Bibla Shqip

2 e Korintasve 12

2 e Korintasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Ja, kjo ėshtė e treta herė qė po vij te ju. ``Ēdo gjė do tė qėndrojė me gojėn e dy a tre dėshmitarėve``.

2

E thashė edhe mė parė, kur isha i pranishėm te ju pėr tė dytėn herė, dhe po e them tani qė jam larg jush. Po u shkruaj atyre qė kanė mėkatuar mė pėrpara dhe tė gjithė tė tjerėve se, po tė vij pėrsėri, nuk do tė kursej njeri.

3

Sepse ju kėrkoni provėn e Krishtit qė flet nė mua; dhe ai s`ėshtė i dobėt ndaj jush, por ėshtė i fuqishėm nė ju.

4

Sepse, megjithėse ai u kryqėzua nė dobėsinė e tij, ai po rron nėpėrmjet fuqisė sė Perėndisė, sepse edhe ne jemi tė dobėt nė tė, por do tė rrojmė me tė nėpėrmjet fuqisė sė Perėndisė ndaj nesh.

5

Analizoni veten tuaj a jeni nė besim; provoni veten tuaj! A thua nuk e njihni vetveten se Jezu Krishti ėshtė nė ju? Veē nė qofshi tė pėrjashtuar.

6

Por unė shpresoj se ju do ta njihni se ne nuk jemi tė pėrjashtuar.

7

Edhe i lutem Perėndisė qė tė mos bėni ndonjė tė keqe, jo qė tė dukemi tė miratuar, por qė ju tė bėni atė qė ėshtė e mirė edhe sikur ne tė ishim tė pėrjashtuar.

8

Ne nė fakt nuk kemi asnjė forcė kundėr sė vėrtetės, por vetėm pro sė vėrtetės.

9

Sepse ne gėzohemi kur jemi tė dobėt dhe ju jeni tė fortė; dhe ne lutemi edhe pėr kėtė: pėr pėrsosjen tuaj.

10

Prandaj i shkruaj kėto gjėra, kur jam larg jush, qė, kur tė jem i pranishėm, tė mos sillem me ashpėrsi, sipas autoritetit qė mė ka dhėnė Zoti pėr tė ndėrtuar e jo pėr tė prishur.

11

Mė nė fund, o vėllezėr, gėzohuni, pėrsosuni, ngushėllohuni, jini tė njė mendje, jetoni nė paqe; dhe Perėndia i dashurisė dhe i paqes do tė jetė me ju.

12

Pėrshėndetni njeri tjetrin me njė puthje tė shenjtė, tė gjithė shenjtorėt ju pėrshėndesin.

13

Hiri i Zotit Jezu Krisht, dashuria e Perėndisė dhe bashkėsia e Frymės sė Shenjtė qofshin me ju tė gjithė. Amen.

Galatasve 1