Bibla Shqip

Efesianėve 6

Filipianėve

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 1

1

Pali dhe Timoteu, shėrbėtorė tė Jezu Krishtit, gjithė shenjtorėve nė Jezu Krishtin qė janė nė Filipi, bashkė me peshkopėt dhe dhjakėt:

2

paēi hir e paqe nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

3

E falėnderoj Perėndinė tim, sa herė qė ju kujtoj,

4

duke iu lutur gjithmonė me gėzim pėr ju tė gjithė nė ēdo lutje qė bėj,

5

pėr pjesėmarrjen tuaj nė ungjillin qė nga dita e parė e deri tani,

6

duke qėnė i bindur pėr kėtė, se ai qė nisi njė punė tė mirė nė ju, do ta pėrfundojė deri nė ditėn e Jezu Krishtit.

7

Dhe ėshtė e drejtė qė unė tė ndjej kėto pėr ju tė gjithė, sepse ju kam nė zemėr, sepse ju si nė vargonjtė e mi ashtu edhe nė mbrojtjen dhe nė vėrtetimin e ungjillit jeni tė gjithė pjestarė me mua tė hirit.

8

Sepse Perėndia, ėshtė dėshmitari im, si ju dua tė gjithė me dashuri tė zjarrtė nė Jezu Krisht.

9

Dhe pėr kėtė lutem qė dashuria juaj tė teprojė gjithnjė e mė shumė nė njohuri dhe nė ēdo dallim,

10

qė tė dalloni gjėrat mė tė mira dhe tė mund tė jeni tė pastėr dhe panjollė pėr ditėn e Krishtit,

11

tė mbushur me fryte drejtėsie qė arrihen me anė tė Jezu Krishtit, pėr lavdi e pėr lėvdim tė Perėndisė.

12

Tani, vėllezėr dua ta dini, se gjėrat qė mė kanė ndodhur ndihmuan mė shumė pėr pėrhapjen e ungjillit,

13

aq sa gjithė pretoriumi dhe tė tjerėt mbarė e dinė se unė jam nė vargonj pėr Krishtin;

14

dhe pjesa mė e madhe e vėllezėrve nė Zotin, tė inkurajuar nga vargonjtė e mia, kanė marrė me shumė guxim nė shpalljen e fjalės sė Perėndisė pa frikė.

15

Disa me tė vėrtetė predikojnė Krishtin edhe pėr smirė dhe pėr grindje, por disa tė tjerė me vullnet tė mirė.

16

Kėta e predikojnė Krishtin pėr grindje, me qėllime jo tė pastra, duke menduar qė t`u shtojnė pikėllimin vargonjve tė mia.

17

kurse ata e bėjnė nga dashuria, duke ditur se unė jam vėnė pėr mbrojtjen e ungjillit.

18

Ē`rėndėsi ka? Sido qė tė jetė, me shtirje o sinqerisht, Krishti shpallet; dhe pėr kėtė unė gėzohem, dhe do tė gėzohem.

19

E di nė fakt, se kjo do tė dalė pėr shpėtimin tim, me anė tė lutjes suaj dhe me ndihmėn e Frymės sė Jezu Krishtit,

20

sipas tė priturit tim me padurim dhe me shpresė, se unė nuk do tė turpėrohem nė asnjė gjė, por me ēdo guxim, tani si gjithmonė, Krishti do tė madhėrohet nė trupin tim, ose me jetėn ose me vdekjen.

21

Sepse pėr mua tė jetuarit ėshtė Krishti dhe tė vdekurit fitim.

22

Por nuk e di se jeta nė mish tė jetė pėr mua njė punė e frytshme, as mund tė them ēfarė duhej tė zgjedh,

23

sepse unė jam i shtrėnguar nga dy anė, sepse kam dėshirė tė iki nga kjo ēadėr dhe tė jem bashkė me Krishtin, gjėja mė e mirė,

24

por tė qėndruarit nė mish ėshtė mė i nevojshėm pėr ju.

25

Kėtė e di me siguri, qė do tė rri dhe qėndroj me ju tė gjithė pėr pėrparimin tuaj dhe pėr gėzimin e besimit tuaj.

26

qė mburrja tuaj pėr mua tė teprojė nė Jezu Krishtin, pėr praninė time sėrish midis jush.

27

Ju veē, silluni nė mėnyrė tė denjė nė ungjillin e Krishtit, qė, kur tė vij e t`ju shoh, ose nga larg kur s`jam aty, tė dėgjoj pėr ju se qėndroni fort nė njė frymė tė pėrbashkėt, duke luftuar bashkė me njė shpirt pėr besimin e ungjillit,

28

duke mos u lėnė tė trembeni nė asnjė gjė nga kundėrshtarėt; kjo ėshtė pėr ta njė provė humbjeje, kurse pėr ju shpėtimi, edhe kjo nga ana e Perėndisė.

29

Sepse juve ju ėshtė dhėnė hiri pėr hir tė Krishtit, jo vetėm qė tė besoni nė tė, por edhe tė vuani pėr tė,

30

duke patur tė njejtėn beteje qė e patė nė mua, dhe tani po dėgjoni qė ėshtė nė mua.

Filipianėve 2