Bibla Shqip

Efesianėve 2

Efesianėve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 3

1

Pėr kėtė arsye unė, Pali, jam i burgosuri i Jezu Krishtit pėr ju johebrenjtė,

2

dhe nėse keni dėgjuar pėr dhėnien e hirit tė Perėndisė, qė mė ėshtė besuar pėr ju;

3

se si, me zbulesė, ai ma bėri tė njohur misterin, sikurse ju shkrova mė pėrpara me pak fjalė.

4

Duke i lexuar kėto, ju mund tė kuptoni cila ėshtė inteligjenca ime nė misterin e Krishtit,

5

qė nuk iu bė i njohur nė epokat e tjera bijve tė njerėzve, ashtu si iu zbulua tani apostujve tė shenjtė dhe profetėve tė tij me anė tė Frymės,

6

qė johebrenjtė tė jenė bashkėtrashėgimtarė tė tė njėjtit trup dhe bashkėpjesėtarė tė premtimit tė tij nė Krishtin nėpėrmjet ungjillit,

7

shėrbenjės i tė cilit u bėra, sipas dhunėtisė sė hirit tė Perėndisė qė m`u dha nė sajė tė fuqisė sė tij.

8

Mua, mė tė voglit nga tė gjithė shenjtorėt, m`u dha ky hir pėr tė shpallur midis johebrenjve pasuritė e papėrshkrueshme tė Krishtit,

9

dhe pėr t`u manifestuar tė gjithėve pjesėmarrjen e misterit, i cili nga epokat mė tė lashta qe fshehur nė Perėndinė, i cili krijoi tė gjitha gjėrat nėpėrmjet Jezu Krishtit;

10

qė nėpėrmjet kishės, nė kohėn e tashme u manifestohej principatave dhe pushtetėve, nė vendet qiellore, dituria e shumėllojshme e Perėndisė,

11

sipas qėllimit tė pėrjetshėm qė ai kreu nė Krishtin Jezus, Zotin tonė,

12

nė tė cilin kemi lirinė dhe hyrjen te Perėndia nė mirėbesimin nėpėrmjet besimit nė tė.

13

Pėr kėtė arsye ju lutem qė tė mos dekurajoheni pėr shkak tė mundimeve tė mia qė vuaj pėr ju, e cila ėshtė lavdia juaj.

14

Pėr kėtė arsye unė po i ul gjunjėt e mi pėrpara Atit tė Zotit tonė Jezu Krisht,

15

nga i cili merr emėr ēdo familje nė qiejt dhe mbi tokė,

16

qė t`ju japė, sipas pasurisė sė lavdisė sė vet, tė forcoheni me fuqi nėpėrmjet Frymės tė tij nė njeriun e pėrbrendshėm,

17

qė Krishti tė banojė nė zemrat tuaja me anė tė besimit,

18

qė, tė rrėnjosur dhe tė themeluar nė dashuri, tė mund tė kuptoni me tė gjithė shenjtorėt cila ėshtė gjėrėsia, gjatėsia, thellėsia dhe lartėsia,

19

dhe ta njihni dashurinė e Krishtit qė tejkalon ēdo njohuri, qė tė mbusheni me tėrė plotėsinė e Perėndisė.

20

Tani atij qė, sipas fuqisė qė vepron nė ne, mund tė bėjė jashtė mase mė tepėr nga sa kėrkojmė ose mendojmė,

21

atij i qoftė lavdia nė kishėn nė Krishtin Jezus pėr tė gjitha brezat, nė jetė tė jetėve. Amen.

Efesianėve 4