Bibla Shqip

2 e Korintasve 8

2 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 9

1

Sa pėr shėrbesėn nė dobi tė shenjtorėve, ėshtė e tepėrt t`ju shkruaj,

2

sepse e njoh gatishmėrinė e zemrave tuaja, pėr tė cilėn unė mburrem pėr ju te Maqedonasit, se Akaia ėshtė gati qė vjet; dhe zelli juaj nxiti shumė tė tjerė.

3

Unė i dėrgova kėta vėllezėr, qė mburrja jonė pėr ju tė mos dalė e kotė pėr kėtė gjė dhe me qėllim, sikurse thoja, tė jeni gati,

4

sepse, po tė vinin me mua disa Maqedonas dhe tė mos ju gjenin gati, ne (tė mos them ju), do tė dilnim tė turpėruar pėr besimin dhe mburrjen tonė.

5

Prandaj m`u duk e nevojshme t`i kėshilloj vėllezėrit tė vijnė te ju mė pėrpara, qė tė bėjnė gati mė parė ofertėn qė kishit premtuar mė parė, kėshtu qė ajo tė jetė gati si dhuratė bujarie dhe jo kopracie.

6

Dhe ju them kėtė: Ai qė mbjell me kursim, do tė korrė po me kursim; dhe ai qė mbjell dorėhapur edhe do tė korrė dorėhapur.

7

Secili le tė veprojė ashtu si ka vendosur nė zemrėn, as me keqardhje as nga shtrėngimi, sepse Perėndia do njė dhurues tė gėzuar.

8

Dhe Perėndia mund tė bėjė qė gjithė hiri tė teprojė pėr ju, aq sa mbasi tė keni gjithnjė mjaft nė ēdo gjė, t`ju tepėrojė pėr ēfarėdo pune tė mirė,

9

sikurse ėshtė shkruar: ``Ai ndau, u ka dhėnė tė varfėrve, drejtėsia e tij mbetet nė pėrjetėsi``.

10

Edhe ai qė i jep farėn mbjellėsit dhe bukė pėr tė ngrėnė, ju dhėntė dhe e shumoftė farėn tuaj, dhe i bėftė tė rriten frytet e drejtėsisė suaj;

11

dhe atėherė do tė pasuroheni pėr tė qenė dorėdhėnė, duke i sjellė nėpėrmjet nesh falėnderim Perėndisė.

12

Sepse kryerja e kėsaj shėrbese tė shenjtė jo vetėm pėrmbush nevojat e shenjtorėve, por sjell edhe njė mbushulli falėndėrimesh ndaj Perėndisė,

13

sepse pėr shkak tė pėrvojės nga kjo shėrbesė, ata e pėrlėvdojnė Perėndinė pėr bindjen ndaj ungjillit tė Krishtit qė ju rrėfeni dhe pėr bujarinė me tė cilėn merrni pjesė me ta dhe me tė gjithė.

14

Dhe me lutjet e tyre pėr ju ju shfaqin njė dashuri tė veēantė pėr hirin e shkėlqyer tė Perėndisė pėrmbi ju.

15

Le tė falėnderojmė Perėndinė pėr dhuratėn e tij tė patregueshme.

2 e Korintasve 10