Bibla Shqip

Filipianėve 1

Filipianėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Pra, nė qoftė se ka ndonjė ngushėllim nė Krishtin, ndonjė ngushėllim dashurie, ndonjė pjesėmarrje tė Frymės, ndonjė mallėngjim e dhembshuri,

2

atėherė e bėni tė plotė gėzimin tim, duke pasur tė njejtin mendim, tė njėjtėn dashuri, njė unanimitet dhe njė mendje tė vetme.

3

Mos bėni asgjė pėr rivalitet as pėr mendjemadhėsi, por me pėrulėsi, secili ta ēmojė tjetrin mė shumė se vetveten.

4

Mos mendojė secili pėr interesin e vet, por edhe atė tė tė tjerėve.

5

Kini nė ju po atė ndjenjė qė ishte nė Jezu Krishtin,

6

i cili, edhe pse ishte nė trajtė Perėndie, nuk e ēmoi si njė gjė ku tė mbahej fort pėr tė qenė barabar me Perėndinė,

7

por e zbrazi veten e tij, duke marrė trajtė shėrbėtori, e u bė i ngjashėm me njerėzit;

8

dhe duke u gjetur nga pamja e jashtme posi njeri, e pėruli vetveten duke u bėrė i bindur deri nė vdekje, deri nė vdekje tė kryqit.

9

Prandaj edhe Perėndia e lartėsoi madhėrisht dhe i dha njė emėr qė ėshtė pėrmbi ēdo emėr,

10

qė nė emėr tė Jezusit tė pėrkulet ēdo gju i krijesave (ose gjėrave) qiellore, tokėsore dhe nėntokėsore,

11

dhe ēdo gjuhė tė rrėfejė se Jezu Krishti ėshtė Zot, pėr lavdi tė Perėndisė Atė.

12

Prandaj, tė dashurit e mi, ashtu sikur keni qenė gjithnjė tė bindur jo vetėm kur isha i pranishėm, por edhe mė shumė tani qė jam larg, punoni pėr shpėtimin tuaj me frikė e me dridhje,

13

sepse Perėndia ėshtė ai qė vepron nė ju vullnetin dhe veprimtarinė, sipas pėlqimit tė tij.

14

Bėni ēdo gjė pa u ankuar dhe pa kundėrshtime,

15

qė tė jeni tė paqortueshėm dhe tė pastėr, bij tė Perėndisė pa tė meta nė mes tė njė brezi tė padrejtė dhe tė ēoroditur, nė mes tė tė cilit ju ndriēoni si pishtarė nė botė, duke e mbajtur lart fjalėn e jetės,

16

qė unė tė kem me se tė krenohem nė ditėn e Krishtit, se nuk vrapova kot dhe as nuk u mundova kot.

17

Por, edhe sikur unė tė jem derdhur si flijim dhe shėrbesė tė besimit tuaj, gėzohem dhe ngazėlloj me ju tė gjithė.

18

Po ashtu edhe ju gėzohuni dhe ngazėllohuni me mua.

19

Por shpresoj, nė Zotin Jezus, t`ju dėrgoj sė shpejti Timoteun, qė edhe unė duke njohur kushtet tuaja tė inkurajohem,

20

sepse nuk kam asnjė nė njė mendje me mua, qė tė kujdeset sinqerisht pėr gjėrat tuaja.

21

Sepse nė fakt tė gjithė kėrkojnė interesin e vet dhe jo gjėrat e Jezu Krishtit.

22

Por ju e njihni provėn e tij se si shėrbeu bashkė me mua pėr ungjillin, si njė bir i shėrben tė atit.

23

Shpresoj, pra, t`jua dėrgoj atė, posa tė kem sistemuar kompletisht gjėrat e mia.

24

Dhe kam besim te Zoti qė edhe unė vetė do tė vij sė shpejti.

25

Por m`u duk e nevojshme t`ju dėrgoj Epafroditin, vėllanė tim dhe bashkėpunėtorin e bashkėluftėtarin tim, qė ma patėt dėrguar si shėrbenjės nė nevojat e mia,

26

sepse kishte shumė mall pėr ju tė gjithė dhe ishte shumė i vrarė sepse kishit dėgjuar se ishte i sėmurė.

27

Edhe vėrtetė ai qe i sėmurė, gati pėr vdekje, por Perėndia pati mėshirė pėr tė dhe jo vetėm pėr tė, por edhe pėr mua, qė tė mos kisha trishtim mbi trishtim.

28

Pėr kėtė arsye jua dėrgova me aq mė shumė ngut, qė ju, kur ta shihni pėrsėri, tė gėzoheni dhe unė tė kem mė pak trishtim.

29

Priteni, pra, me gėzim tė madh nė Zotin dhe nderoni tė tillė njerėz si ai,

30

sepse pėr veprėn e Krishtit ai qe shumė afėr vdekjes, duke e vėnė nė rrezik jetėn e vet, pėr tė pėrmbushur zbrazėtitė e shėrbesės tuaj ndaj meje.

 

Filipianėve 3