Bibla Shqip

1 e Korintasve 16

2 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Pali, apostull i Jezu Krishtit nėpėrmjet vullnetin e Perėndisė, dhe vėllai Timote, kishės sė Perėndisė qė ėshtė nė Korint, bashkė me gjithė shenjtorėt qė janė nė gjithė Akainė:

2

Paēi hir dhe paqe nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

3

Bekuar qoftė Perėndia dhe Ati i Zotit tonė Jezu Krisht, Ati i tė mėshirėve dhe Perėndia e ēdo ngushėllimi,

4

i cili na ngushėllon nė ēdo shtrėngim tonin, qė, nėpėrmjet ngushėllimit me tė cilin ne jemi ngushėlluar nga Perėndia, tė mund tė ngushėllojmė ata qė janė nė ēfarėdo shtrėngimi.

5

Sepse, ashtu si ndėr ne teprojnė vuajtjet e Krishtit, po ashtu, nėpėrmjet Jezu Krishtit, tepron edhe ngushėllimi ynė.

6

Dhe, nėse jemi tė pikėlluar, kjo ndodh pėr ngushėllimin dhe shpėtimin tuaj; nėse jemi tė ngushėlluar, kjo ndodh pėr ngushėllimin dhe shpėtimin tuaj, qė veprojnė nė mėnyrė tė efektshme qė tė duroni tė njėjtat vuajtje qė heqim edhe neve.

7

Edhe shpresa jonė pėr ju ėshtė e patundur, duke ditur se ashtu siē jeni pjesėmarrės nė mundime, kėshtu do tė jeni pjesėmarrės edhe nė ngushėllim.

8

Sepse nuk duam, o vėllezėr, qė tė mos dini pėr vėshtirėsinė qė na ngjau nė Azi, qė u rėnduam pėrtej fuqive tona, aq sa u dėshpėruam edhe pėr jetėn vetė.

9

Pėr mė tepėr ne e kishim nė veten tonė vendimin e vdekjes, qė tė mos besonim nė veten tonė, por nė Perėndinė qė ringjall tė vdekurit,

10

i cili na ka ēliruar dhe na ēliron nga njė vdekje kaq e madhe, dhe tek i cili ne shpresojmė se do tė na ēlirojė edhe mė,

11

me ndihmėn tuaj me anė tė lutjeve pėr ne, qė shumė njerėz tė falėnderojnė pėr dhuntinė e hirit qė do tė na jepet me anė tė lutjeve tė shumė njerėzve.

12

Mburrja jonė, nė fakt, ėshtė kjo: dėshmimi i ndėrgjegjes sonė se ne jemi sjellė me thjeshtėsinė dhe sinqeritetin e Perėn-disė nė botė dhe sidomos pėrpara jush, jo me dituri mishi, por me hirin e Perėndisė.

13

Sepse ne nuk ju shkruajmė tė tjera gjėra, pėrveē atyre qė ju mund tė lexoni dhe tė kuptoni; dhe unė shpresoj se do t`i kuptoni deri nė fund;

14

sikurse i keni kuptuar tanimė deri diku, se ne jemi mburrja juaj, sikurse edhe ju do tė jeni mburrja jonė, nė ditėn e Jezu Krishtit.

15

Dhe me kėtė siguri unė doja tė vija te ju mė pėrpara qė tė kishit njė vepėr tė mirė tė dytė,

16

dhe, nga ju tė shkoja nė Maqedoni, dhe pėrsėri nga Maqedonia tė vija te ju dhe ju tė mė pėrcillnit nė Juda.

17

Kur mora kėtė vendim, vallė mos kam vepruar me mendjelehtėsi? Apo ato qė unė vendos, i vendos sipas mishit, qė tė jetė tek unė po, po dhe jo, jo?

18

Por Perėndia ėshtė besnik; fjala jonė ndaj jush nuk ka qenė po dhe jo.

19

Sepse Biri i Perėndisė, Jezu Krisht, qė u predikua ndėr ju nga ne, pra, nga unė, nga Silvani dhe nga Timoteu, nuk ka qenė "po" dhe "jo", por ka qenė "po" nė atė.

20

Sepse tė gjitha premtimet e Perėndisė janė nė atė "po" dhe nė atė "amen", pėr lavdi tė Perėndisė nėpėrmjet nesh.

21

Edhe ai qė na themelon neve bashkė me ju nė Krishtin dhe na vajosi ėshtė Perėndia,

22

i cili edhe na vulosi dhe na dha kaparin e Frymės nė zemrat tona.

23

Dhe unė e thėrres Perėndinė pėr dėshmitar mbi jetėn time qė, pėr t`ju kursyer, nuk kam ardhur ende nė Korint.

24

Jo se kemi pushtet mbi besimin tuaj, por jemi bashkėpunėtorėt e gėzimit tuaj, sepse pėr shkak tė besimit ju qėndroni tė patundur.

2 e Korintasve 2