Bibla Shqip

Galatasve 3

Galatasve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 4

1

Edhe them se pėr sa kohė trashėgimtari ėshtė i mitur, nuk dallohet fare nga skllavi, megjithėse ėshtė zot i tė gjithave,

2

por ai ėshtė nėn kujdestarė dhe administratorė deri nė kohėn e caktuar nga i ati.

3

Kėshtu edhe ne, sa ishim tė mitur, ishim tė robėruar nėn elementet e botės,

4

por, kur u mbush koha, Perėndia dėrgoi Birin e tij, tė lindur prej gruaje, tė nėnshtruar ligjit,

5

qė tė shpengonte ata qė ishin nėn ligj, qė ne tė fitojmė birėrinė.

6

Dhe, duke qenė se jeni bij, Perėndia dėrgoi Frymėn e Birit tė tij nė zemrat tuaja qė thėrret: ``Abba, Atė!``.

7

Prandaj ti nuk je mė shėrbėtor, por bir; dhe nė qoftė se je bir, je edhe trashėgimtar i Perėndisė me anė tė Krishtit.

8

Por atėherė, duke mos njohur Perėndinė, u shėrbyet atyre qė prej natyre nuk janė perėndi;

9

kurse tani, mbasi njohėt Perėndinė, mė mirė tė them se u njohėt prej Perėndisė, vallė si ktheheni pėrsėri te elementet e dobėt dhe tė varfėr, tek tė cilėt doni pėrsėri t`u nėnshtroheni?

10

Sepse ju i kremtoni me kujdes disa ditė, muaj, stinė dhe vite.

11

Kam frikė se mos jam munduar mė kot pėr ju.

12

O vėllezėr, bėhuni si unė, sepse edhe unė jam si ju; ju lutem, o vėllezėr, ju s`mė keni bėrė asnjė tė keqe.

13

Dhe ju e dini se nė tė kaluarėn unė ju predikova ungjillin me dobėsi tė mishit;

14

dhe ju nuk mė pėrbuzėt aspak dhe s`patėt neveri pėr provėn qė ishte nė mishin tim, por mė pranuat si engjėll Perėndie, si Jezu Krishtin vet.

15

Cili ishte, pra, gėzimi juaj? Sepse unė dėshmoj pėr ju se, po tė qe e mundur, ju do tė nxirrnit edhe sytė tuaj dhe do tė m`i jepnit mua.

16

A thua u bėra armiku juaj, duke ju thėnė tė vėrtetėn?

17

Ata tregohen tė zellshėm ndaj jush, por jo pėr qėllime tė ndershme; madje ata duan t`ju shkėputin qė tė jeni tė zellshėm ndaj tyre.

18

Mirė ėshtė tė jesh gjithnjė i zellshėm pėr tė mirė, dhe jo vetėm kur ndodhem midis jush.

19

Djemtė e mi, qė unė i lind pėrsėri, derisa tė formohet Krishti nė ju!

20

Do tė doja tashti tė isha midis jush dhe ta ndryshoja tingullin e zėrit tim, sepse jam ndėrdyshas ndaj jush.

21

Po mė thoni, ju qė doni tė jeni nėn ligj, a nuk e dėgjoni ligjin?

22

Sepse ėshtė shkruar se Abrahami pati dy bij: njė nga shėrbėtorja dhe tjetri nga e lira.

23

Dhe ai qė lindi nga shėrbėtorja lindi sipas mishit, por ai qė lindi nga e lira lindi pėr hir tė premtimit.

24

Kėto gjėra kanė njė kuptim alegorik, sepse kėto dy gra janė dy besėlidhje: njė nga mali Sinai, qė ngjiz pėr skllavėri, dhe ėshtė Agari.

25

Dhe Agari ėshtė mali Sinai nė Arabi dhe i pėrgjigjet Jeruzalemit tė kohės sė sotme; dhe ajo ėshtė skllave me bijtė e saj.

26

Ndėrsa Jeruzalemi nga lart ėshtė i lirė dhe ėshtė nėna e ne tė gjithėve.

27

Sepse ėshtė shkruar: ``Gėzohu ti, o shterpė, qė nuk lind! Shpėrthe dhe klith, ti qė nuk i provon dhembjet e lindjes, sepse bijtė e sė braktisurės do tė jenė mė tė shumtė se tė asaj qė e kishte burrin``.

28

Kurse ne, o vėllezėr, jemi bij tė premtimit, sikundėr ishte Isaku.

29

Po, sikurse atėherė ai qė lindi sipas mishit pėrndiqte atė qė kishte lindur sipas Frymės, kėshtu ėshtė edhe tani.

30

Po ēfarė thotė shkrimi? ``Dėboje skllaven dhe djalin e saj, sepse i biri i skllaves nuk mund tė jetė trashėgimtar bashkė me djalin e sė lirės``.

31

Kėshtu, pra, vėllezėr, ne nuk jemi bij tė skllaves, por tė sė lirės.

Galatasve 5