Bibla Shqip

Galatasve 4

Galatasve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 5

1

Qėndroni, pra, tė patundur nė lirinė, me tė cilėn Krishti na liroi, dhe mos hyni pėrsėri nėn zgjedhėn e skllavėrisė.

2

Ja, unė, Pali, po ju them se, nė qoftė se rrethpriteni, Krishti nuk do t`ju bėjė dobi aspak.

3

Edhe i dėshmoj pėrsėri ēdo njeriu qė rrethpritet, se ai ėshtė i detyruar tė zbatojė mbarė ligjin.

4

Ju qė kėrkoni tė shfajėsoheni me anė tė ligjit, jeni ndarė nga Krishti; ratė poshtė nga hiri.

5

Ne nė fakt nė Frymė, nėpėrmjet besimit presim shpresėn e drejtėsisė,

6

sepse nė Jezu Krishtin, as rrethprerja, as parrethprerja s`kanė ndonjė vlerė, por besimi qė vepron me anė dashurie.

7

Ju vraponit bukur; kush ju ka penguar qė tė mos i bindeni sė vėrtetės?

8

Kjo bindje nuk vjen nga ai qė ju thėrret.

9

Pak maja e bėn tė vijė gjithė brumin.

10

Kam besim te Perėndia pėr ju, se nuk do tė mendoni ndryshe; por ai qė ju turbullon juve, kushdo qoftė, do tė marrė dėnimin.

11

Sa pėr mua, o vėllezėr, nė qoftė se unė vazhdoj tė predikoj rrethprerjen, pėrse mė pėrndjekin akoma? Atėherė skandali i kryqit ra poshtė.

12

Oh, sikur ata qė ju turbullojnė, tė gjymtoheshin vetė!

13

Sepse ju, o vėllezėr, u thirrėt nė liri; por mos e pėrdorni kėtė liri si njė rast pėr mishin, por, me dashuri t`i shėrbeni njėri-tjetrit.

14

Sepse gjithė ligji pėrmblidhet nė kėtė fjalė, tė vetme: ``Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten!``.

15

Sepse nėse ju kafshoni dhe hani njėri-tjetrin, ruhuni mos prisheni njėri nga tjetri.

16

Dhe unė them: Ecni sipas Frymės dhe nuk do ta pėrmbushni dėshirat e mishit,

17

sepse mishi ka dėshira kundėr Frymės, dhe Fryma ka dėshira kundėr mishit; dhe kėto janė tė kundėrta me njėra-tjetrėn, qė ju tė mos bėni ato qė dėshironi.

18

Por nė qoftė se udhėhiqeni nga Fryma, ju nuk jeni nėn ligj.

19

Dhe veprat e mishit janė tė zbuluar dhe janė: kurorėshkelja, kurvėria, ndyrėsia, shthurja,

20

idhujtaria, magjia, armiqėsimi, grindjet, xhelozitė, mėritė, zėnkat, pėrēarjet, tarafet,

21

smira, vrasjet, tė dehurit, grykėsia dhe gjėra tė ngjashme me kėto, pėr tė cilat po ju paralajmėroj, si kurse ju thashė edhe mė parė, se ata qė i bėjnė kėto gjėra nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė.

22

Por fryti i Frymės ėshtė: dashuria, gėzimi, paqja, durimi, mirėdashja, mirėsia, besimi, zemėrbutėsia, vetėkontrolli.

23

Kundėr kėtyre gjėrave nuk ka ligj.

24

Edhe ata qė janė tė Krishtit e kanė kryqėzuar mishin bashkė me pasionet dhe lakmitė tė tij.

25

Nė qoftė se rrojmė nė Frymė, nė Frymė edhe duhet tė ecim.

26

Le tė mos jemi mburravecė, duke provokuar dhe duke pasur smirė njėri-tjetrin.

Galatasve 6