Bibla Shqip

Galatasve 6

Efesianėve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 1

1

Pali, apostulli i Jezu Krishtit me anė tė vullnetit tė Perėndisė, shenjtorėve qė janė nė Efes dhe besimtarėve nė Jezu Krishtin:

2

Hir dhe paqe qoftė mbi ju prej Perėndisė, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

3

I bekuar qoftė Perėndia, Ati i Zotit tonė Jezu Krisht, qė na bekoi me ēdo bekim frymėror nė vendet qiellore nė Krishtin,

4

sikurse na zgjodhi nė tė pėrpara se tė themelohej bota, qė tė jemi tė shenjtė dhe tė papėrlyer pėrpara tij nė dashuri,

5

duke na paracaktuar qė tė birėsohemi nė veten e tij me anė tė Jezu Krishtit, sipas pėlqimit tė vullnetit tė vet,

6

pėr lėvdim tė lavdisė sė hirit tė tij, me tė cilin na bėri tė pėlqyer nė tė dashurin Birin e tij,

7

nė tė cilin kemi shpengimin me anė tė gjakut tė tij, faljen e mėkateve sipas pasurivė sė hirit tė tij,

8

tė cilin e bėri tė teprojė ndaj nesh me gjithė urtėsinė dhe menēurinė,

9

duke bėrė tė njohur tek ne misterin e vullnetit tė tij sipas pėlqimit tė tij, qė ai e kish pėrcaktuar me veten e tij,

10

qė, kur tė plotėsoheshin kohėrat, t`i sillte nė njė krye tė vetėm, nė Krishtin, tė gjitha gjėrat, ato qė janė nė qiejt dhe ato qė janė mbi dhe.

11

Nė tė edhe kemi qenė zgjedhur pėr njė trashėgimi, duke qenė tė paracaktuar sipas vendimit tė atij qė vepron tė gjitha sipas kėshillės sė vullnetit tė tij,

12

qė ne tė jemi pėr lėvdim tė lavdisė sė tij, ne qė shpresuam qysh mė parė nė Krishtin.

13

Nė tė edhe ju, pasi e dėgjuat fjalėn e sė vėrtetės, ungjillin e shpėtimit tuaj, dhe pasi besuat, u vulosėt me Frymėn e Shenjtė tė premtimit,

14

i cili ėshtė kapari i trashėgimisė tonė, pėr shpengimin e plotė tė zotėrimit tė blerė, pėr lėvdim tė lavdisė sė tij.

15

Prandaj edhe unė, qėkur dėgjova pėr besimin tuaj nė Jezu Krishtin dhe pėr dashurinė qė keni ndaj gjithė shenjtorėve,

16

nuk pushoj sė falėnderuari pėr ju dhe duke ju kujtuar nė lutjet e mia,

17

qė Perėndia i Zotit tonė Jezu Krisht, Ati i lavdisė, t`ju japė juve Frymėn e diturisė dhe tė zbulesės, nė njohurinė e tij,

18

dhe t`u ndriēojė sytė e mendjes suaj, qė tė dini cila ėshtė shpresa e thirrjes sė tij dhe cilat janė pasuritė e lavdisė sė trashėgimisė sė tij nė shenjtorėt,

19

dhe cila ėshtė madhėshtia e jashtėzakonshme e fuqisė sė tij ndaj nesh, qė besojmė sipas veprimit tė forcės sė fuqisė sė tij,

20

tė cilėn e vuri nė veprim nė Krishtin, duke e ringjallur prej sė vdekurish dhe duke e vėnė tė ulej nė tė djathtėn e tij nė vendet qiellore,

21

pėrmbi ēdo principatė, pushtet, fuqi, zotėrim dhe ēdo emėr qė pėrmendet jo vetėm nė kėtė epokė, por edhe nė atė tė ardhme,

22

dhe vuri ēdo gjė nėn kėmbėt e tij, edhe ia dha pėr krye pėrmbi ēdo gjė kishės,

23

e cila ėshtė trupi i tij, plotėsia i atij qė mbush ēdo gjė nė tė gjithė.

Efesianėve 2