Bibla Shqip

Kolosianėve 3

Kolosianėve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Zotėrinj, bėni ē`ėshtė e drejtė dhe arsyeshme ndaj shėrbėtorėve, duke ditur se edhe ju keni njė Zotėri nė qiejt.

2

Ngulmoni nė tė lutur, duke ndenjur zgjuar nė tė me falendėrim.

3

Dhe duke u lutur nė tė njėtėn kohė edhe pėr ne, qė Perėndia tė hapė edhe pėr ne derėn e fjalės, pėr tė shpallur misterin e Krishtit, pėr shkakun e tė cili jam edhe i burgosur,

4

nė mėnyrė qė ta bėj tė njohur, duke e folur siē duhet.

5

Ecni me urti ndaj tė jashtmėve duke shfrytėzuar kohėn.

6

Tė folurit tuaj tė jetė gjithnjė me hir, i ndrequr me kripė, qė tė dini si duhet t`i pėrgjigjeni gjithsecilit.

7

Tikiku, vėllai i dashur, dhe shėrbenjės besnik, dhe shoku im i shėrbimit nė Zotin, do t`jua tregojė gjithēka lidhur me mua;

8

unė e dėrgova te ju pikėrisht pėr kėtė arsye, qė tė njoh situatėn tuaj dhe tė ngushėllojė zemrat tuaja,

9

bashkė me Onesimin, vėlla besnik dhe i dashur, qė ėshtė nga tuajt; ata do t`ju tregojnė juve tė gjitha gjėrat e kėtushme.

10

Aristarku, i burgosur me mua, ju pėrshėndet bashkė me Markun, kushėririn e Barnabės (pėr tė cilin keni marrė mėsimin, po tė vijė te ju, ta mirėprisni),

11

dhe Jezusi, i quajtur Just, tė cilėt vijnė nga rrethprerja; kėta janė tė vetmit bashkėpunėtorė nė veprėn e mbretėrisė sė Perėndisė, tė cilėt qenė pėr mua ngushullim.

12

Epafrai, qė ėshtė nga tuajt dhe shėrbėtor i Krishtit, ju pėrshėndet; ai lufton gjithnjė pėr ju nė lutje, qė ju tė qėndroni tė pėrsosur dhe tė pėrkryer nė gjithė vullnetin e Perėndisė.

13

Nė fakt unė dėshmoj pėr tė se ai ka zell tė madh pėr ju, pėr ata qė janė nė Laodice dhe pėr ata qė janė nė Hierapolis.

14

I dashur Lluka, mjeku, dhe Dema ju pėrshėndesin.

15

U bėni tė fala vėllezėrve qė janė nė Laodice, Ninfės dhe kishės qė ėshtė nė shtėpinė e tij.

16

Dhe, mbasi tė jetė lexuar kjo letėr ndėr ju, bėni qė tė lexohet edhe nė kishėn e Laodikasve; dhe ju gjithashtu lexoni atė tė Laodices.

17

Dhe i thoni Arkipit: ``Ki kujdes shėrbesėn qė more nė Zotin, qė ta plotėsosh``.

18

Pėrshėndetja ėshtė shkruar me dorėn time, nga unė, Pali. Kujtoni prangat e mia. Hiri qoftė me ju. Amen.

 

1 e Thesalonikasve 1