Bibla Shqip

1 e Thesalonikasve 2

1 e Thesalonikasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Prandaj, mbasi nuk mundėm mė tė rezistonim, na u duk e pėlqyeshme tė tė qėndrojmė, tė vetėm, nė Athinė,

2

dhe dėrguam Timoteun, vėllanė tonė dhe shėrbenjės tė Perėndisė, dhe bashkėpunėtorin tonė nė predikimin e ungjillit tė Krishtit, qė t`ju fuqizojė dhe t`ju japė zemėr nė besimin tuaj,

3

qė tė mos lėkundet askush nė kėto pikėllime, sepse ju e dini vetė se pėr kėtė jemi caktuar.

4

Sepse, edhe kur ishim midis jush, ju parashikuam se do tė heqim vėshtirėsi, pikėrisht sikurse ndodhi, dhe ju kėtė e dini.

5

Pėr kėtė arsye edhe unė, mbasi nuk rezistoja mė, dėrgova tė marr vesh pėr besimin tuaj, se mos ju kishte tunduar tunduesi, dhe mundimi ynė tė kishte shkuar kot.

6

Por tani qė u kthye Timoteu prej jush dhe na solli lajme tė mira pėr besimin dhe dashurinė tuaj, dhe se ju ruani gjithnjė njė kujtim tė mirė pėr ne dhe keni mall tė madh qė tė na shihni, sikurse edhe ne t`ju shohim juve,

7

prandaj, o vėllezėr, ne u ngushėlluam pėr ju, me gjithė pikėllimin dhe vuajtjet tona, pėr hir tė besimit tuaj,

8

sepse tani rrojmė me tė vėrtetė, nė qoftė se ju qėndroni tė patundur nė Zotin.

9

Sepse ēfarė falėnderimi mund t`i drejtojmė Perėndisė pėr ju, pėr gjithė gėzimin qė ndiejmė pėr shkakun tuaj pėrpara Perėndisė sonė,

10

duke u lutur shumė, natė e ditė, qė tė shohim fytyrėn tuaj dhe tė plotėsojmė gjėrat qė ende i mungojnė besimit tuaj?

11

Po vetė Perėndia, Ati ynė, dhe Zoti ynė Jezu Krishti e sheshoftė rrugėn tonė pėr te ju.

12

Dhe Zoti shtoftė dhe teproftė nė dashurinė pėr njeri tjetrin dhe pėr tė gjithė, ashtu si edhe ne ndaj jush,

13

pėr tė bėrė tė pa tundura zemrat tuaja, pa tė meta nė shenjtėri pėrpara Perėndisė dhe Atit tonė, nė ardhjen e Perėndisė sonė Jezu Krisht bashkė me gjithė shenjtorėt e tij. Amen.

 

1 e Thesalonikasve 4