Bibla Shqip

Filipianėve 4

Kolosianėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Pali, apostulli i Jezu Krishtit me anė tė vullnetit tė Perėndisė, dhe vėllai Timote,

2

shenjtorėve dhe vėllezėrve besimtarė nė Krishtin, qė janė nė Kolos: hir dhe paqe mbi ju nga Perėndia, Ati ynė, dhe nga Zoti Jezu Krisht.

3

E falenderojmė Perėndinė dhe Atin e Zotit tonė Jezu Krisht, duke u lutur vazhdimisht pėr ju,

4

sepse morėm vesh pėr besimin tuaj nė Jezu Krishtin dhe pėr dashurinė tuaj ndaj gjithė shenjtorėve,

5

pėr shkak tė shpresės qė ruhet pėr ju nė qiejt, pėr tė cilėn keni dėgjuar nė fjalėt e sė vėrtetės sė ungjillit,

6

qė arriti te ju, sikurse edhe nė gjithė botėn, dhe po jep fryt e rritet, sikurse edhe ndėr ju, nga dita qė dėgjuat dhe njohėt hirin e Perėndisė nė tė vėrtetė,

7

sikurse edhe e mėsuat nga Epafrai, shoku ynė i dashur nė shėrbesė, i cili ėshtė njė shėrbėtor besnik i Krishtit pėr ju,

8

dhe qė na ka treguar dashurinė tuaj tė madhe nė Frymėn.

9

Prandaj edhe ne, nga dita qė e dėgjuam kėtė, nuk pushojmė tė lutemi pėr ju dhe tė kėrkojmė qė tė mbusheni me njohjen e vullnetit tė tij me ēdo urtėsi dhe mėnēuri frymėrore,

10

qė tė ecni nė mėnyrė tė denjė pėr Zotin, qė t`i pėlqeni atij nė ēdo gjė, duke sjellė fryt nė ēdo vepėr tė mirė dhe duke u rritur nė njohjen e Perėndisė,

11

duke u forcuar me ēdo fuqi, pas pushtetit tė lavdisė sė tij, pėr ēdo ngulm e durim, me gėzim,

12

duke e falėnderuar Perėndinė At, qė na bėri tė denjė tė kemi pjesė trashėgimin e shenjtorėve nė dritė.

13

Ai na nxori nga pushteti i errėsirės dhe na ēoi nė mbretėrinė e Birit tė tij tė dashur,

14

nė tė cilėn ne kemi shpengimin me anė tė gjakut tė tij dhe faljen e mėkateve.

15

Ai ėshtė shėmbėllesa e Perėndisė sė padukshėm, i parėlinduri i ēdo krijese,

16

sepse nė tė u krijuan tė gjitha gjėrat, ato qė janė nė qiejt dhe ato mbi dhe, gjėrat qė duken dhe ato qė nuk duken: frone, zotėrime, principata dhe pushtete; tė gjitha gjėrat janė krijuar me anė tė tij dhe nė lidhje me tė.

17

Ai ėshtė pėrpara ēdo gjėje dhe tė gjitha gjėrat qėndrojnė nė tė.

18

Ai vetė ėshtė kreu i trupit, pra i kishės; ai ėshtė fillimi, i parėlinduri nga tė vdekurit, pėrderisa tė ketė parėsinė nė ēdo gjė,

19

sepse Atit i pėlqeu qė nė tė tė banojė e gjithė plotėsia,

20

dhe, duke bėrė paqen me anė tė gjakut tė kryqit tė tij, duke fituar pas, me anė tė tij, tė gjitha gjėrat, si ato qė janė mbi dhe si dhe ato qė janė nė qiejt.

21

Dhe ju vetė, qė dikur ishit tė huaj dhe armiq nė mendje me veprat tuaja tė kėqija,

22

tani ju paqtoi nė trupin e mishit tė tij, me anė tė vdekjes, qė t`ju nxjerrė juve pėrpara vetes sė tij shenjtorė, faqebardhė dhe tė pafajshėm,

23

nė qoftė se qėndroni nė besim me themel dhe tė patundur, dhe tė mos luani nga shpresa e ungjillit qė ju keni dėgjuar dhe qė i ėshtė predikuar ēdo krijese qė ėshtė nėn qiell; tė cilit unė, Pali, iu bėra shėrbenjės.

24

Dhe tani gėzohem pėr vuajtjet e mia tė cilat po i heq pėr shkakun tuaj dhe po e plotėsoj nė mishin tim atė qė u mungon mundimeve tė Krishtit pėr trupin e vet, qė ėshtė kisha,

25

shėrbenjės i sė cilės u bėra unė, sipas misionit qė mė ngarkoi Perėndia pėr ju, qė t`jua paraqes tė plotė fjalėn e Perėndisė,

26

misterin qė u mbajt i fshehtė gjatė shekujve dhe brezave, por qė tani iu shfaq shenjtorėve tė tij,

27

tė cilėve Perėndia deshi t`ua bėjė tė njohur cilat ishin pasuritė e lavdisė sė kėtij misteri ndėr johebrenjtė, qė ėshtė Krishti nė ju, shpresė lavdie,

28

qė ne e kumtuam, duke e qortuar dhe duke e mėsuar ēdo njeri me ēdo urtėsi, qė ta paraqesim ēdo njeri tė pėrsosur nė Jezu Krishtin;

29

pėr kėtė mundohem duke u pėrpjekur me fuqinė e tij, e cila vepron tek unė me pushtet

 

Kolosianėve 2