė gjuhė tjetėr nuk u flet njerėzve, por Perėndisė; sepse askush nuk e kupton, por ai nė frymė flet mistere.

3

Kurse ai qė profetizon, u flet njerėzve pėr ndėrtim, pėr nxitje e pėrdėllim.

4

Ai qė flet njė gjuhė tjetėr ndėrton veten e tij, por ai qė profetizon, ndėrton kishėn.

5

Unė dua qė tė gjithė ju tė flisnit gjuhėra, por mė tepėr tė profetizonit, sepse ai qė profetizon ėshtė mė i madh nga ai qė flet gjuhėra, veēse nė interpretoftė, qė tė marrė ndėrtim kisha.

6

Dhe tani, o vėllezėr, po tė vija e t`ju flisja nė gjuhė, ē`dobi do tė kishit, po tė mos ju flisja me anė tė zbulesės, a me njohuri, a me profeci, a me mėsim?

7

Edhe gjėrat qė nuk kanė shpirt dhe nxjerrin zė, fyelli ose qestja, po tė mos japin zė tė dallueshėm, si do tė njihet tė rėnit e fyellit ose e qestes?

8

Sepse, po tė japė buria njė tingull tė panjohur, kush do tė pėrgatitet pėr betejė?

9

Kėshtu edhe ju, nė qoftė se me gjuhėn tuaj nuk flisni fjalė tė kuptueshme, si do tė kuptohet ēfarė u tha? Sepse do tė flisnit nė erė.

10

Ka nuk e di se sa lloje zėrash nė botė, dhe asnjė prej tyre nuk ėshtė pa kuptim.

11

Pra, nė qoftė se unė nuk e marr vesh kuptimin e zėrit, do tė jem si njė i huaj pėr atė qė flet, dhe ai qė flet do tė jetė njė i huaj pėr mua.

12

Kėshtu edhe ju, mbasi doni fort tė keni dhunti frymėrore, kėrkoni qė t`i keni tė bollshme pėr ndėrtimin e kishės.

13

Prandaj ai qė flet njė gjuhė tjetėr, le tė lutet qė tė mund ta interpretojė,

14

sepse, nė qoftė se unė lutem nė njė gjuhė tjetėr, fryma im lutet, por mendja ime ėshtė e pafrytshme.

15

Po atėherė? Do tė lutem me frymėn, por do ta bėj edhe me mendjen; do tė kėndoj me frymėn, por do tė kėndoj edhe me mendjen.

16

Me fjalė tė tjera, nė qoftė se ti e lavdėron Perėndinė me frymėn, ai qė zė vendin e profanėt, si do tė thotė "amen" pėr falėnderimin tėnd, kur nuk merr vesh ē`po thua?

17

Sepse ti edhe mund tė falėnderosh mirė, por tjetri nuk ndėrtohet.

18

Unė e falėnderoj Perėndinė time, sepse flas mė shumė nė gjuhė se ju tė gjithė.

19

Por nė asamble parapėlqej tė them pesė fjalė me mėnēurinė time pėr mėsimin e tė tjerėve se dhjetė mijė fjalė nė gjuhė tjetėr.

20

Vėllezėr, mos u bėni kalamaj nga mendja, por bėhuni foshnje pėr tė ligėn, dhe burra tė pjekur nga mendja.

21

Nė ligj ėshtė shkruar: ``Unė do t`i flas kėtij populli nė gjuhė tė huaja dhe me buzė tė tjera, por as kėshtu nuk do tė mė dėgjojnė``, thotė Zoti.

22

Prandaj gjuhėt janė njė shenjė jo pėr ata qė besojnė, por pėr jobesimtarė, kurse profecia nuk ėshtė pėr jobesimtarė, po pėr besimtarė.

23

Pra, nė qoftė se, kur gjithė kisha ėshtė mbledhur nė njė vend, tė gjithė flasin gjuhėra dhe hyjnė profanė ose jobesimtarė, a nuk do tė thonė se ju kanė dalė mendtė?

24

Por, nė qoftė se profetizojnė tė gjithė dhe hyn njė jobesimtar ose njė profan, ai bindet nga tė gjithė dhe gjykohet nga tė gjithė.

25

Dhe kėshtu tė fshehtat e zemrės sė tij zbulohen; edhe kėshtu, duke rėnė me faqe pėrmbys, do tė adhurojė Perėndinė, duke deklaruar se Perėndia ėshtė me tė vėrtetė midis jush.

26

Ē`duhet bėrė, pra, o vėllezėr? Kur tė mblidheni, secili nga ju ka njė psalm, njė mėsim, fjalim nė gjuhė tjetėr, zbulesė, interpretim, ēdo gjė le tė bėhet pėr ndėrtim.

27

Nėse ndonjė flet nė gjuhė tjetėr, le tė bėhet kjo nga dy a mė tė shumtėn tre vetė dhe njeri pas tjetrit, dhe njė le tė interpretojė.

28

Por nėse nuk ka iterpretues, le tė heshtė nė kishė dhe le tė flasė me veten e tij dhe me Perėndinė.

29

Le tė flasin dy a tre profetė, dhe tė tjerėt tė gjykojnė.

30

Por nėse ka njė zbulesė ndonjė tjetėr qė rri ulur, le tė heshtė i pari.

31

Sepse tė gjithė, njeri pas tjetrit, mund tė profetizojnė, qė tė mėsojnė tė gjithė dhe tė inkurajohen tė gjithė.

32

Frymėrat e profetėve u nėnshtrohen profetėve,

33

sepse Perėndia nuk ėshtė Perėndi trazimi, por paqtimi si nė tė gjitha kishat e shenjtorėve.

34

Gratė tuaja tė heshtin nė kishė, sepse nuk u lejohet tė flasin, por duhet tė nėnshtrohen, sikurse thotė edhe ligji.

35

Dhe nė qoftė se duan tė mėsojnė ndonjė gjė, le tė pyesin burrat e tyre nė shtėpi, sepse ėshtė e turpshme pėr gratė tė flasin nė kishė.

36

Prej jush doli fjala e Perėndisė? Apo vetėm te ju arriti?

37

Nė qoftė se dikush mendon se ėshtė profet ose frymėror, le tė njohė se ato qė po ju shkruaj janė urdhėrime tė Zotit.

38

Dhe nėse dikush ėshtė i paditur, le tė jetė i paditur.

39

Prandaj, o vėllezėr tė mi, kėrkoni me zemėr tė zjarrtė tė profetizoni dhe mos ndaloni tė flasin nė gjuhėra.

40

Por tė gjitha tė bėhen sikur ka hije dhe me rregullsi.

1 e Korintasve 15