Bibla Shqip

1 e Korintasve 14

1 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 15

1

Tani, o vėllezėr, po ju deklaroj ungjillin qė ju kam shpallur dhe qė ju e keni marrė dhe mbi tė cilin ju qėndroni,

2

dhe me anė tė tė cilit ju jeni shpėtuar, nėse do ta mbani fjalėn qė ju kanė predikuar, veē nėse besuat kot.

3

Sepse unė ju kam transmetuar para sė gjithash ato qė edhe unė vetė i kam marrė, se Krishti vdiq pėr mėkatet tona sipas Shkrimeve,

4

se u varros dhe u ringjall tė tretėn ditė, sipas Shkrimeve,

5

edhe se iu shfaq Kefės dhe pastaj tė dymbėdhjetėve.

6

Pastaj iu shfaq njė herė tė vetme mė shumė se pesėqind vėllezėrve, prej tė cilėve mė tė shumtėt rrojnė edhe sot, kurse disa kanė rėnė nė gjumė.

7

Mė pas iu shfaq Jakobit dhe pastaj tė gjithė apostujve.

8

Mė sė fundi m`u shfaq edhe mua, si nė dėshtimit.

9

Sepse unė jam mė i vogli i apostujve dhe as nuk jam i denjė tė quhem apostull, sepse e kam pėrndjekur kishėn e Perėndisė.

10

Por me hirin e Perėndisė jam ai qė jam; dhe hiri i tij ndaj meje nuk qe i kotė, madje jam munduar mė shumė se gjithė tė tjerėt, jo unė, por hiri i Perėndisė qė ėshtė me mua.

11

Pra, si unė, ashtu edhe ata kėshtu predikojmė dhe ju kėshtu besuat.

12

Por, nė qoftė se predikohet se Krishti u ringjall prej sė vdekurish, si atėherė disa nga ju thonė se nuk ka ringjallje tė tė vdekurve?

13

Nė qoftė se nuk ka ringjallje tė tė vdekurve, as Krishti nuk u ringjall.

14

Por nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, predikimi ynė ėshtė i kotė dhe i kotė ėshtė edhe besimi juaj.

15

Atėherė edhe ne do tė ishim dėshmitarė tė rremė tė Perėndisė, sepse dėshmuam pėr Perėndinė, se ai ringjalli Krishtin, tė cilin ai nuk e paska ringjallur, po tė jetė se me tė vėrtetė tė vdekurit nuk ringjallen.

16

Nė qoftė se tė vdekurit nuk ringjallen, as Krishti nuk ėshtė ringjallur;

17

por nė qoftė se Krishti nuk ėshtė ringjallur, i kotė ėshtė besimi juaj; ju jeni ende nė mėkatet tuaja,

18

edhe ata qė fjetėn nė Krishtin janė tė humbur.

19

Nė qoftė se shpresojmė nė Krishtin vetėm nė kėtė jetė, ne jemi mė tė mjerėt e tė gjithė njerėzve.

20

Por tashti Krishti u ringjall prej sė vdekurish, dhe ėshtė fryti i parė i atyre qė kanė fjetur.

21

Sepse, ashtu si erdhi vdekja me anė tė njė njeriu, kėshtu erdhi dhe ringjallja e tė vdekurve me anė tė njė njeriu.

22

Sepse, ashtu sikur tė gjithė vdesin nė Adamin, kėshtu tė gjithė do tė ngjallėn nė Krishtin,

23

por secili sipas radhės sė vet: Krishti, fryti i parė, pastaj ata qė janė tė Krishtit, nė ardhjen e tij

24

Pastaj do tė vijė fundi, kur ai t`ia dorėzojė mbretėrinė Perėndisė Atė, pasi tė ketė asgjėsuar ēfarėdo sundimi, ēdo pushtet e fuqi.

25

Sepse duhet qė ai tė mbretėrojė, derisa t`i vėrė tė gjithė armiqtė e tij nėn kėmbėt e veta.

26

Armiku i fundit qė do tė shkatėrrohet ėshtė vdekja.

27

Sepse Perėndia i vuri tė gjitha nėn kėmbėt e tij. Por, kur thotė se ēdo gjė i ėshtė nėnshtruar, ėshtė e qartė se pėrjashtohet ai qė ia ka nėnshtruar ēdo gjė.

28

Dhe kur t`i ketė nėnshtruar tė gjitha, atėherė Biri vetė do t`i nėnshtrohet Atij qė i nėnshtroi tė gjitha, qė Perėndia tė jetė gjithēka nė tė gjithė.

29

Pėrndryshe ēfarė do tė bėjnė ata qė pagėzohen pėr tė vdekurit? Nė qoftė se me tė vėrtetė tė vdekurit nuk ringjallen, pėrse ata edhe pagėzohen pėr tė vdekurit?

30

Pėrse jemi edhe ne nė rrezik nė ēdo orė?

31

Pėrditė unė po vdes pėr shkak tė mburrjes pėr ju, qė kam nė Krishtin Jezu, Zotin tonė.

32

Nėse u ndesha nė Efes si njeri kundėr bishave, ē`dobi kam? Nė qoftė se tė vdekurit nuk ringjallen, le tė hamė e tė pimė, sepse nesėr do tė vdesim.

33

Mos u gėnjeni; shoqėritė e kėqija prishin zakonet e mira.

34

Zgjohuni pėr drejtėsinė dhe mos mėkatoni, sepse disa nga ju nuk e njohin Perėndinė; pėr turpin tuaj po ua them.

35

Por do tė thotė ndonjė: ``Si ringjallen tė vdekurit, edhe me ē`trup do tė vijnė?``.

36

O i pamend! Atė qė ti mbjell, nuk ngjallet, nėse nuk vdes pėrpara.

37

Dhe atė qė mbjell, ti nuk mbjell trupin qė do tė bėhet, por njė kokėrr tė zhveshur, ndoshta nga grurė ose ndonjė farė tjetėr.

38

Po Perėndia i jep trup si tė dojė, secilės farė trupin e vet.

39

Jo ēdo mish ėshtė i njėjti mish; por tjetėr ėshtė mishi i njerėzve, tjetėr mishi i bagėtive, tjetėr i peshqve dhe tjetėr i shpendėve.

40

Dhe ka trupa qiellorė dhe trupa tokėsorė; por tjetėr ėshtė lavdia e trupave qiellorė e tjetėr e atyreve tė tokės.

41

Tjetėr ėshtė lavdia e diellit dhe tjetėr lavdia e hėnės dhe tjetėr lavdia e yjeve; sepse ndryshon nė lavdi ylli nga ylli.

42

Kėshtu do tė jetė edhe ringjallja e tė vdekurve; trupi mbillet nė prishje dhe ringjallet nė paprishje.

43

Mbillet nė ēnderim dhe ringjallet nė lavdi; mbillet i dobėt dhe ringjallet nė fuqi.

44

Mbillet trup natyror dhe ringjallet trup frymėror. Ka trup natyror, ka edhe trup frymėror.

45

Kėshtu edhe ėshtė shkruar: ``Njeriu i parė, Adami, u bė shpirt i gjallė; por Adami i fundit ėshtė Frymė qė jep jetė.

46

Por frymėrori nuk ėshtė mė parė, por pėrpara ėshtė natyrori, pastaj frymėrori.

47

Njeriu i parė i bėrė prej dheu, ėshtė tokėsor; njeriu i dytė ėshtė Zoti nga qielli.

48

Siē ėshtė tokėsori ashtu janė dhe tokėsorėt; dhe siē ėshtė qiellori, tė tillė do tė jenė edhe qiellorėt.

49

Dhe sikurse mbartėm shėmbėllimin e tokėsorit, do tė mbartim edhe shėmbėllimin e qiellorit.

50

Edhe kėtė po ju them, o vėllezėr, se mishi dhe gjaku nuk mund tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė, as prishja nuk mund tė trashėgojė paprishjen.

51

Ja, unė po ju them njė tė fshehtė: tė gjithė nuk do tė vdesim, por tė gjithė do tė shndėrrohemi nė njė moment,

52

sa hap e mbyll sytė, nė tingullin e burisė sė fundit; sepse do tė bjerė buria, tė vdekurit do tė ringjallen tė paprisshėm dhe ne do tė shndėrrohemi,

53

sepse ky trup qė prishet duhet tė veshė mosprishjen dhe ky ivdekshėm tė veshė pavdekėsinė.

54

Edhe ky trup qė prishet, kur tė veshė mosprishjen, edhe ky i vdekshėm kur tė veshė pavdekėsinė, atėherė do tė realizohet fjala qė ėshtė shkruar: ``Vdekja u pėrpi nė fitore``.

55

O vdekje, ku ėshtė gjėmba jote? O ferr, ku ėshtė fitorja jote?

56

Edhe gjėmba e vdekjes ėshtė mėkati; dhe fuqia e mėkatit ėshtė ligji.

57

Por ta falėnderojmė Perėndinė qė na jep fitoren me anė tė Zotit tonė Jezu Krisht.

58

Prandaj, o vėllezėrit e mi tė dashur, qėndroni tė fortė e tė patundur, duke tepruar pėrherė nė veprėn e Zotit, duke e ditur se mundi juaj nuk ėshtė i kotė nė Zotin.

1 e Korintasve 16