Bibla Shqip

Filipianėve 2

Filipianėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1 Sė fundi, o vėllezėrit e mi, gėzohuni nė Zotin; pėr mua nuk ėshtė e rėndė t`ju shkruaj tė njėjtat gjėra, po pėr ju ėshtė siguri.

2

Ruhuni nga qentė, ruhuni nga punėtorėt e kėqij, ruhuni nga tė prerėt.

3

Sepse rrethprerja e vėrtetė jemi ne, qė i shėrbejmė Perėndisė nė Frymė dhe qė mburremi nė Krishtin Jezus pa besuar nė mish,

4

megjithėse unė kam pėrse tė besoj edhe nė mishin; nėse ndonjė mendon se ka pėrse tė besojė, unė kam akoma mė shumė:

5

u rrethpreva tė tetėn ditė, jam nga kombi i Izraelit, nga fisi i Beniaminit, Hebre nga Hebrenj, dhe sipas ligjit farise,

6

sa pėr zellin, pėrndjekės i kishės; pėr sa i pėrket drejtėsisė, qė ėshtė nė ligj, i pa qortueshėm.

7

Por gjėrat qė mė ishin fitim, i konsiderova, pėr shkak tė Krishtit, humbje.

8

Dhe me tė vėrtetė i konsideroj tė gjitha kėto njė humbje nė krahasim me vlerėn e lartė tė njohjes sė Jezu Krishtit, Zotit tim, pėr shkak tė tė cilit i humba tė gjitha kėto dhe i konsideroj si pleh, qė unė tė fitoj Krishtin,

9

dhe qė tė gjendem nė tė, duke pasur jo drejtėsinė time qė ėshtė nga ligji, por atė qė ėshtė nga besimi nė Krishtin: drejtėsia qė ėshtė nga Perėndia, me anė tė besimit,

10

qė tė njoh atė dhe fuqinė e ringjalljes sė tij dhe pjesėmarrjen nė mundimet e tij, duke u bėrė vetė i ngjashėm me tė nė vdekjen e tij,

11

qė nė ndonjė mėnyrė tė mund t`ia arrij ringjalljes prej sė vdekurish.

12

Jo se unė tashmė e fitova ēmimin ose jam bėrė i pėrsosur, por po vazhdoj tė rend pėr ta zėnė, sepse edhe unė u zura nga Jezu Krishti.

13

Vėllezėr, sa pėr vete, nuk mendoj se e kam zėnė, por bėj kėtė: duke harruar ato qė kam lėnė pas dhe duke u prirur drejt atyre qė kam pėrpara,

14

po rend drejt synimit, drejt ēmimit tė thirrjes sė lartme tė Perėndisė nė Krishtin Jezus.

15

Pra, tė gjithė ne qė jemi tė pėrsosur, le tė kemi kėto mendime; dhe nė qoftė se ju mendoni ndryshe pėr ndonjė gjė, Perėndia do t`jua zbulojė edhe kėtė.

16

Por nė pikėn ku kemi arritur, le tė ecim sipas sė njėjtės rregull me tė njejtėn mendje.

17

Bėhuni imituesit e mi, vėllezėr, dhe vėreni ata qė ecin kėshtu, sipas shėmbullin qė keni nė ne.

18

Sepse shumė nga ata, pėr tė cilėt ju kam folur shpesh, edhe tani po jua them duke qarė, ecin si armiq tė kryqit tė Krishtit,

19

dhe fundi i tyre ėshtė humbje, perėndia i tyre ėshtė barku dhe lavdia e tyre ėshtė nė turp tė tyre; ata mendojnė vetėm pėr gjėrat tokėsorė.

20

Sepse qytetėria jonė ėshtė nė qiejt, prej nga edhe presim Shpėtimtarin, Zotin Jezu Krisht,

21

i cili do ta transformojė trupin tonė tė pėrunjur, qė tė bėhet i ngjashėm me trupin e tij tė lavdishėm, sipas fuqisė sė tij qė t`i nėnshtrojė ndaj vetes tė gjitha gjėrat.

 

Filipianėve 4