Bibla Shqip

1 e Thesalonikasve 4

1 e Thesalonikasve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Sa pėr kohėt dhe pėr stinėt, vėllezėr, nuk keni nevojė qė t`ju shkruaj,

2

sepse ju vetė e dini shumė mirė se dita e Zotit do tė vijė, si njė vjedhės natėn.

3

Sepse, kur thonė: "Paqe dhe siguri", atėherė njė shkatėrrim i papritur do tė bjerė mbi ta, ashtu si dhembjet e lindjes tė gruas shtatzėnė dhe nuk do tė shpėtojnė.

4

Por ju, vėllezėr, nuk jeni nė errėsirė, qė ajo ditė t`ju zėrė nė befasi si njė vjedhės.

5

Tė gjithė ju jeni bij tė dritės dhe bij tė ditės; ne nuk jemi tė natės, as tė territ.

6

Le tė mos flemė, pra, si tė tjerėt, por tė rrimė zgjuar dhe tė jemi tė esėll.

7

Sepse ata qė flejnė, flejnė natėn, dhe ata qė dehen, dehen natėn.

8

Kurse ne, mbasi jemi tė ditės, jemi tė esėll, duke veshur parzmoren e besimit dhe tė dashurisė, dhe pėr pėrkrenare shpresėn e shpėtimit.

9

Sepse Perėndia nuk na ka caktuar pėr zemėrim, por pėr tė marrė shpėtimin me anė tė Zotit tonė Jezu Krisht,

10

i cili vdiq pėr ne kėshtu qė, qofshim zgjuar qofshim fjetur, jetojmė bashkė me tė.

11

Prandaj ngushėlloni njeri tjetrin dhe ndėrtoni njeri tjetrin ashtu sikur edhe bėni.

12

Tashmė, vėllezėr, ju lutemi tė keni respekt pėr ata qė mundohen midis jush, qė janė nė krye ndėr ju nė Zotin dhe qė ju qortojnė,

13

edhe t`i vlerėsoni shumė nė dashuri pėr veprėn e tyre. Jetoni nė paqe midis jush.

14

Tani, vėllezėr, ju bėjmė thirrje t`i qortoni tė parregulltit, tė ngushėlloni zemėrlėshuarit, tė ndihmoni tė dobėtit dhe tė jeni tė duruar me tė gjithė.

15

Vėshtroni se mos dikush t`ia kthejė dikujt tė keqen me tė keqen; po kėrkoni gjithmonė tė mirėn edhe te njeri tjetri edhe te tė gjithė.

16

Jini gjithmonė tė gėzuar.

17

Lutuni pa pushim.

18

Pėr ēdo gjė falėnderoni sepse i tillė ėshtė vullneti i Perėndisė nė Krishtin Jezus pėr ju.

19

Mos e shuani Frymėn.

20

Mos i pėrbuzni profecitė.

21

Provoni tė gjitha, mbani tė mirėn.

22

Hiqni dorė nga ēdo dukje e ligė.

23

Dhe Perėndia i paqes ju shenjtėroftė ai vetė tėrėsisht; dhe gjithė fryma juaj, shpirt e trup, tė ruhet pa tė metė pėr ardhjen e Zotit tonė Jezu Krisht.

24

Besnik ėshtė ai qė ju thėrret, i cili edhe do ta bėjė.

25

Vėllezėr, lutuni pėr ne.

26

Pėrshėndetni tė gjithė vėllezėrit me puthje tė shenjtė.

27

Ju pėrbetoj pėr Zotin qė kjo letėr t`u lexohet gjithė vėllezėrve tė shenjtė.

28

Hiri i Zotit tonė Jezu Krisht qoftė me ju. Amen.

 

2 e Thesalonikasve 1