Bibla Shqip

Galatasve 1

Galatasve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 2

1

Pastaj, pas katėrmbėdhjetė vjetėsh, u ngjita pėrsėri nė Jeruzalem me Barnabėn; dhe mora me vete edhe Titin.

2

Dhe u ngjita sipas njė zbulese dhe u shtjellova atyre ungjillin qė unė po predikoj ndėr johebrenjtė, por nė mėnyrė tė veēantė, atyre qė kishin mė shumė emėr, qė tė mos bridhja ose vrapoja mė kot.

3

Por as Titi qė ishte me mua, ndonėse ishte Grek, nuk qe shtrėnguar qė tė rrethpritej;

4

edhe kjo pėr shkak tė vėllezėrve tė rremė, qė kishin hyrė tinėz, qė kishin depėrtuar pėr tė pėrgjuar lirinė tonė qė kemi nė Krishtin Jezu, qė tė na robėrojnė.

5

Kėtyre ne nuk iu nėnshtruam as edhe pėr njė moment, qė e vėrteta e ungjillit tė mbetej e pacėnuar te ju.

6

Por nga ana e atyre qė gėzonin njė farė kredie (nuk ka rėndėsi se kush ishin, Perėndia nuk shikon dukjen e njeriut), pra, ata qė gėzonin kredinė mė tė madhe nuk shtuan gjė tek unė.

7

Madje, duke parė se mua m`u besua ungjilli pėr tė parrethprerėt, sikurse Pjetrit ai pėr tė rrethprerėt,

8

(sepse ai qė kishte vepruar nė mėnyrė tė fuqishme nė Pjetrin pėr apostullim tek tė rrethprerėve, kishte vepruar nė mėnyrė tė fuqishme edhe nė mua pėr johebrenjtė),

9

duke njohur hirin qė m`u dha, Jakobi, Kefa dhe Gjoni, tė cilėt i konsideronin shtylla, mė dhanė mua dhe Barnabės tė djathtat e tyre si shenjė shoqėrie, qė tė shkonim ne ndėr johebrenjtė dhe ata ndėr tė rrethprerė.

10

Vetėm na porositėn qė tė kujtoheshim pėr tė varfrit, pikėrisht atė qė edhe unė e kisha ndėrmend ta bėja.

11

Por kur erdhi Pjetri nė Antioki, unė e kundėrshtova nė sy, sepse ishte pėr t`u qortuar.

12

Nė fakt, para se tė vinin disa njerėz nga ana e Jakobit, ai hante me johebrenjtė; po, kur erdhėn ata, ai u tėrhoq dhe u nda, duke druajtur ata tė rrethprerjes.

13

Edhe Judenj tė tjerė shtireshin bashkė me tė, aq sa edhe Barnaba u tėrhoq nga hipokrizia e tyre.

14

Po kur unė pashė se ata nuk ecnin drejt sipas sė vėrtetės sė ungjillit, i thashė Pjetrit pėrpara tė gjithėve: ``Nė qoftė se ti, qė je Juda, rron porsi johebrenjtė dhe jo si Judenjtė, pse i detyron johebrenjtė tė rrojnė si Judenj?``.

15

Ne, qė jemi Judenj nga lindja dhe jo mėkatarė nė mes johebrenjsh,

16

duke ditur se njeriu nuk shfajėsohet me anė tė veprave tė ligjit, por me anė tė besimit nė Jezu Krishtin, besuam edhe ne nė Jezu Krishtin, qė tė shfajėsoheshim me anė tė besimit nė Krishtin dhe jo me anė tė veprave tė ligjit, sepse asnjė mish nuk do tė shfajėsohet me anė tė veprave tė ligjit.

17

Dhe, nė qoftė se duke kėrkuar tė shfajėsohemi nė Krishtin, u gjetėm edhe ne mėkatarė, mos vallė Krishti qėnka shėrbenjės i mėkatit. Kurrsesi jo!

18

Sepse, nė qoftė se unė ndėrtoj pėrsėri ato gjėrat qė prisha, unė bėhem vetė shkelės,

19

sepse pėrmes ligjit, vdiqa pėr ligjin, qė unė tė rroj pėr Perėndinė.

20

Unė u kryqėzova bashkė me Krishtin dhe nuk rroj mė unė, po Krishti rron nė mua; dhe ajo jetė qė tani jetoj nė mish, e jetoj nė besimin e Birit tė Perėndisė, qė mė deshi dhe dha veten pėr mua.

21

Unė nuk e hedh poshtė hirin e Perėndisė sepse, nė qoftė se drejtėsia vjen me anė tė ligjit, atėherė Krishti ka vdekur mė kot.

Galatasve 3