Bibla Shqip

2 e Korintasve 9

2 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 10

1

Personalisht unė, Pali, po ju kėshi-lloj me anė tė zemėrbutėsisė dhe tė mirėsisė sė Krishtit; unė, qė kur ndodhem vetė midis jush jam i pėrunjur, ndėrsa kur jam larg jush tregohem i guximshėm ndaj jush.

2

Ju lutem, qė, kur tė vij te ju, tė mos jem i detyruar tė veproj me guxim me atė siguri, me tė cilin mendoj tė guxoj kundėr disave, qė na konsiderojnė sikur ecim sipas mishit.

3

Sepse, edhe pse ecim nė mish, nuk luftojmė sipas mishit,

4

sepse armėt e luftės sonė nuk janė prej mishi, por tė fuqishme nė Perėndinė pėr tė shkatėrruar fortesat,

5

qė tė hedhim poshtė mendimet dhe ēdo lartėsi qė ngrihet kundėr njohjes sė Perėndisė dhe t`ia nėnshtrojmė ēdo mendim dėgjesės sė Krishtit,

6

dhe jemi gati tė ndėshkojmė ēdo mosbindje, kur tė bėhet e pėrkryer bindja juaj.

7

A i shihni gjėrat sipas pamjes sė jashtme? Nė qoftė se dikush ėshtė i bindur nė veten e tij se ėshtė i Krishtit, le ta mendojė kėtė pėrsėri nga vetja e tij: sikurse ai ėshtė i Krishtit, ashtu edhe ne jemi tė Krishtit.

8

Edhe, nėse unė do ta mburrja veten mė tepėr pėr autoritetin tonė, qė Zoti na dha pėr ndėrtimin tuaj dhe jo pėr shkatėrrimin tuaj, nuk do tė turpėrohesha.

9

Nuk dua tė dukem se po kėrkoj t`ju tremb me letrat e mia.

10

Sepse dikush thotė: ``Letrat e tij janė tė ashpra dhe tė fuqishme, kurse paraqitja e tij trupore ėshtė e dobėt, dhe fjala e tij ka pak peshė``.

11

Le ta dijė, pra, ai njeri, se ashtu si jemi nė fjalė, me anė tė letrave kur jemi larg, tė tillė do tė jemi edhe me vepra, kur tė jemi tė pranishėm.

12

Sepse nuk guxojmė tė renditemi ose tė krahasohemi me ata qė e rekomandojnė veten e vet; por ata, duke matur veten e tyre dhe duke u krahasuar me veten e tyre, nuk kanė mend.

13

Por ne nuk do tė mburremi jashtė masės, po sipas masės sė rregullės qė caqet i caktoi Perėndia, sa tė arrijmė deri te ju,

14

Sepse ne nuk po shtrihemi pėrtej caqeve, sikurse nuk arritėm deri te ju, sepse ne arritėm mė tė vėrtetė deri te ju me anė tė predikimit tė ungjillit tė Krishtit.

15

Dhe ne nuk mburremi pėrtej masės pėr punėt e tjetrit, por kemi shpresė se, duke u rritur besimi juaj, ne do tė kemi njė konsideratė mė tė madhe ndėr ju, sipas cakut tonė,

16

sa qė pėrhapim ungjillin edhe pėrtej vendeve tuaj, pa u mburrur me ato qė janė bėrė nė kėtė lėmė nga tė tjerė.

17

Ai qė lėvdohet, le tė lėvdohet nė Zotin,

18

sepse nuk miratohet ai qė e rekomandon veten e tij, po ai tė cilin e rekomandon Zoti.

2 e Korintasve 11