Bibla Shqip

Galatasve 5

Galatasve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 6

1

Vėllezėr, nė qoftė se dikush bie nė ndonjė faj, ju qė jeni frymėror, lartėsojeni me frymė butėsie. Por ki kujdes veten tėnde, se mos tundohesh edhe ti.

2

Mbani barrėt e njėri-tjetrit dhe kėshtu do tė pėrmbushni ligjin e Krishtit.

3

Sepse nė qoftė se dikush mendon se ėshtė diēka, pa qenė asgjė, ai gėnjen veten e vet.

4

Dhe secili tė analizojė veprėn e tij dhe atėherė do tė ketė arsye tė mburret vetėm pėr veten e tij dhe jo lidhur me tjetrin.

5

Sepse secili do tė mbajė barrėn e vet.

6

Ai qė merr mėsim nė fjalėn, le ta bėjė pjestar tė tė gjitha tė mirave tė tij atė qė e mėson.

7

Mos u gėnjeni: Perėndia nuk vihet dot nė lojė, sepse ē`tė mbjellė njeriu, atė edhe do tė korrė.

8

Sepse ai qė mbjell pėr mish tė tij, do tė korrė nga mishi i tij prishje, por ai qė mbjell pėr Frymė, do tė korrė nga Fryma jetė tė pėrjetshme.

9

Le tė mos lodhemi duke bėrė tė mirėn; sepse, po tė mos lodhemi, do tė korrim nė kohėn e vet.

10

Prandaj, sa tė kemi rast, le t`u bėjmė tė mirėn tė gjithėve, por nė radhė tė parė atyre qė janė nė familjen e besimit.

11

Shikoni me ēfarė shkronjash tė mėdha ju kam shkruar me dorėn time!

12

Tė gjithė ata qė duan tė duken tė mirė nė mish, ju shtrėngojnė qė tė rrethpriteni vetėm qė tė mos pėrndiqeni pėr kryqin e Krishtit.

13

Sepse as vetė ata qė rrethpriten nuk e zbatojnė ligjin, por duan qė ju tė rrethpriteni, qė ata tė mburren nė mishin tuaj.

14

Sa pėr mua, mos ndodhtė kurrė qė unė tė mburrem me tjetėr gjė, veē pėr kryqin e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr tė cilin bota ėshtė kryqėzuar tek unė edhe unė te bota.

15

Sepse nė Jezu Krishtin as rrethprerja, as parrethprerja s`kanė ndonjė vlerė, por krijesa e re.

16

Dhe tė gjithė ata qė do tė ecin sipas kėsaj rregulle paēin paqe dhe mėshirė, e ashtu qoftė edhe pėr Izraelin e Perėndisė.

17

Tash e tutje askush tė mos mė trazojė, sepse unė mbaj nė trupin tim shenjat e Zotit Jezus.

18

Vėllezėr, hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me frymėn tuaj. Amen.

Efesianėve 1