Bibla Shqip

1 e Thesalonikasve 1

1 e Thesalonikasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Sepse ju vetė, vėllezėr, e dini se ardhja jonė ndėr ju nuk qe e kotė.

2

Por, mbasi hoqėm mė parė dhe mbasi na shanė nė Filipi, sikurse e dini, ne morėm guxim nė Perėndinė tonė tė shpallim ndėr ju ungjillin e Perėndisė midis kaq pėrpjekjesh.

3

Sepse nxitja jonė nuk vjen nga mashtrimi, as nga qėllime tė pa ndershme, as nga dredhia;

4

por, duke qenė se u miratuam prej Perėndisė qė tė na besohet ungjilli, kėshtu ne flasim jo qė t`u pėlqejmė njerėzve, por Perėndisė, qė provon zemrat tona.

5

Ne, pra, nuk kemi pėrdorur kurrė, sikurse e dini mirė, fjalė lajkatuese, dhe as nuk jemi nisur nga motive lakmie; Perėndia ėshtė dėshmitar.

6

Dhe nuk kemi kėrkuar lavdi prej njerėzve, as prej jush, as prej tė tjerėsh, megjithėse mund t`ju bėheshim barrė si apostuj tė Krishtit.

7

Pėrkundrazi qemė zemėrbutė midis jush, ashtu si mėndesha qė rrit me dashuri fėmijėt e saj.

8

Kėshtu, duke pasur njė dashuri tė madhe ndaj jush, ishim tė kėnaqur duke ju komunikuar jo vetėm ungjillin e Perėndisė, por edhe vetė jetėn tonė, sepse na u bėtė tė dashur.

9

Sepse ju, o vėllezėr, e mbani mend lodhjen dhe mundimin tonė: si kemi punuar ditė e natė qė tė mos i bėhemi barrė asnjėrit prej jush, dhe predikuam ungjillin e Perėndisė ndėr ju.

10

Ju jeni dėshmitarė, dhe Perėndia gjithashtu, si jemi sjellė me shenjtėri, me drejtėsi, pa tė meta, me ju qė besoni.

11

Ju e dini gjithashtu se ne kėshilluam, ngushėlluam dhe i jemi pėrbetuar secilit prej jush, si bėn njė baba me bijtė e vet,

12

qė tė ecni denjėsisht pėr Perėndinė, qė ju thėrret nė mbretėrinė dhe lavdinė e tij.

13

Prandaj edhe ne e falenderojmė pa pushim Perėndinė, se kur ju keni marrė nga ne fjalėn e Perėndisė, e pritėt atė jo si fjalė njerėzish, por, sikurse ėshtė me tė vėrtetė, si fjalė Perėndie, qė vepron ndėr ju qė besoni.

14

Sepse ju, o vėllezėr, u bėtė imituesit e kishave tė Perėndisė qė janė nė Juda nė Jezu Krishtin, sepse edhe ju keni vuajtur nga ana e bashkėkombasve tuaj tė njėjtat gjėra, sikurse edhe ata kanė vuajtur nga Judenjtė,

15

tė cilėt e vranė Zotin Jezus dhe profetėt e tyre, dhe na pėrndoqėn edhe ne. Ata nuk i pėlqen Perėndia, dhe janė armiq me tė gjithė njerėzit,

16

duke na penguar qė t`u flasim johebrenjve qė ata tė shpėtohen, pėr ta mbushur vazhdimisht masėn e mėkateve tė tyre; por zemėrimi arriti mbi ta mė nė fund.

17

Dhe ne, o vėllezėr, mbasi mbetėm pa ju pėr njė kohė tė shkurtėr, trupėrisht por jo me zemėr, u pėrpoqėm edhe mė shumė, nga malli i madh, tė shohim pėrsėri fytyrėn tuaj.

18

Prandaj deshėm, tė paktėn unė Pali, tė vijmė te ju jo njė, por dy herė, por Satani na pengoi.

19

Cila nė fakt ėshtė shpresa jonė, a gėzimi, a kurora e lavdisė? A nuk jeni pikėrisht ju, pėrpara Zotit tonė Jezu Krisht nė ardhjen e tij?

20

Ju jeni nė fakt lavdia dhe gėzimi jonė.

 

1 e Thesalonikasve 3